Na szczęście krajowe połączenia telefoniczne są coraz tańsze i nie niosą ze sobą zbyt wielkiego ryzyka. W ostatnim czasie sieci telefonii komórkowej prześcigają się w swoich ofertach darmowych połączeń, bezpłatnych pakietów minut, czy wielkości transferów internetowych a domy wypoczynkowe, pensjonaty i hotele proponują swoim gościom bezpłatny dostęp do Internetu, dzięki któremu korzystać możemy z aplikacji umożliwiających rozmowy głosowe. Problemy pojawiają się w chwili, kiedy przekraczamy granicę Państwa i tracimy zasięg rodzimej sieci komórkowej.
- Przede wszystkim, jeśli wybieramy się w podróż zagraniczną a chcemy pozostać w kontakcie telefonicznym z osobami bliskimi powinniśmy mieć w naszym telefonie uruchomioną usługę roamingu międzynarodowego -wyjaśnia Powiatowy Rzecznik Konsumentów, Agnieszka Drzewoska Łuczak. - Pozwala ona na korzystanie punktów dostępowych zagranicznych operatorów.
Aby aktywować roaming należy skontaktować się ze swoim operatorem (telefonicznie lub osobiście w Punkcie Obsługi Klienta) i zapytać czy na posiadanym numerze jest aktywna taka usługa roamingu. Jeżeli nie, wystarczy podczas rozmowy z konsultantem złożyć dyspozycję jej włączenia. Sama aktywacja jest bezpłatna.
Ile kosztują połączenia? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być najistotniejsza. - Od 1 lipca 2012 r. maksymalne opłaty za rozmowy wykonywane i odbierane, w tym za sms-y wysyłane na terenie krajów Unii Europejskiej rozliczane są ramach tzw. EUROTARYFY - przypomina Drzewoska Łuczak. - Są one na jednakowym poziomie niezależnie od kraju w jakim się znajdujemy. Z tym jednak zastrzeżeniem, że dotyczy to tylko i wyłącznie państw stowarzyszonych w Unii Europejskiej. Dla przykładu w Chorwacji, czy na Ukrainie obowiązują całkowicie inne stawki. Jeśli więc wybieramy się do kraju spoza Unii, lub tylko przez niego przejeżdżamy warto zapoznać się z obowiązującymi w nim cenami połączeń.
Opłaty za rozmowy (połączenia), sms-y za granicą w Unii Europejskiej - eurotaryfa.
- połączenia wychodzące (za min połączenia) - 1,48 PLN z VAT,
- połączenia przychodzące (za min połączenia) - 0,41 PLN z VAT,
- SMS wysłany - 0,46 PLN z VAT.
Opłata za transmisję danych za granicą w Unii Europejskiej - eurotaryfa, wynosi:
- transmisja danych (MB) - 3,57 PLN z VAT
- Jeżeli korzysta się ze smartfona, tableta lub z Internetu w telefonie pamiętać należy, że korzystanie z sieci Internet za granicą jest droższe niż w kraju -przestrzegają urzędnicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Za granicą nie działają również pakiety na Internet, z których standardowo korzysta użytkownik w kraju. Możemy natomiast zakupić dodatkowy pakietów roamingowy na Internet, które chronią przed wysokimi kosztami rachunku. Można też korzystać ogólnie dostępnych sieci wi-fi.
Powinniśmy też zapoznać się z możliwościami naszych telefonów. Zablokować możliwość samodzielnego poboru pakietów danych, aktualizacji zainstalowanych aplikacji. Może się bowiem zdarzyć, że o rosnącym rachunku dowiemy się dopiero wtedy, kiedy nasz telefon zostanie zablokowany przez operatora, np. w związku z faktem, że naliczone opłaty osiągnęły poziom 50 EURO bez VAT. Dotyczy to klientów, którzy nie ustalili wcześnie własnego limitu opłat.
Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że operatorzy zobowiązani są do udzielania abonentowi informacji o fakcie korzystania w danej chwili z usługi transmisji danych w roamingu oraz o koszcie takiej usługi. Dodatkowo operatorzy zobowiązani są też oferować użytkownikom limity cenowe dla transmisji danych, tzw. „cut-off limits".
Nowa przepisy roamingowe obowiązujące od 1 lipca 2012 r. rozszerzają również obowiązki informacyjne operatorów względem abonentów. Do tej pory operatorzy musieli informować abonentów o cenach usług, gdy przebywali oni na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Teraz obowiązek ten został rozszerzony i dotyczy również państw spoza UE. W związku z tym, konsument wyjeżdżający gdziekolwiek za granicę, będzie powiadamiany przez swojego operatora o cenie poszczególnych usług.
Napisz komentarz
Komentarze