Zgłoszenie do Kuratorium - ważna formalność
Obowiązek zgłoszenia wypoczynku letniego dzieci do kuratorium oświaty posiada każdy jego organizator. W zgłoszeniu musi podać wszelkie niezbędne dane: adres, informacje o wychowawcach, dane dotyczące stanu sanitarnego czy ramowy program. Na tej podstawie kuratorium w województwie, w którym odbywa się dany wypoczynek, zyskuje wiedzę gdzie i kiedy odbywają się kolonie i obozy.
- Daje to możliwość wizytatorom kuratorium przeprowadzenia kontroli tych miejsc - tłumaczą urzędnicy MEN. - Podobnych kontroli może dokonywać straż pożarna, sanepid czy przedstawiciele Rzecznika Praw Dziecka.
Kuratorium, w przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości może poinformować o nich inne służby. Dlatego też warto osobiście zweryfikować czy organizator dopełnił ciążącego na nim obowiązku. Każdy rodzic może dowiedzieć się czy wypoczynek, na który wybiera się jego dziecko, został zgłoszony w specjalnej bazie danych uruchomionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dostępnej pod adresem www.wypoczynek.men.gov.pl
Kto pyta nie błądzi
Ministerstwo zaleca też, by przed podjęciem decyzji o wakacyjnym wypoczynku poprosić organizatora o szczegółowe dane na temat kolonii czy obozu. Ważne, by program kolonii odpowiadał nie Rodzicowi, ale przede wszystkim dziecku i jego zainteresowaniom. Istotne są edukacyjne elementy programu, by wypoczynek nie ograniczał się jedynie do plażowania czy grania w piłkę.
Ważnym jest, by dziecko znalazło na obozie kolegów i koleżanki. Nie stanie się tak, jeśli wśród uczestników nie będzie dzieci z podobnej grupy wiekowej. Dobrze jest wysłać dziecko z kimś mu znajomym - kolegą z podwórka czy ze szkoły. Jest to tym bardziej istotne, kiedy nasz szkrab na kolonie jedzie po raz pierwszy. Kluczowym pytaniem jest też to, dotyczące tego kim są wychowawcy i jakie mają kwalifikacje.
Każdy rodzic powinien też dowiedzieć się jak wygląda budynek/domki wypoczynkowe. Można poszukać zdjęć w Internecie i koemantarzy na forach internetowych. Nieodzownym jest posiadanie wszelkich adresów i telefonów kontaktowych - zarówno do organizatora, kierownika jak i do samego obiektu, gdzie przebywać będą dzieci.
Przygotuj dziecko
Przed wyjazdem wyposaż je w listę numerów telefonicznych, jakie mogą być przydatne w różnych sytuacjach. Dziecku należy wyjaśnić, że w czasie wypoczynku opiekę nad nim sprawuje wychowawca i to on jest powiernikiem jego spraw i ewentualnych problemów.
Przygotowanie do samodzielnego wypoczynku dziecka powinno mieć miejsce szczególnie podczas wakacji z rodzicami. To jest czas kiedy można nauczyć dziecka bezpiecznego przebywania nad wodą i w górach, na drodze, na plaży, podczas burzy czy w tłumie ludzi. Te lekcje będą dla dziecka nieocenione, gdy sam na kolonii zetknie się z sytuacją zagrożenia, albo w takiej sytuacji znajdzie się jego kolega.
Okaż zainteresowanie
Podczas kolonii, interesuj się tym gdzie jest i co robi Twoje dziecko, ale daj mu trochę swobody, by mogło poczuć się samodzielne i odpowiedzialne. Wysłuchuj jego problemów, ale nie zabieraj go z kolonii w sytuacji kiedy nie smakuje mu obiad. Swoje wątpliwości czy zastrzeżenia zgłaszaj po pierwsze kierownikowi wypoczynku lub organizatorowi wypoczynku.
Jeśli to możliwe, skontaktuj się z rodzicami innych dzieci - być może oni podzielają te wątpliwości lub mają dodatkowe informacje na temat wypoczynku. Dopiero w sytuacji poważniejszych zagrożeń, sięgaj po kontakt z kuratorium czy innymi służbami.
Napisz komentarz
Komentarze