Jak często powinny być sprawdzane poszczególne instalacje i elementy w budynku? O częstotliwości ich dokonywania mówi Prawo Budowlane a dokładnie art. 62 tej ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem, podstawowy przegląd techniczny powinien odbywać się raz w roku. Polega on na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Ponadto co najmniej raz na pięć lat dokonać należy kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia. Kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
Ustawa wymaga także przeprowadzenie kontroli stanu technicznego kotłów, z uwzględnieniem ich efektywności energetycznej kotłów. Ich częstotliwość uzależniona jest od mocy oraz rodzaju używanego opału.
Warto też pamiętać, że obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli bezpiecznego użytkowania każdorazowo w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt. Mówimy tu o wyładowaniach atmosferycznych, silnych wiatrach czy intensywnych opadach deszczu śniegu, bądź gradu oraz o wszelkich zjawiskach w wyniku których nastąpić może uszkodzenie budynku.
Za wykonania przeglądów okresowych odpowiada zarząd wspólnoty lub wynajęty przez nią zarządca. W planie gospodarczym opracowywanym na dany rok kalendarzowy przedstawiają właścicielom mieszkań zaliczki na koszty zarządu uwzględniające pokrycie wydatków zaplanowanych niezbędnych przeglądów. Powinny one zostać zaakceptowane przez wspólnotę w drodze uchwały.
Należy zwrócić uwagę, że „co najmniej raz w roku" nie oznacza, że każdorazowo przegląd musi odbywać się w Tm sam miesiącu. MA jedynie zostać wykonany raz w danym roku kalendarzowym.
Z dokonanych przeglądów osoba je przeprowadzająca powinna sporządzić protokół, który określa zakres prac oraz zalecenia pokontrolne. Protokół ten przekazuje się zarządowi wspólnoty mieszkaniowej w celu wykonania zaleceń pokontrolnych oraz załączenia go do książki obiektu budowlanego.
Art. 61. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;
2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Art. 62 2. Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie obejmuje właścicieli i zarządców:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
2) obiektów budowlanych:
Napisz komentarz
Komentarze