Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kolory Polski znowu w Tomaszowie

6 lipca br. po raz kolejny do Tomaszowa Mazowieckiego zawita Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej – Kolory Polski. Tym razem hasło przewodnie koncertu, który rozpocznie się o godzinie 16.00 w Kościele Ewangelicko Augsburskim przy ulicy św. Antoniego 39, brzmi – „Klasyka z góralskim piórkiem”. Koncert przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy są wielbicielami dźwięków wydawanych przez skrzypce ponieważ w roli solistów zaprezentuje się dwóch wybitnych wirtuozów tego instrumentu: ojciec i syn – Krzysztof i Jakub Jakowiczowie.

[reklama2]

Obaj Jakowiczowie są znani między innymi ze swoich świetnych interpretacji muzyki współczesnej. Krzysztof Jakowicz był serdecznym przyjacielem Witolda Lutosławskiego, kompozytor powierzał mu polskie prawykonania swoich utworów. Podczas koncertu w tomaszowskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim artyści wykonają Concerto „Liliowe” op. 41 na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową – utwór, który został napisany na ich zamówienie przez Sławomira Stanisława Czarneckiego. „To mój kolejny utwór poprzez który chciałbym, aby i dla wykonawców i dla słuchaczy słowa – fascynacja czy zauroczenie nabrały szczególnego znaczenia. Tytuł „Liliowe” pochodzi od nazwy słynnej przełęczy tatrzańskiej oddzielającej Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich, gdzie zafascynowany i zauroczony pięknem często odpoczywam przemierzając grań tatrzańską” – pisze kompozytor w komentarzu do utworu. W drugiej części jego kompozycji odnajdziemy cytaty z melodii spiskich z okolic Jurgowa i Czarnej Góry, trzecia część nawiązuje natomiast do rytmów krzesanego.

 

Drugą kompozycją wykonaną przez Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów będzie Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha. Utwór ten powstał prawdopodobnie ok. 1720 r., podczas pobytu kompozytora w Köthen, i jest jedynym znanym podwójnym koncertem na skrzypce jego autorstwa. Program wieczoru uzupełni Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta, zwana też czasem – dla odróżnienia od Symfonii g-moll KV 183 – „Wielką”.

 

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych przez słuchaczy dzieł w całej historii muzyki. Jego subtelność i melancholijność zachwycały i inspirowały późniejszych twórców nawet w czasach, gdy dorobek Mozarta poddawany był krytyce. Jest to jedna z ostatnich symfonii napisanych przez wielkiego salzburczyka. Powstała równocześnie z dwoma innymi: Symfonią Es-dur nr 39 (KV 543) oraz C-dur nr 41 (KV 551) „Jowiszową”.

 

Wbrew pozorom, symfonie te są utworami bardziej zagadkowymi dla badaczy twórczości Mozarta niż jego słynne, nieukończone Requiem d-moll. Wszystkie trzy powstały latem 1788 r. na przestrzeni zaledwie pięćdziesięciu dni, nie zachowały się jednak żadne dokumenty, które wskazywałyby na to, czy zostały przez kogoś zamówione i czy w ogóle były wykonane jeszcze za życia kompozytora. Mozart borykał się w tamtym czasie z poważnymi kłopotami finansowymi, sytuacja gospodarcza cesarstwa po wojnie z Turcją nie była najlepsza, mecenasi i protektorzy stali się więc bardzo powściągliwi w zamawianiu utworów.

 

Dzieła S. S. Czarneckiego, J. S. Bacha oraz W. A. Mozarta zabrzmią w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Regionu Łódzkiego „Sinfonietty” pod batutą znakomitego dyrygenta, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej – Adama Klocka. W skład orkiestry wchodzą uczniowie szkół muzycznych regionu łódzkiego, a sam projekt łączy w sobie dwa aspekty: artystyczny i dydaktyczny.

 

Możliwość współpracy z wybitnymi muzykami, do jakich bez wątpienia zaliczają się dyrygent Adam Klocek oraz skrzypkowie Krzysztof i Jakub Jakowicz, to dla młodzieży niezwykle doniosłe doświadczenie, wzbogacające osobowość i pozwalające posmakować wielkiego życia estradowego, które dopiero za kilka lat stanie się ich udziałem. To również bezcenna nauka, płynąca z każdej godziny prób wieńczonych występem.

 

To wreszcie przyjemność bycia razem, poznawania się i muzykowania z rówieśnikami z różnych szkół, wymiany poglądów i wzajemnego ubogacania. „Sinfonietta” powstała dzięki współdziałaniu Centrum Edukacji Artystycznej i Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, a jej idea wychodzi naprzeciw coraz wyraźniej eksponowanej w polskim szkolnictwie muzycznym potrzebie gry zespołowej dzieci i młodzieży.

 


 

Wykonawcy:
Krzysztof Jakowicz – skrzypce
Jakub Jakowicz – skrzypce
Adam Klocek – dyrygent
Młodzieżowa Orkiestra Regionu Łódzkiego „Sinfonietta”
Magdalena Ziarkowska – koncertmistrzyni
muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej:
Maciej Łabecki – asystent (skrzypce)
Małgorzata Smyczyńska – asystentka (altówki, wiolonczele, kontrabasy)
Sławomir Cichor – asystent (instrumenty dęte)

 

W programie:
Johann Sebastian Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia g-moll KV 550
Sławomir Stanisław Czarnecki – Concerto „Liliowe’ op. 41 na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową

 

Projekt jest wspierany przez Centrum Edukacji Artystycznej

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama