Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Spotkanie z aniołami w tle

Z całą pewnością miło spędziły piątkowy wieczór osoby, które zdecydowały się odwiedzić wczoraj piwnicę klubu „6x9”. Spotkanie promocyjne najnowszej książki Edwarda Wójciaka wypełniło salę po brzegi. Muzycznie ubarwił je łódzki aktor, pieśniarz i autor tekstów, Jacek Bieleński.

 

„Piętno Anioła” to piąta książka w dorobku pisarskim Edwarda Wójciaka. Równocześnie jest czwartą, której bohaterem jest Filip Krawiec. Tym razem autor żegna się ze swoim literackim przyjacielem, chociaż jak sam podkreśla, nie uśmierca go w finale powieści. Postać ta mimo, że jest całkowicie fikcyjną, stanowi w pewnym stopniu alter ego samego Wójciaka ale nie jego samego. Jest on kompozycją cech charakteryzujących też grupę najbliższych przyjaciół pisarza z lat młodości, spędzonych w Tomaszowie. Miasto jest też scenerią pierwszej książki cyklu.

 

Filip Krawiec, to postać wielowymiarowa, niełatwa do zdefiniowana. Nie budzi sympatii ze względu na swoje przywary i alkoholizm. Jest jednak równocześnie osobą wrażliwą, samotną i egocentryczną. – Właśnie o to mi chodziło, by stworzyć postać krwistą, czyli wyraźną i wyrazistą – wyjaśniał wczoraj Wójciak. – Chodzi o to by z jednej strony nie budził sympatii ale z drugiej aby mu współczuć.

 

„Piętno Anioła” opowiada właściwie o dwóch „cywilizacyjnych” problemach. Pierwszym z nich jest alkoholizm oraz walka z nałogiem, upadek człowieka a następnie jego stopniowe odrodzenie. Drugim, dziesiątkujący mężczyzn na całym świecie, rak prostaty.

 

Edward Wójciak opowiadał wczoraj o początkach swojej twórczości, wygranym konkursie literackim oraz nostalgii za Tomaszowem i Polską, które stały się fundamentem jego pisarstwa.

 

Autor mówił o aniołach, które towarzyszyły mu całe życie, podobnie jak opiekowały się Filipem Krawcem, niejednokrotnie ratując mu życie. – Z szacunku nie chciałem używać w moich powieściach Boga, dlatego też użyłem aniołów, które niejednokrotnie wyciągały mnie z opresji. Dałem te anioły mojemu bohaterowi i rzeczywiście czuwały nad nim aż do końca mojej książki. Filip doznaje olśnienia na detoksie w Kanadzie.

 

Filip Krawiec ma słabość do kobiet. Pojawiają się one na kolejnych kartach książek Wójciaka. Podobnie jak autor ma do nich szczególny stosunek. Nikt nie może mieć wątpliwości, że bohater kobiety kocha – Z dużą dozą szacunku i szczyptą lekceważenia – wyjaśnia autor. – To było przed waszym matriarchatem. Kobiety kochał ale bał się ich równocześnie.

 

Książka Wójciaka nie należy do gatunku łatwych lekkich i przyjemnych. Osobiście zabierałem się do niej kilka razy. Po dwóch, trzech stronach odkładałem ją myśląc: „tego, do cholery nie da się czytać”. Mamy do czynienia nie tylko wieloosobową narracją ale zdaniami wielokrotnie złożonymi, z orzeczeniem występującym na końcu, co charakteryzuje składnię łacińską. Autor sam potwierdza, że lubi „bawić się językiem”.

 

Na około tydzień przed spotkaniem poświęconym książce postanowiłem sięgnąć po nią jeszcze raz. Uznałem po prostu, że tak wypada. Z trudem przebrnąłem przez pierwsze stronnice, zanim przestawiłem się na zupełnie inny rytm słowa, budującego plastyczne obrazy Wójciaka.

 

Zrozumiałem, że nie mam w ręku książki, którą mogę użyć tak jak wiele innych, jako środka kojącego, długie bezsenne noce, kiedy to umysł nie zawsze nadąża nad zapisanymi linijkami tekstu, męcząc jedynie oczy i przenosząc nas w letarg. Zmęczenie materiału nie zawsze pozwala pojąć co autor miał na myśli. A on sam takim przewrotnym środkiem stylistycznym stara się zmusić nas do myślenia.

 

Autor felietonów z cyklu „Okrakiem” opowiadał też wczoraj o swoich obserwacjach w mieście, które odwiedza regularnie. Mówił o swojej miłości do Tomaszowa ale też o jego czarnych stronach, o wszechobecnych melinach, gdzie niewiadomego pochodzenia płyn z zawartością alkoholu można kupić na kieliszki za złotówkę.

 

Edward Wójciak wspominał lata spędzone w II Liceum Ogólnokształcącym, przywołał pierwszego dyrektora szkoły Karola Krysiaka (obecnego zresztą na spotkaniu). – Kiedy szkoła została przeniesiona na ulicę Jałowcową przestała mi się podobać. To już nie była ta sama szkoła. Szkoda, że nie wszyscy pamiętają, że to pan dyrektor Krysiak był inicjatorem budowy nowego budynku, niesłusznie przypisując zasługę panu Grabowskiemu.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama