Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Pospolite ruszenie urzędników

W Tomaszowie Mazowieckim jest brudno i smutno. Sytuacja taka trwa od wielu już lat, więc większość mieszkańców do wszechobecnej szarości zdążyła się przyzwyczaić. Dopiero, gdy zdarzy się, że jakieś elementy krajobrazu na co dzień niedostrzegalne, ktoś za pomocą mediów wyeksponuje, tak jak zrobił to kilka tygodni temu pan Piotr Modliński, zdajemy sobie sprawę, że połamany kosz na śmieci, potłuczony kwietnik i odrapane ogrodzenie mijamy każdego niemal dnia.

 

 

Radna Krystyna Wilk postanowiła zaapelować do Prezydenta Miasta o zorganizowanie u nas „pospolitego ruszenia”, do którego zostałyby włączone służby miejskie i organizacje pozarządowe a także obywatele. Jednego dnia wszyscy mieliby ruszyć w miasto, by je posprzątać. Radna od władz miasta otrzymała zapewnienie, że taka akcja zostanie zorganizowana.

 

Czy to oznacza, że wracają niedziele czynu partyjnego? Czy może znowu ktoś będzie załatwiał cudzymi rękoma to, co powinien zrobić własnoręcznie? A często naprawdę niewiele potrzeba. Puszka farby i pędzel. Oczywiście niezbędne są jeszcze chęci do tego, by coś zrobić.

 

O co chodzi, pokażemy na przykładzie z bliskiego naszej redakcji podwórka. Nasza redakcja mieści się od samego początku istnienia portalu przy ulicy Słowackiego 4. Sąsiadujemy bezpośrednio z blokiem mieszkalnym, należącym do wspólnoty mieszkaniowej, zarządzanej przez Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Kilka lat temu mieszkańcy wystąpili do nas z prośbą o możliwość wykonania bramy, która byłaby rozsuwana na naszą posesję. Wyraziliśmy zgodę, pod warunkiem, że będzie przypominała ona kute ogrodzenie wykonane przez nas. Brama została zrobiona i od tego czasu nikt nie zadał sobie trudu, by kupić puszkę farby, usunąć rdzę i fragment ogrodzenia pomalować. Koszt najwyżej 20 złotych. Efekt taki, że na połowie ogrodzenia należącej do nas, rdzy się nie odnajdzie, na połowie będącej w gestii TTBS, widać złażącą płatami farbę i rdzawe plamy. Nikt nawet nie pomyślał o tym, by ogrodzenie poddać konserwacji.

 

O czym to świadczy? O tym, że nie pospolite ruszenie należy organizować ale zagnać do roboty tych, którzy za nią na co dzień biorą wcale nie małe pieniądze. A jednym z takich podmiotów jest właśnie TTBS, gdzie traktuje się petenta z przysłowiowego „buta”. Nie dotyczy to tylko lokatorów ale również innych osób.

 

Dojście do porozumienia ze spółką odkąd funkcje prezesa przestał pełnić Grzegorz Zań graniczy po prostu z cudem. Dotyczy to niestety najprostszych i łatwych do załatwienia spraw. Skandalem jest, że przez ponad pół roku administratorzy TTBS-u są głusi na nasze prośby, by koszami na śmieci należącymi do wspólnoty nie zastawiać naszego parkingu. Zdarza się, że wystawione kosze stoją na parkingu przez… tydzień. Wielokrotne rozmowy (w tym z prezesem Arturem Markiem) mają taki skutek, że wystawiający je dozorca celowo zastawia nasze samochody zaparkowane przed biurem. Słowem pokazano nam „gdzie nasze miejsce” i gdzie urzędnik TTBS ma nasze prośby i żądania.

 

Te dwa przykłady z naszego podwórka pokazują, że nie organizacje społeczne trzeba naganiać do sprzątania miasta ale osoby za to odpowiedzialne. W przyjętym uchwałą Rady Miasta Regulaminie utrzymywania porządku nie ma nic o akcjach społecznych organizowanych przez miejskie władze, które miałyby te władze od nałożonych na nie obowiązków wyręczać.

 

Proponujemy natomiast zorganizowanie akcji, która miałaby na celu edukację mieszkańców z zakresu ich praw i obowiązków, ponieważ z naszych obserwacji wynika, że w Tomaszowie Mazowieckim jest bardzo niska świadomość społeczna dotycząca funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych. Dotyczy to przede wszystkim wspólnot tworzonych na bazie dawnego majątku gminy, którymi zarządza TTBS. Podobnie rzecz ma się z prawami lokatorów. Jako właściciele mieszkań ale i lokatorzy, mamy prawo domagać się, w ramach płaconego przez nas czynszu oraz opłat eksploatacyjnych domagać się odnawiania klatek schodowych, malowania ogrodzeń i utrzymywania części wspólnych budynków w należytym stanie (dotyczy to też właściwej estetyki i czystości), do czego zarządcy zobligowani są przepisami prawa. Trudno przyjąć wyjaśnienie zarządcy, który twierdzi, że nie można wydać 20 zł, by pomalować bramę wjazdową na posesję, bez zgody wyrażonej w uchwale wspólnoty, ponieważ nie to malowanie nie wykracza poza czynności tzw. „zwykłego zarządu”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
picpic 06.03.2012 22:23
służby miejskie, którym za to płacę

