- Dzięki nowej ustawie osoba głucha, słabosłysząca lub głuchoniewidoma może nareszcie załatwić swoje sprawy np. wyrobić dowód osobisty czy skorzystać z usług lekarza - wyjaśnia Agnieszka Nasiłowska, Zastępca prezesa Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego "GEST". - Do tej pory było to niemożliwe, gdyż nie było to regulowane prawnie.
Wśród jednostek, które przygotowały się do zmian w obowiązujących przepisach prawnych jest tomaszowski Urząd Miasta. Osoby mające problemy ze słuchem już od jakiegoś czasu mają zapewnioną obsługę przez pracownika, który posługuje się językiem migowym.
- Do podstawowych zmian wprowadzonych ustawą, a które obowiązują od niedzieli należy obowiązek zapewnienia tłumacza języka migowego dla niepełnosprawnych klientów urzędu -mówi pełnomocnik prezydenta miasta, Jakub Pietkiewicz. -W naszym Urzędzie Miasta od dłuższego czasu jesteśmy przygotowani na przyjęcie osób mających trwałe lub okresowe trudności w komunikowaniu się – niesłyszących czy głuchoniemych. Oprócz zatrudnienia w urzędzie tłumaczy wspomniana ustawa przewiduje, że tłumaczenie może być realizowane przez pracownika urzędu. W chwili obecnej mamy jedną osobę biegle władającą językiem migowym. Jest to osoba niedosłysząca i na co dzień używająca tego języka.
Ponadto pięciu urzędników przeszło odpowiednie szkolenie i otrzymało stosowne certyfikaty zaświadczające o umiejętności komunikowania się w języku migowym.
Napisz komentarz
Komentarze