- Rzecz dotyczy uproszczenia zapisu art. 12 ust. 1 pkt. 12 ustawy – wyjaśnia Ostrowski. - Proponuję aby wykreślić zapis wskazujący termin rozbiórki tymczasowych obiektów budowlanych nie związanych na trwałe z gruntem. Obecnie wynosi on 120 dni od dnia rozpoczęcia prac związanych z usadowieniem tego rodzaju konstrukcji. Jest on całkowicie oderwany od rzeczywistości. Letnie ogródki gastronomiczne pojawiają się bowiem już w kwietniu, czyli łatwo obliczyć, że przedsiębiorca, który je ustawił zmuszony jest do ich przeniesienia w połowie sezonu wakacyjnego. Jeśli chce aby ustawiony przez niego ogródek funkcjonował dłużej np. w sierpniu i wrześniu, musi uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę.
Problem dostrzegają także samorządowcy. Działania posła wspiera m.in. prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, który pisze o potrzebie dokonania zmian w prawie w przygotowanym przez siebie wniosku legislacyjnym - Ogródki gastronomiczne mają istotny wpływ na poprawę estetyki miast a w szczególności obszarów staromiejskich. Wpływają ponadto na wzmocnienie oddziaływania przestrzeni publicznych na więzi i komunikację społeczną. Ogródki gastronomiczne przyczyniają się także do podnoszenia atrakcyjności turystycznej, podnoszenia wartości kulturotwórczych, tworzenie warunków do realizacji zadań z zakresu rekreacji.
Dotychczas samorządy lokalne w drodze wewnętrznych uregulowań np. w drodze zarządzenia prezydentów lub burmistrzów miast, starają się unormować zasady działalności komercyjnej ogródków gastronomicznych. Jednakże przepisy Prawa budowlanego ograniczają możliwości elastycznego podejmowania decyzji dotyczących czasokresu funkcjonowania tej formy gastronomii.
Problem dotyczy także Tomaszowa. Już w przyszłym roku zakończone zostaną prace rewitalizacyjne na Placu Kościuszki, który mamy nadzieję stanie się nie tylko wizytówką miasta ale przede wszystkim miejscem spotkań i miłego spędzania wolnego czasu. Chcielibyśmy by przestrzeń wypełniły kolorowe parasole ogródków, tętniące życiem i muzyką, ubarwiane może koncertami zespołów, spektaklami teatralnymi czy dyskotekami pod gołym niebem.
Poseł Artur Ostrowski podkreśla, że o ile w odniesieniu do pozostałych tymczasowych obiektów budowlanych wymienionych w art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego istnieje uzasadnienie dla utrzymania ograniczenia czasowego, to charakter ogródków gastronomicznych jest zdecydowanie odmienny.
Napisz komentarz
Komentarze