Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:04
Reklama
Reklama

Z cyklu: „…da się lubić”: Paszporty Polityki, paszporty do przyszłości

Witam Czytelników po dwumiesięcznej przerwie. W październiku relacją o walce Artura Binkowskiego w Wieliczce zakończyłem cotygodniowe felietony z cyklu „Okrakiem”. W sumie przez okrągły rok napisałem ponad pięćdziesiąt obszernych felietonów o przeróżnej tematyce. Przypomnę, że artykuł rozpoczynający cykl zatytułowany był „Na wirażu”. Podsumowałem w nim moje życie w Kanadzie oraz oddałem się refleksjom na temat bycia i tu, i tam.

 

Minął rok. Pożegnałem się nie bez żalu z cyklem: „Okrakiem”. Bunt trwał niespełna dwa miesiące i ku mojemu zdumieniu zaczął się przeradzać w niedosyt, niezadowolenie. Czegoś mi zaczęło brakować i po zastanowieniu się już wiedziałem: brakuje mi nałogowego pisania dla moich Czytelników. I zapragnąłem pisać o czymś nowym, o czymś, co przychodzi nagle i przemija jako fakt, lecz pozostaje w świadomości ludzkiej na zawsze, a przy okazji ma szanse być atrakcyjne jako news dla tomaszowskich czytelników. Monika Witkowska jest dziennikarką TVP. Jesienią razem pracowaliśmy w Kanadzie nad materiałami z życia Polonii kanadyjskiej dla TV Polonia. Monika codziennie robi reportaże z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie dla kanału Telewizji Publicznej – TVP Warszawa (Quadrans Kultury, Telewizyjny Kurier Warszawski). Razem wymyśliliśmy te felietony. 

Edek Wójciak, Monika Witkowska

 

We wtorek, 14 stycznia, w Teatrze Wielkim w Warszawie byliśmy świadkami wspaniałego spektaklu: po raz 21. przyznano  „Paszporty Polityki”, prestiżowe nagrody (w tym pieniężne) dla młodych twórców szczególnie zasłużonych w roku 2013 dla polskiej kultury i sztuki. Impreza zorganizowana wzorowo pod każdym względem. Profesjonalna oprawa plastyczna, bezbłędna - muzyczna, prowadzenie znakomite, a co najważniejsze – zwięzłość i rzeczowość prezentowania nagrodzonych twórców, bez niepotrzebnego nudziarstwa i wazeliniarstwa, czego wielokrotnie jesteśmy świadkami podczas podobnego typu imprez. Organizatorzy dokonali cudu – zamknęli sprawę w czasie niewiele przekraczającym jedną godzinę, nie pozostawiając wrażenia niedosytu. Wszystko co miało być przekazane, zostało spełnione, a wspomniany niedosyt, jeśli w ogóle kogoś gnębił, został zrekompensowany na bankiecie, który wydano w e foyer Teatru. Nie będziemy się rozpływali nad przepychem i różnorodnością cateringu, ale co trzeba - powiemy. Kelnerzy podtykali pod nos kanapeczki wyglądające barwnie jak małe dzieła sztuki, tylko przypadkowo chyba niesamowicie smaczne. Były dania gorące, po które natychmiast ustawiła się tasiemcowa kolejka, podobnie jak do mini bufecików  z ciastami, ciasteczkami i koktajlami owocowymi, nie wspominając już o kilku barkach serwujących dynamitowe trunki. Można było spotkać wszystkich, którzy znaczą w polskiej kulturze i sztuce, więc nie będziemy wymieniać z nazwisk. Atmosfera radosnego jarmarku potęgowana była rosnącym gwarem rozmów, który nasilał się w miarę spożywania i konsumowania i nie powiemy, że znajdowaliśmy w tym cokolwiek nagannego. Trudno się dziwić wykwintowi i bogatej oprawie imprezy odbywającej się w najbardziej prestiżowym miejscu stolicy, jeśli weźmie się pod uwagę rangę sponsorów – Bank Pekao i PGNiG, PZU i PGE, Hyatt Regency Warsaw, Newton Media, Demi Cler Milano, sponsor medialny - TVP 2.

 

Paszporty Polityki przyznawane są w następujących kategoriach: Muzyka popularna, Muzyka poważna, Film, Literatura, Teatr, Sztuki wizualne. Przyznawana jest również Nagroda Specjalna „Kreator Kultury”.

 

Postaramy się w sposób w miarę zwięzły przedstawić nagrodzonych, według kolejności pokazywania się na scenie.

 

W kategorii Film nominowani byli: Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik i Tomasz Wasilewski. Zwyciężył Dawid Ogrodnik. „Nie wyobrażam sobie uprawiania tego zawodu w pasach bezpieczeństwa” – powiedział aktor, który dla roli w filmie „Chce się żyć” schudł ponad 10 kg. Rola człowieka chorego na porażenie mózgowe stworzona z samych grymasów, gestów i mrugnięć została okrzyknięta wyczynem, który przejdzie do historii kina. Operator Sławomir Idziak stwierdził, że gdyby Ogrodnik zagrał w produkcji amerykańskiej, nominacja do Oscara byłaby murowana. O młodym (27 lat) Ogrodniku zrobiło się głośno po roli Rahima w filmie „Jesteś bogiem”, opowieści o hiphopowym zespole „Paktofonika”. Na festiwalu w Gdyni za tę rolę uznano go najlepszym aktorem drugoplanowym. Niedawno ukończył krakowską PWST, ale już zachwyca umiejętnościami warsztatowymi i charyzmą.

 

Nominowani w kategorii Literatura: Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer i Ziemowit Szczerek. Zwycięzca: Ziemowit Szczerek. Urodzony w 1978 roku pisarz według jurora Przemysława Czaplińskiego „…zasłużył na Paszport Polityki, ponieważ już wie, że żadna podróż – zwłaszcza na Wschód – nie jest niewinna. Autor przez wiele lat podróżował po Ukrainie. Z jego obserwacji powstała książka „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, twór niezwykły, łączący schemat powieści z reportażem spod znaku „gonzo”. W „gonzo” są szlugi, jest gorzała, są panienki, są wulgaryzmy – wylicza Szczerek i w książce ściśle stosuje się do tych zasad. Jest zresztą pierwszym tłumaczem na język polski „ Upadku i demoralizacji na Derby Kentucky” Thompsona. Szczerek pokazuje dlaczego Polacy tak dobrze czują się na Ukrainie. Otóż leczą tam swoje kompleksy. Jest bezlitosny (także wobec siebie), obnaża obłudę, stereotypy i klisze, w które wpadamy jadąc na Wschód, gdzie, jak powiada mocno żartobliwie, jest „tak jak u nas, tylko bardziej”.

 

Kategoria Teatr. Nominowani: Michał Borczuch, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, Agata Siwiak. Zwyciężyła para, będąca parą tak w życiu jak i w teatrze – Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin za: „…brawurowe spektakle, które odsłaniają mechanizmy konstruowania biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności”. Razem pracują od 2007 roku. Twórców interesują biografie kobiet, które swoimi zachowaniami przekraczały ustalony porządek i konwencje. „Drugie zabicie psa” Hłaski w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, „Cząstki elementarne” Houellebecqua w Teatrze Polskim we Wrocławiu, „Orgia” Pierra Paola Pasoliniego w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Dramaty Jolanty Janiczak: „Joanna Szalona; Królowa”, „Caryca Katarzyna”, w Teatrze Żeromskiego w Kielcach, „Ofelia” w Toruniu, „Tak powiedział Michael J” w gdańskim Wybrzeżu, „Karzeł, Down i inne żywioły” w łódzkim Nowym - reżyseruje Wiktor Rubin.

 

Kategoria Muzyka Poważna. Nominowani: Apollon Musagete Quartett, Katarzyna Budnik-Gałązka i Karol Kozłowski. Paszport otrzymał Apollon Musagete Quartett za sukcesy międzynarodowe, głównie jednak za wybitną płytę „Multitude” wydaną przez firmę Decca, na której znalazły się kwartety tegorocznych wielkich jubilatów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, a dołączony został do nich utwór „Multitude” autorstwa członków zespołu, zainspirowany twórczością Lutosławskiego. Jacek Marczyński: „Konsekwentnie chcą promować muzykę polską na europejskich estradach, nawet kosztem własnej popularności”. Zespół powstał w roku 2006 w Wiedniu, gdzie jego członkowie kontynuowali studia kameralistyczne (w większości absolwenci warszawskiej uczelni muzycznej) u słynnego Alban Berg Quartett. Skład zespołu tworzą: skrzypkowie Paweł Zalejski i Bartosz Zachłod, altowiolista Piotr Szumieł i wiolonczelista Piotr Skweres. Mają na koncie zwycięstwo w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (2008 r.). Kwartet może poszczycić się tytułem „Rising Stars” przyznanym przez Zurich i Wiedeń, a BBC Radio objęło ich programem „New Generation Artists” na lata 2012-2014. Zespół czyni też wypady poza muzykę klasyczną:  w roku 2011 wydał dla firmy Deutsche Grammophon razem z Trio Amos płytę „Night of Hunters”, która zdobyła pierwsze miejsce na klasycznej liście przebojów „Billboardu”.