mo 06.03.2012 09:40
Parę osób się tu wypowiedziało ale jakoś nikt nie poruszył podstawowej kwestii, przecież te wszystkie śmieci w lasach, przy drogach, butelki, papiery na osiedlach, w każdych lepszych krzakach, czy psie odchody, to wszystko nie bierze się znikąd. To jest podstawowa sprawa, tak więc należało by zająć się przyczyną, a skutki same znikną. Jak dla mnie, to po prostu ludzie nie dbają. Wygląda, że słabo jest ze świadomością tego, że to od każdego z nas zależy jak ten świat wygląda, że każdy z nas za to odpowiada, więc jeśli mi zależy, to dbam i nie robię syfu. Niech każdy zada sobie pytanie, po co się urodził, czy chce coś od siebie dodać, sprawić by świat był lepszy, piękniejszy, czy ma to gdzieś? Czy już tak zostali ludzie urobieni przez tv, reklamę, tak dali się wkręcić przez bożka konsumpcjonizmu i teraz tylko konsumuj, i nic ich nie obchodzi, nie towarzyszy im refleksja skąd się biorą te wszystkie przedmioty, pożywienie które kupuję, czy one mi są potrzebne, co się z nimi dzieje gdy je wyrzucę. Temat jest szeroki, natomiast wracając do rodzimego podwórka, śmieci, po wyglądzie miasta, okolicznych lasów można sądzić, że króluje bylejakość, brak troski, brak odpowiedzialności, świadomości. Więc jeśli Ty tego nie zrobisz to kto?

znawca tematu 05.03.2012 18:28
Pani radna Wilk nie jest członkiem PO.

zacznij od siebie 05.03.2012 13:23
Może niech samo PO z której jest ta Pani radna sobie w czynie posprzata razem zbliskimi jej ideowo PPS, Palikotami i innymi SLD etc... Niech się raz do czegoś nam przydadzą.

tomaszowianka 05.03.2012 11:41
co roku mamy te same kwiatki( często zwiędnięte, połamane) w pojemnikach na placu i przed Kościołem. Nic się nie zmienia. Wystarczy pojechać do pobliskiej Rawy Mazowieckie, Brzezin, Opoczna czy też oddalonego Kutna. Tam widać zieleń inna jest wiosną, inna zaś latem, a i zimą również skwerki wyglądają ładnie i są zadbane. A u nas?? Pozwolę sobie przypomnieć jak kilka lat temu Tomaszów wyglądał zimą . Wszystkie topole w centrum miasta udekorowane były drobnymi światełkami, czyż nie wyglądało to estetycznie i ładnie. Teraz wystarczy nam chwiejąca się choinka. Chodników nie mam kto posprzątać. Jeżeli jest to zadanie właściciela posesji, to czemu nie zobowiązuje się go do posprzątania. Gdzie tu jest nasza Straż miejska.

Justynka 05.03.2012 11:17
Niech Pani radna sama posprząta

abc 04.03.2012 22:24
Obywatele płacą podatki i za te podatki miasto ma posprzątane. To jest OBOWIĄZEK miasta!!! Ma być czysto !!! I to z moich podatków a nie dzięki mojemu sprzątaniu. Płacę podatki - wymagam aby było posprzątane! A jak pieniędzy jest za mało to można nie kupować nowego samochodu dla władzy i juz się znajdą !

Sztandar? 04.03.2012 22:22
A nad całą akcją powiewałby kolorowy sztandar Rady Miejskiej :-)))

kamilek43 04.03.2012 21:06
No ostatnio zauwazylem ze w parku miejskim sa nowe ladne kosze. Jak nigdy jest ich tak gest ze az za gesto :)

jadzi 04.03.2012 20:50
Tak na marginesie, pani radna nie wymyśliła nic, czego by już nie było i mam na myśli "te" czasy. A może liczy, że mało kto pamięta Realną Akcję (będzie trudno, choćby z uwagi na stojący po dziś dzień plac zabaw przy wejściu do parku miejskiego) czy też jej kontynuację - takie właśnie "pospolite ruszenie", czyli porządki na terenie miasta przez społeczników robione. Notabene - można się i wyśmiewać, ale ludzie poszli i swoje zrobili. Bo chcieli.

pucybut 04.03.2012 20:47
Przecież funkcjonuje u nas Straż Miejska. O ile się nie mylę do ich obowiazków należy także zwracać uwagę na zaniedbania czystości. Niech wreszcie zaczną wystawiać mandaty urzędnikom za niedopełnienie obowiązków do nich należących z tym związanych. Także dla prezesów firm podległych ratuszowi. A dodadkowo za każde zanidbanie preziowi za nie wypełnianie obowiązków służb jemu podległych. Może wtedy odpowiedzialni wzięliby się do roboty. Ale jak znam życie przecież nie chcą podpaść preziowi. W takiej sytuacji niech sami malują i sprzątają.

Jjaś fasola 04.03.2012 20:05
Radna Krystyna Wilk jest tak samo "nie dzisiejsza" jak te wszystkie zafajdane służby, które USTAWOWO mają obowiązek dbać o czystość i porządek. Radna Krystyna Wilk niech się lepiej zajmie swoimi obowiązkami - tzn. obowiązkami radnej. Każdy niech dobrze wypełnia te obowiązki, które należą do niego - i będzie O.K.

mieszkanka 04.03.2012 19:42
caly TTBS to chora instytucja! Panuja tam komunistyczne zwyczaje, rodem z filmu Barei " Alternatywy 4"!

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama