Dzieciakom przychodzą często do głowy pomysły, które wywołują gęsią skórkę nie tylko ich rodzicom. Dlatego warto poświęcać im czas, budować wzajemne relacje oparte na zaufaniu. Niestety zdarza się, że nasi podopieczni nie chcą lub wstydzą się przyjść do osób im najbliższych, by porozmawiać o własnych problemach. Dla nich właśnie Fundacja „Dzieci niczyje” uruchomiła telefon zaufania 116 111.
- Inicjacja seksualna, używki, ucieczki z domu, to właśnie te sprawy są dla młodych ludzi najtrudniejsze i na takie tematy chcą rozmawiać dzwoniący pod numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i prowadzonego przez nas - mówią specjaliści Fundacji. - W czasie wakacji młodzi ludzie czują dużo większą swobodę. Zdarza się, że próbują rzeczy, których nie robili nigdy wcześniej. Przy ograniczonym kontakcie z rodzicami i zwiększonym wpływie rówieśników częściej podejmują ryzykowne zachowania, sięgają po używki lub decydują się na przypadkowe kontakty seksualne.
Konsekwencje towarzyszące nowym doświadczeniom są znacznie częstszym tematem rozmów z konsultantami Telefonu 116 111 podczas wakacji, niż w czasie roku szkolnego. Pierwszy papieros czy skręt są często wypalane pod presją grupy. Nastolatek chce zostać zaakceptowany i lubiany.
Już Erich Fromm zauważył, że młodzi (i nie tylko) ludzie sięgają po używki najczęściej z obawy przed odrzuceniem przez grupę lub z chęci stania się jej częścią. To dobrowolne pozbawianie się indywidualizmu ma swoje konsekwencje. - Sposób myślenia jest mniej więcej taki: moi znajomi piją piwo, wino czy inny alkohol, palą skręty, to i ja również powinienem - mówi dyrektor szkoły podstawowej numer 14, Sławomir Żegota. - Chłopak nie chce wśród rówieśników uchodzić, za „frajera”. Często boi się stać się obiektem kpin.
Latem młodzież jest bardziej narażona na niechciane i nieprzemyślane kontakty seksualne. Młodzi ludzie czują, że powinni dać partnerowi „dowód miłości”. Skutki takich nieprzemyślanych decyzji łatwo wyobrazić sobie osobie dojrzałej ale nie nastolatce.
– W tym względzie mam poglądy mocno ortodoksyjne - mówi radna, Małgorzata Nowak, zabiegająca o stworzenie powiatowego programu profilaktyki raka szyjki macicy. - Niechciana ciąża to tylko jeden z problemów. Olbrzymim zagrożeniem są choroby przenoszone drogą płciową, w tym wirusem HPV, wywołującym nowotwór kobiecych narządów rodnych. Nie bez znaczenia jest też poczucie winy, zawodu i wykorzystania, a następnie problemy z zaufaniem innym osobom.
Jeszcze innym problemem w czasie wakacji są ucieczki z domu. Nasilają się one szczególnie w okresie letnim. Często powodem takiego aktu desperacji nastolatka jest brak zgody rodziców na samodzielny wyjazd. - Nie spodziewają się zagrożeń, takich jak brak pieniędzy czy wręcz bezdomność - mówią konsultanci telefonu zaufania. - Zapominają o tym, że kiedyś trzeba będzie wrócić do domu. Spokojna rozmowa z nastolatkiem, który myśli o ucieczce, uświadamia mu, że „gigant” to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim narażenie się na przemoc, manipulacje czy wykorzystanie seksualne.
Codziennie od 12.00 do 20.00 konsultanci 116 111 odbierają telefony od młodych ludzi, którzy maja trudności w radzeniu sobie z problemami. Zachęcamy naszych młodych czytelników do korzystania z tych połączeń. Specjaliści potrafią bowiem ostudzić nadmiernie „rozpalone” głowy.
Napisz komentarz
Komentarze