Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

SMOG istnieje i zabija powoli

W piątek, 16 lutego 2018 roku w Kawiarni Artystycznej "Sploty" w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Jędrzeja Dzierżyńskiego, zatytułowane "Nasz wspólny problem, smog".

 

Pierwsze oficjalne spotkanie Jędrzej Dzierżyński zorganizował w Klubie Seniora w Królowej Woli, a to w "Splotach" było już spotkaniem drugim. Udział wzięły osoby, którym zależy na czystym powietrzu w naszym mieście. Obecni byli między innymi: Barbara Klatka - członek Zarządu Atlas Areny w Łodzi, Arkadiusz Gajewski - radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Bartłomiej Matysiak - członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, radni Rady Powiatu: Bogna Hes, Paweł Łuczak, Iwona Gawron - dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim, Jacek Kowalewski - b. członek Zarządu Powiatu, Bogdan Kącki - wójt gminy Inowłódz, Adrian Witczak - pełnomocnik rektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. Nowych Metod Nauczania, doktorant UŁ, Tomasz Jurek - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Błażej Spychalski - radny Sejmiku Województwa Łódzkiego i równocześnie Prezes Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej, Natalia Rybarczyk - Kwiecień i Sylwia Koszarna - .Nowoczesna.

 

 

 

Na początku spotkania Jędrzej Dzierżyński przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą omawianego tematu. Przybliżył uczestnikom czym jest smog, skąd się bierze smog? Jakie są skutki jego występowania? Czy może zniknąć? Jaki jest skład chemiczny smogu oraz jego wpływ na nasze zdrowie,  realne rozwiązania dla likwidacji zanieczyszczeń powietrza. Świadomość problemów ze smogiem jest coraz większą, jednakże nadal nie mamy gotowych rozwiązań, które zapewnią nam całkowite wymazanie kłębów dymu z krajobrazu miejskiego oraz wiejskiego. Omawiał jak należy palić w piecach, czym palić. Według organizator najlepszym opałem jest nie węgiel, nie drewno, ale pellet.

 

- Smog to taki nasz zimowy standard. Kiedyś symbolem zimy był śnieg, a dzisiaj są nim kłęby gęstego dymu. Smog bierze się głównie z niskiej emisji, a więc spalania węgla, drewna i śmieci. Do tego dochodzi transport, szczególnie w odniesieniu samochodów z silnikami diesla. Jest też przemysł i elektrownie, ale one przyczyniają się do powstawania smogu w mniejszym stopniu. Przedsiębiorstwa i elektrownie mają obowiązek montowania na swoich kominach specjalnych filtrów, redukujących zanieczyszczenia - mówi Jędrzej Dzierżyński, dodając, że w skład smogu wchodzą dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, pyły PM 2,5 oraz PM 10, metale ciężkie i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Szczególnie ostatnie związki są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. 

 

 

Smog i zawarte w nim związki są przyczną nie tylko chorób o  charakterze nowotworowym. Przyczyniają się również do schorzeń układu oddechowego, krążenia, nerwowego. Przyczyniają się do udarów mózgu. Zakłócają naszą koncentracją i zaburzają procesy pamięciowe. Lista schorzeń jest dłuższa. Najpopularniejsze to także: różnego rodzaju stany zapalne, podrażnienia spojówek, tchawicy i krtani. Mogą byc też przyczyną stanów chronicznego zmęczenia. 

 

Zanieczyszczenie powietrza jest w Polsce gigantycznym problemem. Według badań WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 zlokalizowane są w Polsce. W czołówce znajdują się między innymi Opoczno i Tomaszów Mazowiecki. 

 

- W Tomaszowie prowadzimy działania mające na celu weryfikkację palenisk. Przeprowadzonych zostało już 800 kontroli. Nakładane są też mandaty na osoby, które palą w piecach tym, czym nie powinny - wyjaśniał wiceprezydent Tomasz Jurek. 


Jędrzej Dzierżyński jest pomysłodawcą i współtwórcą Stowarzyszenia "Czysta Wieś", które obecnie jest w trakcie powstawania. Stowarzyszenie ma za zadanie uświadamianie i edukowanie mieszkańców naszego powiatu na tematy czystości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Organizacja ma zamiar zacząć od miejsca, gdzie powstała i gdzie mieszkają jej założyciele, czyli od Inowłodza.

 


SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli

SMOG istnieje i zabija powoli


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
smoG 19.02.2018 09:13
Zwyczajna gadanina. Będzie nadal jak jest. Ludzie wolą oszczędzic parę złotych niż przejmować się tym co idzie do atmosfery. Tylko czy się dziwić gdy masz 1200zł emerytury lub pensję 1800zł?

pogadać 17.02.2018 23:38
można sobie

ff 17.02.2018 21:54
Smog? Kpiny sobie robicie. Prawda jest taka że problem dużo osób widzi, a jak jest? Wiele z tych osób pali śmieciami. Inna sprawa że u mnie na zakładzie palą paiperochy bezpośrednio na hali i co można w takim wypadku zrobić? Jak z tym walczyć?

smog 17.02.2018 18:04
wystarczy wyprodukować filtry na kominy...uniwersalne...i po problemie...

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama