Policja konna funkcjonuje w Tomaszowie od 1994 roku. Początkowo miała ona charakter sezonowy, a jej działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa w rejonie Zalewu Sulejowskiego w okresie letnim.
Aktualnie jest formacją funkcjonującą przez cały rok, a konie wykorzystywane są również do służb na terenie Łodzi – na przykład podczas różnych imprez masowych.
Tego rodzaju służba wymaga odpowiedniego przygotowania i przeszkolenia zarówno jeźdźców, jak i koni. Każdy etap przeszkolenia zakończony jest testowaniem sprawności użytkowej i wydaniem odpowiednio atestu - pierwszego lub drugiego stopnia.
Atest pierwszego stopnia uprawnia do używania konia w służbie patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu i przy zabezpieczaniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka.
Kryteria do uzyskania atestu drugiego stopnia obejmują zakres umiejętności niezbędnych do uzyskania atestu pierwszego stopnia oraz dodatkowo próbę sprawności użytkowej koni we współdziałaniu z pododdziałami Policji. Po uzyskaniu tego atestu koń może pełnić służbę patrolową w ruchu miejskim o dużym natężeniu, a także może być użyty do działań w pododdziałach zwartych Policji związanych z przywracaniem naruszonego porządku publicznego.
Atesty wydawane są przez Komendanta Wojewódzkiego Policji na okres do 12 miesięcy.
Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Dlatego też podczas atestacji jeźdźcy i konie musieli wykazać się między innymi umiejętnością jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach.
Dużą sztuką jest panowanie nad rumakami w niecodziennych dla koni warunkach – przy huku petard, w dymie, zarówno w grupie, jak i indywidualnie.
W tym roku do atestacji przystąpiło 5 koni – 18-letni Hipol rasy wielkopolskiej wraz z asp. sztab. Marcinem Ławskim, 16-letni Ramzes rasy wielkopolskiej, którego dosiadł st. sierż. Tomasz Kędzierski, 14-letni Robin – polski koń szlachetny półkrwi ze st. sierż. Sławomirem Sulgostowskim w siodle, 9-letni Baker rasy małopolskiej z jeźdźcem sierż. sztab. Markiem Zduńskim i 6-letni Humus rasy małopolskiej z sierż. Radosławem Kafarem.
Jeźdźcy i ich rumaki spisali się na medal – cała piątka przeszła pomyślnie atestację i otrzymała na najbliższy rok atest II stopnia. Warto dodać, że w tegorocznej atestacji „gościnnie” wystąpiły także konie ze Straży Miejskiej z Łodzi i Wrocławia.
Napisz komentarz
Komentarze