 

 

 

Kategoria Muzyka Popularna. Nominowani: Kuba Ziołek,  Marcin Masecki i Dawid Podsiadło. Zwyciężył Marcin Masecki. „Nawigując między klasyką, eksperymentem, jazzem i knajpą, prezentuje się jako najbardziej ożywczy talent w polskiej muzyce ostatnich lat.” – tak opisał jego drogę artystyczną Rafał Księżyk. Masecki jako trzylatek zaczął pobierać nauki muzyki, jako piętnastolatek grywał z najlepszymi polskimi jazzmanami, a po studiach w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie zaczął świadomie kierować swoją karierą. Regularnie nagrywa albumy solowe, prowadzi jazzową formację Profesjonalizm, gra w zespole Paistetris, którego wokalistką jest jego żona - Candelaria Saenz Vallente. Stoi na czele Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej – wyjątkowego big-bandu, skupiającego najlepszych muzyków młodej generacji warszawskiego jazzu i okolic. Warto nadmienić, że wraz z tym właśnie zespołem urozmaicał muzycznie, a czynił to w rewelacyjnym stylu – galę Paszportów Polityki, a komentatorzy żartowali, że jest jedynym laureatem który nie był wywołany na scenę, gdyż od początku na niej był.

 

Kategoria Sztuki Wizualne. Nominacje: Olaf Brzeski, Aneta Grzeszykowska, Izabela Tarasiewicz. Paszport otrzymała Aneta Grzeszykowska. Urodziła się w Warszawie i tu na wydziale Grafiki ASP ukończyła studia  w 1999 roku. Niemal jej każda praca jest zauważana, komentowana i chwalona. W roku 2005 powstał „Album” – zbiór zdjęć z rodzinnego archiwum, na których była sfotografowana w różnych sytuacjach, od dzieciństwa do dorosłości. Osobliwość tej pracy polega jednak na tym, że autorka ze wszystkich zdjęć usunęła swój wizerunek. Po roku pokazała „Portrety” oraz kolejną pracę, która przyniosła jej rozgłos międzynarodowy: „Untitled Still Films”. W ubiegłym roku odniosła sukces w Zachęcie wystawą „Śmierć i dziewczyna”, a tego roku pokazała tam „Negative Book”. Grzeszykowska w sposób niezwykle osobisty, osobny i poważny uprawia sztukę podnoszącą podstawowe kwestie egzystencjalne. „Opowiada swoją – nie swoją historię – artystki, matki, kobiety. To wspaniała opowieść o kobiecości i przemijaniu” – napisała Agnieszka Kowalska w uzasadnieniu nominacji.

 

I wreszcie ostatnia Nagroda – Kreator Kultury 2013 –laureatem został Tomasz Stańko. Ten światowej klasy artysta został wyróżniony za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy. Za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności. Za promowanie polskich muzyków za granicą. Stańko wyszedł po nagrodę w bardzo oryginalnych spodniach (obcisłych rajtuzach), wystrzałowych butach, jak zwykle w kapelusiku, za  to w całkiem normalnej marynarce. Bardzo ciepło dziękował swojej córce Annie Stańko i opowiadał o ich owocnej współpracy.

 

Można być przeciwnikiem lub zwolennikiem Tygodnika Polityka, kwestia gustu i wyboru. Cudowny i wartościowy to pomysł wyróżniać i nagradzać każdego roku szóstkę młodych polskich artystów! Z doświadczenia dwudziestu już lat wynika, że każdy Paszport Polityki dał owoce, żaden nie został zmarnowany. Młodzi twórcy wyróżniani tą nagrodą nie zawiedli. Naszym zdaniem jedno jest pewne: Paszporty Polityki dadzą się lubić!

 

Edward Wójciak, Monika Witkowska

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama