Pierwszy na naszej liście znajduje się naczelnik wydziału podatków i opłat UM, Tomasz Jurek. Kierowany przez niego wydział należy do najważniejszych w całej strukturze Urzędu Miasta. Zajmuje się ogólnie rzecz biorąc stroną dochodową budżetu. Wśród jego zdań znajduje się m.in. egzekwowanie i windykacja wszelkich należności (w tym podatkowych). To ta urzędowa komórka odpowiedzialna jest za przygotowywanie uchwał określających co roku wysokość podatków lokalnych, które następnie przedstawiane są radnym pod głosowanie. Wynagrodzenie naczelnika wydziału w 2010 roku osiągnęło 66.900 złotych, co uwzględniając 13 pensję daje uśredniony, miesięczny dochód w wysokości 5146 złotych. Niestety nie działa obecnie archiwum Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu, dlatego wynagrodzenia urzędników możemy porównać tylko do roku 2008. Tomasz Jurek otrzymał w ramach stosunku pracy 59.900 złotych.
Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami kieruje pani Lucyna Pietrzyk. Ta komórka Urzędu Miasta ma w swojej gestii szeroki zakres zadań, które w regulaminie organizacyjnym obejmują ponad 60 pozycji. Wśród nich znajdują się ustalanie i aktualizacja opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości oraz opłat adiacenckich, prowadzenie ewidencji nieruchomości, oddawanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, załatwianie spraw związanych z prawem pierwokupu nieruchomości, oraz prowadzenie spraw związanych ze sprzedażą nieruchomości i przekształcaniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Naczelnik otrzymała w ramach stosunku pracy za 2010 rok wynagrodzenie w kwocie 67.182 złotych (5.167 miesięcznie). Trzy lata wcześniej wynagrodzenie na tym samym stanowisko wynosiło 73.591 (naczelnikiem był wówczas Włodzimierz Malczewski). Trudno oprzeć się wrażeniu, że kobieta zajmująca to samo stanowisko pracy zarabia jednak mniej niż jej męski odpowiednik.
Leszek Tomczyk kieruje od kilku lat Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta. Zakres działań komórki jest dosyć oczywisty więc nie będziemy go szczegółowo opisywać. Podlegają jej przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Wynagrodzenie naczelnika za rok 2010 osiągnęło poziom 65.976 złotych (w 2008 roku - 59.485)
Kierownik referatu zarządzania kryzysowego i spraw obronnych, Leszek Jakubowski otrzymał w 2010 roku wynagrodzenie w wysokości 64,544 (4964). Wzrosło ono w okresie 3 lat z 57.041. Do zadań referatu należy: sporządzanie wykazów przedpoborowych oraz ich rejestracja, prowadzenie poszukiwań przedpoborowych i poborowych uchylających się od obowiązku regulowania stosunku do służby wojskowej, prowadzenie i aktualizacja listy poborowych. Referat zajmuje się też sprawami z zakresu obrony cywilnej i innych spraw obronnych. Ponadto jego pracownicy biorą udział w monitorowaniu, alarmowaniu i ostrzeganiu ludności oraz koordynowaniu działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Także sprawują pieczę nad wyposażeniem i zapewnieniem gotowości bojowej podległych Ochotniczych Straży Pożarnych.
Jakub Zięba kieruje Wydziałem Działalności Gospodarczej, który zajmuje się: obsługą Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej; przygotowywaniem decyzji w sprawie wydawania zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych; kontrolą punktów sprzedaży napojów alkoholowych; wydawaniem licencji na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób taksówką osobową; prowadzi ewidencję przedsiębiorców prowadzących zarobkowy przewóz osób. Podlegają mu także sprawy związane z prowadzeniem ewidencji pól biwakowych oraz obiektów w których mogą być świadczone usługi hotelarskie. Wydział wykonuje także całość zadań związanych z administrowaniem miejskimi targowiskami. Zarobki naczelnika w 2010 roku osiągnęły 71.945 (5534 miesięcznie). Trzy lata temu jego dochód (jako kierownika referatu wykonującego te same zadania) wynosił 54.575.
Beata Gamrot, kierownik Biura Ewidencji Ludności wykazała za 2010 rok dochód ze stosunku pracy w wysokości 70.824 (5448). Przyrost wartości rocznych zarobków w ciągu trzech lat wyniósł 14.298 złotych. Biuro prowadzi postępowania w sprawach zameldowania i wymeldowania; udostępniania danych osobowych, wydawania dowodów osobistych, przygotowywania, sporządzania i aktualizacji spisu wyborców. Wśród jego zadań znajduje się też współpraca z Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, Terenowym Bankiem Danych, WKU, USC, Policją i Sądami w zakresie ewidencji ludności i dowodów osobistych. Biuro prowadzi postępowania w sprawach wydawania zezwoleń na przeprowadzenie imprezy masowej, zbiórek i zgromadzeń publicznych.
Naczelnikiem Wydziału Inżyniera miasta jest pani Barbara Misiurska. Jej wynagrodzenie za rok 2010 to kwota 75.036 złotych (5772 miesięcznie). Od 2008 roku wzrosło ono z kwoty 67.000. Wydział zajmuje się szerokim spektrum (najbardziej rozbudowany zakres zadań w Regulaminie organizacyjnym Urzędu) spraw związanych z: planowaniem przebudowy, remontów, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich oraz ich odpowiednim utrzymaniem; koordynacją zadań w pasach drogowych, w tym wydawanie decyzji w sprawach lokalizacji lub przebudowy zjazdu z drogi oraz naliczanie kar pieniężnych za wybudowanie lub przebudowę zjazdu bez zezwolenia zarządcy drogi lub o powierzchni większej niż określona w zatwierdzonym projekcie budowlanym zjazdu. Wydział dokonuje również okresowych pomiarów ruchu drogowego. W gestii Inżyniera miasta leży także prowadzenie spraw związanych z oświetleniem ulic, placów, parków i terenów komunalnych; zarządzanie Cmentarzem komunalnym; nadzór nad realizacją zadań w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, w tym nad selektywną zbiórką odpadów komunalnych. Lista zadań jest bardzo długa i wydaje się nieporównywalna z innymi wydziałami merytorycznymi Urzędu Miasta.
Komendant Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim, Piotr Remisz zarabia rocznie (2010) 105.000 złotych. W 2008 roku jego wynagrodzenie wynosiło 84.976. Zakresu zadań Straży Miejskiej nie prezentujemy, bo jest on dosyć oczywisty i wynika z ustawy.
Warto natomiast wspomnieć, że naczelnicy wydziałów oraz kierownicy referatów posiadają zastępców, których średnie wynagrodzenie roczne przekracza 60 tysięcy złotych.
Przy okazji, przeglądając oświadczenia majątkowe zauważyliśmy, że spośród wymienionych wyżej osób, tylko panie Barbara Misiurska i Beata Gamrot są rodowitymi tomaszowiankami.
Czytaj także poprzednie części naszej analizy wynagrodzeń
Kto i ile zarabia w Tomaszowie Mazowieckim cz. 1 - Zostań dyrektorem
Kto i ile zarabia w Tomaszowie Mazowieckim cz. 2 - Lepiej być prezesem
"Głodowe" pensje samorządowców
W kolejnym odcinku porównamy wynagrodzenia dyrektorów tomaszowskich szkół.
P.S
Trochę żałujemy, że Biuletyn Informacji Publicznej uległ "erozji" i nie mamy dostępu do treści opublikowanych przed 2008 rokiem. Moglibyśmy wtedy porównać przyrost wynagrodzeń w ciągu całej, minionej kadencji samorządowej.
Napisz komentarz
Komentarze