Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:02
Reklama
Reklama

Kolory Polski znowu w Tomaszowie

6 lipca br. po raz kolejny do Tomaszowa Mazowieckiego zawita Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej – Kolory Polski. Tym razem hasło przewodnie koncertu, który rozpocznie się o godzinie 16.00 w Kościele Ewangelicko Augsburskim przy ulicy św. Antoniego 39, brzmi – „Klasyka z góralskim piórkiem”. Koncert przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy są wielbicielami dźwięków wydawanych przez skrzypce ponieważ w roli solistów zaprezentuje się dwóch wybitnych wirtuozów tego instrumentu: ojciec i syn – Krzysztof i Jakub Jakowiczowie.

[reklama2]

Obaj Jakowiczowie są znani między innymi ze swoich świetnych interpretacji muzyki współczesnej. Krzysztof Jakowicz był serdecznym przyjacielem Witolda Lutosławskiego, kompozytor powierzał mu polskie prawykonania swoich utworów. Podczas koncertu w tomaszowskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim artyści wykonają Concerto „Liliowe” op. 41 na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową – utwór, który został napisany na ich zamówienie przez Sławomira Stanisława Czarneckiego. „To mój kolejny utwór poprzez który chciałbym, aby i dla wykonawców i dla słuchaczy słowa – fascynacja czy zauroczenie nabrały szczególnego znaczenia. Tytuł „Liliowe” pochodzi od nazwy słynnej przełęczy tatrzańskiej oddzielającej Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich, gdzie zafascynowany i zauroczony pięknem często odpoczywam przemierzając grań tatrzańską” – pisze kompozytor w komentarzu do utworu. W drugiej części jego kompozycji odnajdziemy cytaty z melodii spiskich z okolic Jurgowa i Czarnej Góry, trzecia część nawiązuje natomiast do rytmów krzesanego.

 

Drugą kompozycją wykonaną przez Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów będzie Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha. Utwór ten powstał prawdopodobnie ok. 1720 r., podczas pobytu kompozytora w Köthen, i jest jedynym znanym podwójnym koncertem na skrzypce jego autorstwa. Program wieczoru uzupełni Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta, zwana też czasem – dla odróżnienia od Symfonii g-moll KV 183 – „Wielką”.

 

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych przez słuchaczy dzieł w całej historii muzyki. Jego subtelność i melancholijność zachwycały i inspirowały późniejszych twórców nawet w czasach, gdy dorobek Mozarta poddawany był krytyce. Jest to jedna z ostatnich symfonii napisanych przez wielkiego salzburczyka. Powstała równocześnie z dwoma innymi: Symfonią Es-dur nr 39 (KV 543) oraz C-dur nr 41 (KV 551) „Jowiszową”.

 

Wbrew pozorom, symfonie te są utworami bardziej zagadkowymi dla badaczy twórczości Mozarta niż jego słynne, nieukończone Requiem d-moll. Wszystkie trzy powstały latem 1788 r. na przestrzeni zaledwie pięćdziesięciu dni, nie zachowały się jednak żadne dokumenty, które wskazywałyby na to, czy zostały przez kogoś zamówione i czy w ogóle były wykonane jeszcze za życia kompozytora. Mozart borykał się w tamtym czasie z poważnymi kłopotami finansowymi, sytuacja gospodarcza cesarstwa po wojnie z Turcją nie była najlepsza, mecenasi i protektorzy stali się więc bardzo powściągliwi w zamawianiu utworów.

 

Dzieła S. S. Czarneckiego, J. S. Bacha oraz W. A. Mozarta zabrzmią w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Regionu Łódzkiego „Sinfonietty” pod batutą znakomitego dyrygenta, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej – Adama Klocka. W skład orkiestry wchodzą uczniowie szkół muzycznych regionu łódzkiego, a sam projekt łączy w sobie dwa aspekty: artystyczny i dydaktyczny.

 

Możliwość współpracy z wybitnymi muzykami, do jakich bez wątpienia zaliczają się dyrygent Adam Klocek oraz skrzypkowie Krzysztof i Jakub Jakowicz, to dla młodzieży niezwykle doniosłe doświadczenie, wzbogacające osobowość i pozwalające posmakować wielkiego życia estradowego, które dopiero za kilka lat stanie się ich udziałem. To również bezcenna nauka, płynąca z każdej godziny prób wieńczonych występem.

 

To wreszcie przyjemność bycia razem, poznawania się i muzykowania z rówieśnikami z różnych szkół, wymiany poglądów i wzajemnego ubogacania. „Sinfonietta” powstała dzięki współdziałaniu Centrum Edukacji Artystycznej i Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, a jej idea wychodzi naprzeciw coraz wyraźniej eksponowanej w polskim szkolnictwie muzycznym potrzebie gry zespołowej dzieci i młodzieży.

 


 

Wykonawcy:
Krzysztof Jakowicz – skrzypce
Jakub Jakowicz – skrzypce
Adam Klocek – dyrygent
Młodzieżowa Orkiestra Regionu Łódzkiego „Sinfonietta”
Magdalena Ziarkowska – koncertmistrzyni
muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej:
Maciej Łabecki – asystent (skrzypce)
Małgorzata Smyczyńska – asystentka (altówki, wiolonczele, kontrabasy)
Sławomir Cichor – asystent (instrumenty dęte)

 

W programie:
Johann Sebastian Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia g-moll KV 550
Sławomir Stanisław Czarnecki – Concerto „Liliowe’ op. 41 na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową

 

Projekt jest wspierany przez Centrum Edukacji Artystycznej

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Kongres Sportu Powszechnego na PGE Narodowym - Inwestycja w Zdrowe Społeczeństwo W minionym tygodniu, 12 grudnia 2024 r.  w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy odbył się Kongres Sportu Powszechnego, organizowany przez Fundację Orły Sportu w ramach programu Aktywna Szkoła, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Partnera Strategicznego - ORLEN S.A.Data dodania artykułu: 18.12.2024 12:53 e-Doręczenia obowiązkowe już w 2025 r. Już od 1 kwietnia wszystkie firmy wpisane do KRS będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń. Urzędy oraz zawody zaufania publicznego (m.in. adwokaci, radcy prawni, notariusze) mają jeszcze mniej czasu, bo niecały miesiąc, ponieważ ten obowiązek obejmie je już od 1 stycznia 2025 r.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:04 Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu Ponad 53% średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że dba o to, by ich kultura organizacyjna znacząco sprzyjała zdrowiu pracowników. Wynika to z deklaracji kadry zarządzającej zdrowiem i dobrostanem w tych firmach, zebranych w ogólnopolskim badaniu Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, zakończonym w listopadzie br. Reprezentatywna próba badawcza liczyła 1032 organizacje i odzwierciedlała ich strukturę branżową, kategorię wielkości zatrudnienia oraz lokalizację w podziale wojewódzkim.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:01
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama