W Polsce rocznie wpływa do sądów ogółem ponad 13 milionów spraw o charakterze cywilnym, a w sądach rejonowych znajduje się obecnie prawie pół miliona spraw karnych. Ta olbrzymia liczba postępowań, zwłaszcza spraw cywilnych, wskazuje, że konieczne jest zastosowanie alternatywnych metod rozwiązania sporów przed wniesieniem sprawy do sądów lub w czasie postępowań sadowych.
Przede wszystkim postępowanie mediacyjne jest mniej sformalizowane i prostsze niż toczące się zgodnie z procedurami sprawy sądowe. Często, rozstrzygnięcie błahego z pozoru problemu, wiąże się z wieloletnimi procesami. Nie ma w tym nic dziwnego. Spraw jest bardzo dużo a Sąd ma obowiązek zapoznać się ze wszystkimi dowodami i argumentami wskazywanymi przez strony. Wśród nich są przesłuchania świadków, biegłych ekspertów, wykonywanie opinii i analiz. Są one nie tylko niezwykle czasochłonne ale i kosztowne. Rzadko zdarza się, by konflikt zakończył się po dwóch rozprawach ogłoszeniem wyroku. W dodatku najczęściej wyroki sądowe budzą często subiektywne poczucie krzywdy u strony, która proces przegrała.
Na ten właśnie fakt zwraca uwagę minister Jarosław Gowin - Mediacje budują poczucie zaufania stron, subiektywnej sprawiedliwości i osiągania celów poprzez pojednanie osiągnięte wspólnie bez smaku porażki. Szczególnie dziś w czasach niepewności, gdy towarzyszący stres, koszty i przewlekłość sporów stanowią, istotne ryzyko nie tylko dla biznesu budowa zgody i wzmacnianie zaufania w oparciu o partnerski dialog stron z udziałem neutralnego, bezstronnego, zapewniającego poufność mediatora, wydaje się być szansą, której nie wolno nam lekceważyć.
Międzynarodowy Dzień Mediacji funkcjonuje na świecie od 2005 roku. Przypada w każdy trzeci czwartek października a zainicjowane zostało przez Association for Conflict Resolution - Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów.
- Jest on okazją do popularyzacji instytucji mediatora -mówi Agnieszka Drzewoska Łuczak, Powiatowy Rzecznik Konsumentów i równocześnie mediator. - Wciąż zbyt mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze muszą być narażone na wielokrotną i stresującą na pewno dla większości obecność na Sali Sądowej.
Według badań, przeprowadzonych przez TNS Polska dla Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych wynika, że Polacy coraz więcej wiedzą o mediacji. Coraz częściej też gotowi są z niej skorzystać, deklaruje to ponad połowa badanych. Odsetek osób, które słyszały o mediacji wzrasta wraz z wykształceniem (od 25% wśród osób z wykształceniem podstawowym do 88% wśród osób z wykształceniem wyższym). Częściej niż inni o tym sposobie rozwiązywania sporów słyszeli mieszkańcy największych miast (69%). Znajomość mediacji wzrasta też wraz z wielkością dochodu (dochód rodziny do 1500 zł netto – 37%; powyżej 4000 zł netto – 71%).
- Mediacja oznacza polubowne rozwiązanie konfliktu- wyjaśnia Drzewoska - Łuczak. - Właściwie nie ma ograniczeń jej stosowania. Jedynym jest zgoda obu stron konfliktu. Ugoda zawarta przed mediatorem ma, po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem. W prawie karnym mediacje stosowane są od 1998 r. Kodeks postępowania karnego pozwala sądowi, a w postępowaniu przygotowawczym prokuratorom, na skierowanie - za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego - sprawy do instytucji lub osoby godnej zaufania w celu przeprowadzenia postępowania mediacyjnego.
Napisz komentarz
Komentarze