Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii
W Budżecie Tomaszowa Mazowieckiego na 2012 rok zaplanowano, że wydatki na przeciwdziałanie narkomanii wyniosą 32 tysiące złotych. Nie jest to zbyt duża kwota i stanowi jedynie 0,019875% wszystkich wydatków planowanych na najbliższy rok. To o dokładnie 50% mniej niż to miało miejsce w 2011 roku.
Podobnie rzecz przedstawia się w przypadku hazardu, gdzie na profilaktykę przeznaczono jeszcze mniej pieniędzy, mimo, że nałogowych graczy jest u nas więcej niż osób zażywających narkotyki w jakiejkolwiek formie (poza alkoholem i nikotyną oczywiście). Uzależnieni od hazardu kosztować będą tomaszowski budżet miasta 15 tysięcy złotych.
Przeciwdziałanie narkomanii należy do zadań własnych gminy, narzuconych jej w drodze ustawy. Samorząd został zobligowany do tworzenia programów profilaktycznych oraz zapewniania środków na ich realizację. Pochodzą one najczęściej z tzw. funduszu kapslowego,
Rozwiązywanie problemów alkoholowych
Przeciwdziałanie alkoholizmowi pochłonie z budżetu miasta ponad pół miliona złotych. Nie wliczone w to są koszty wynagrodzeń członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które nota bene na przestrzeni kilku lat mocno wzrosły. Łącznie, uzależnienia kosztują podatników ponad milion złotych. Pieniądze te w dużej mierze stanowią łakomy kąsek dla stowarzyszeń i organizacji, które się z nich de facto utrzymują.
Niestety prawo zostało skonstruowane w taki sposób, że fundusz „kapslowy”, pochodzący z opłat pobieranych za zezwolenia na sprzedaż alkoholu nie mogą być przeznaczane na nic innego.
Oczywiście wiele zainteresowanych osób doskonale radzi sobie z obejściem tych przepisów, organizując np. obozy sportowe a w ramach zajęć „konkurs wiedzy” albo „pogadankę na temat”. Efekt najczęściej jest taki, że młodzież aby dowiedzieć się czegoś więcej o problemie, próbuje zapoznawać się z nim w sposób empiryczny.
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Radni przegłosowali zamianę Regulaminu Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Tomaszowie Mazowieckim. Zostały one wymuszone poprzez nowe regulacje prawne dotyczące procedurami tzw. Niebieskiej Karty.
Współpraca i dialog
Kolejnym społecznie strategicznym dokumentem przyjętym przez Radę jest Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2012.
Program określa zakres przedmiotowy oraz formy tej współpracy. Wyznaczono takie obszary jak pomoc społeczna, ochrona i promocja zdrowia, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, nauka, kultura, kultura fizyczna i sport, turystyka i krajoznawstwo, ekologia i przeciwdziałanie uzależnieniom.
Współpraca z organizacjami polegać może na powierzaniu do wykonania lub wspieraniu wykonania zadania publicznego nałożonego na gminę przez ustawodawcę. Działaniom towarzyszy dofinansowanie lub udzielenie dotacji na ich realizację.
Zakłada się również współpracę pozafinansową w formie informacyjnej, promocyjnej oraz organizacyjnej i technicznej.
Wyrównywanie szans
Program adresowany jest do uczniów tomaszowskich szkół podstawowych. Jego wartość przekracza 800 tysięcy złotych a finansowanie pochodzi ze źródeł Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki”. W jego ramach zakupionych zostanie wyposażenie oraz pomoce dydaktyczne, niezbędne do jego realizacji. Szacunkowy koszt przypadający na jednego uczestnika Programu to ponad 1200 złotych.
Napisz komentarz
Komentarze