Co zrobić by odbierać?
Cyfryzacja telewizji naziemnej dotyczy abonentów korzystających z naziemnych anten telewizyjnych. Aby odbierać naziemną telewizję cyfrową (NTC) konieczna będzie weryfikacja, jaki sprzęt posiadamy i czy jest on wystarczający do korzystania w pełni z NTC. Na rynku dostępne są 2 podstawowe rodzaje urządzeń, które nam to umożliwią: telewizory z wbudowanym tunerem DVB-T obsługujące format MPEG4 oraz dekodery STB. Te pierwsze wystarczy jedynie podłączyć do anteny. Dekodery natomiast umożliwią odbiór NTC osobom posiadającym telewizory starszego typu, tzw. analogowe. Cyfryzacja nie wymaga od abonentów wymiany posiadanych już anten. Praktycznie każda używana dotychczas będzie właściwa dla potrzeb cyfrowej telewizji. Jedynie tzw. anteny siatkowe, szczególnie wykorzystujące wzmacniacze szerokopasmowe, mogą być bardziej podatne na zakłócenia.
Jak wybrać dekoder?
Wybór przystawek umożliwiających odbiór NTC jest bardzo szeroki. Przy zakupie weźmy jednak pod uwagę kilka ważnych kwestii. Na zakup zdecydujmy się u sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy. Zakupy z niesprawdzonych źródeł mogą poskutkować tym, że nasz dekoder nie będzie spełniał wymagań koniecznych do odbioru NTC. Zwróćmy tez uwagę na cenę, która powinna się wahać pomiędzy 100 zł, a maksymalnie 200 zł. Pamiętajmy również, że sprzedawca powinien udzielić nam informacji, czy dane urządzenie jest właściwe do odbioru NTC. Jeśli nie jest, powinien odebrać od nas pisemnie oświadczenie w tym przedmiocie.
Decydując się na zakup telewizora koniecznie sprawdźmy czy ma on wbudowany dekoder DVB-T/MPEG-4. Pamiętajmy, że nie każdy płaski telewizor, nawet o dużej przekątnej, spełnia te standardy.
Pozytywne strony NTC
Wdrożenie NTC to nie tylko krok ku nowoczesnej telewizji. To także wiele dodatkowych korzyści dla odbiorców oraz możliwość korzystania z dodatkowych usług, dotychczas niedostępnych dla odbiorców korzystających z naziemnej telewizji. Dzięki wprowadzeniu NTC znacznie poprawi się jakość obrazu oraz dźwięku. Możliwe będzie także wprowadzanie przez nadawców licznych usług dodatkowych, takich jak chociażby „video na żądanie”, dodatkowe ścieżki dźwiękowe i narracyjne, napisy w różnych językach, zdecydowanie bardziej rozbudowana telegazeta oraz system informacji tekstowej o programie.
Uwaga na nieuczciwych sprzedawców
Gorący okres tuż przed całkowitym wdrożeniem NTC to raj dla nieuczciwych sprzedawców. Szczególnie uważajmy na promocyjne ceny telewizorów oraz dekoderów STB. Często bowiem okazje cenowe związane są z faktem, że urządzenia te nie obsługują MPEG-4, co jest niezbędne do odbioru NTC. Ważne też aby pamiętać, że korzystanie z NTC jest całkowicie bezpłatne. Nie musimy podpisywać żadnej umowy. Wystarczy jedynie odpowiedni telewizor (lub dekoder) oraz antena skierowana na nadajnik. Akwizytorzy odwiedzający nas w domach to zwykle przedstawiciele handlowi dostawców telewizji satelitarnej lub kablowej, próbujący zarobić na naszej niewiedzy. Szczególnie uważajmy tez na handlowców proponujących alternatywne rozwiązania do odbioru NTC. Pamiętajmy, że do tego celu służyć może jedynie dekoder STB lub odpowiedni telewizor.
O cyfryzacji mówi się wiele, także w Tomaszowie. 17 kwietnia br. odbyła się II Tomaszowska Debata o Bezpieczeństwie, zorganizowana przez starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz. oraz Komendę Powiatową Policji w Tomaszowi Maz. Jednym z poruszanych tematów było wdrożenie NTC na terenie powiatu tomaszowskiego. Gośćmi debaty byli m.in. przedstawiciele Delegatury UKE w Łodzi oraz Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.
Proces cyfryzacji rozpoczyna nową erę telewizji w Polsce. Dzięki niemu nie tylko abonenci telewizji satelitarnych czy kablowych, ale także odbiorcy telewizji naziemnej będą mogli korzystać z najnowszych rozwiązań i szerokich możliwości jakie daje telewizja cyfrowa. Nie zapominajmy jednak o zachowaniu czujności. Dzięki temu wdrażanie NTC przebiegnie dla nas bezproblemowo.
Szczegółowe informacje na temat procesu cyfryzacji można uzyskać na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl, pod bezpłatnym numerem infolinii 800 007 788 lub w Delegaturze Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Łodzi, tel. (42) 676 85 21.
Napisz komentarz
Komentarze