O kwotę 57 tysięcy złotych zwiększyły się wpływy z opłat za wydanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Biorąc pod uwagę, że naliczane są one na podstawie wielkości sprzedaży oraz uwzględniając zezwolenia, za które w pierwszym roku pobierana jest opłata zryczałtowana a także spadek liczby mieszkańców miasta możemy zacząć zastanawiać się nad efektywnością wydatkowania pieniędzy w ramach Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wszystko wskazuje na to, że sprzedaż alkoholu a co za tym idzie jego spożycie systematycznie rośnie.
Nieco mniej niż zakładano wydamy na stałe zasiłki z pomocy społecznej. Ponad 650 tysięcy złotych zwrócić musimy Wojewodzie Łódzkiemu.
W budżecie pojawiają się pierwsze przychody związane z Programem Rewitalizacji. Do kasy miejskiej wpłynie prawie milion złotych dotacji w ramach podpisanej z łódzkim Urzędem Marszałkowskim umowy. Kolejne 850 tysięcy złotych to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego budowy ulicy Strefowej. Miejskie finanse zasili też dotacja w wysokości 2,1 miliona złotych, rekompensująca część kosztów termomodernizacji w Zespole Szkół numer 4.
Prawdziwy niepokój budzi sytuacja finansowa w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym. Radni zwiększyli dotację przedmiotową dla MZK na ten rok o 278 tysięcy złotych. Może się okazać jednak, że mimo wszystko będzie to kwota nie wystarczająca dla zbilansowania tegorocznej działalności. Poza radnym Gajewskim nikt nie wykazała większego zainteresowania w tą kwestią.
Zaskakującymi oszczędnościami są nie wydatkowane środki na letni wypoczynek dzieci szkół podstawowych i gimnazjów.
Kilka poważnych wydatków majątkowych przesunięto na kolejny rok. Należą do nich między innymi zagospodarowanie terenu przylegającego do Nagórzyckich Grot, renowacja parku im. dr Serafina Rode i wydatki na budowę sztucznego boiska przy ulicy Nowowiejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze