Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 lutego 2025 17:12
Reklama
Reklama

Jak sie zachować

Spotkanie ze stróżami prawa wcale nie musi oznaczać, że właśnie złamaliśmy przepisy ruchu drogowego. Coraz częściej policjanci przeprowadzają rutynowe kontrole w okresach wzmożonego ruchu na drogach (np. w długie weekendy), a także w ramach akcji np.:"Trzeźwy poranek", gdy badają alkomatem kierowców jadących do pracy. Jeśli będziemy wiedzieli, jak powinna wyglądać kontrola drogowa i jak się wtedy zachować, możemy oszczędzić nerwów sobie i policjantowi.

Uwaga!

 

Za niedostosowanie się do sygnałów i poleceń wydawanych przez policjanta grozi grzywna lub zatrzymanie prawa jazdy.

 

Kierowca, który nie zatrzyma się do kontroli, daje policji jednoznaczny sygnał o popełnieniu poważnego wykroczenia, np. o prowadzeniu pod wpływem alkoholu lub braku stosownych uprawnień. Gdy policja będzie zmuszona rzucić się za nami w pościg, za ewentualne szkody mienia będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni - polisy ubezpieczeniowe ich nie pokryją. Jeśli podczas pościgu dojdzie do wypadku, sąd może nawet zmienić kwalifikację czynu na przestępstwo i wymierzyć karę pozbawienia wolności.

 

Kiedy zatrzymujemy się do kontroli?

 

Policjant może wydawać polecenia uczestnikom ruchu drogowego bez względu na to, czy idzie piechotą, siedzi w radiowozie, porusza się konno czy leci śmigłowcem. Może kierować ruchem, sprawdzać dokumenty, mierzyć prędkość, kontrolować stan techniczny pojazdu, jego obowiązkowe wyposażenie i bagaż.

 

Uwaga!

 

Poza funkcjonariuszami "drogówki", prawo do zbadania kierowcy alkomatem czy pomiaru prędkości (poza drogami krajowymi) mają również inni policjanci.

 

Prawo do kontroli zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym mają umundurowani funkcjonariusze. Policja w cywilu może zatrzymać nas wyłącznie na obszarze zabudowanym. W warunkach dobrej widoczności (w dzień) do zatrzymania wystarczy ruch ręką lub lizakiem, a w nocy - latarką z czerwonym światłem. Sygnał może pochodzić również z jadącego radiowozu (oznakowanego bądź nie). Wystarczy krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennej tonacji lub napis na tablicy informacyjnej, umieszczonej zwykle za tylną szybą nieoznakowanego radiowozu.

 

 Jak zachować się podczas zatrzymania przez  policję?

 

 Nie wysiadamy z samochodu, nie odpinamy pasów bezpieczeństwa, otwieramy szybę i trzymamy ręce na kierownicy. Policjant powinien przedstawić się i podać powód kontroli. Zapewne poprosi nas również o unieruchomienie silnika i włączenie świateł awaryjnych. Następnie należy przedstawić mu stosowne dokumenty, najczęściej prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Nie zdziwmy się, jeśli policjant poprosi o wyjęcie dokumentów z okładek ochronnych, na co zezwalają mu wewnętrzne przepisy.

 

Uwaga!

 

Bez zgody funkcjonariusza nie można opuszczać pojazdu.

Policjant może poprosić kierowcę i pasażerów o opuszczenie auta, a także zażądać, by stanęli oni w rozkroku z rękami na dachu auta lub położyli się na drodze twarzą do ziemi. Powód? Pościg lub informacja, że samochód pochodzi z przestępstwa albo w środku podróżują przestępcy. Wtedy nie ma też mowy o podawaniu powodu kontroli drogowej. Policjant może zaprosić kierowcę do radiowozu w przypadku udzielania pierwszej pomocy, okazania przebiegu wykroczenia, gdy warunki nie pozwalają na przeprowadzenie badania alkomatem poza radiowozem lub gdy kierowca zostaje zabrany do izby wytrzeźwień lub na komendę.

 

Czy policjant może wsiąść "za kółko" naszego samochodu? Tak, jeśli zechce sprawdzić jego stan techniczny (przede wszystkim działanie hamulców) lub usunąć go z drogi, gdy kierujący był pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Gdy auto zagraża bezpieczeństwu, brakuje ważnego badania technicznego lub ubezpieczenia OC, funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny.

 

 Prawo jazdy tracimy, jeśli prowadziliśmy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, dokument jest nieważny lub zniszczony albo mamy komplet punktów karnych (24 lub 20, gdy prawo jazdy posiadamy krócej niż rok). W niektórych przypadkach funkcjonariusz może wydać czasowe pokwitowanie, które pozwoli na kontynuowanie jazdy.

 

Czy można odmówić przyjęcia mandatu?

 

 Tak, ale sprawa automatycznie trafi do sądu.

 

Czy policjant ma prawo zapytać o miejsce pracy?

 

Tak, ponieważ może wtedy ustalić wysokość grzywny odpowiednią nie tylko do wykroczenia, ale i możliwości finansowych kierowcy. Za niektóre przewinienia taryfikator nie podaje sztywnych stawek, tylko "widełki", a kwota mandatu zależy wtedy od policjanta.

 

Co z badaniem stanu trzeźwości?

 

Kierujący ma prawo zażądać powtórnego badania alkomatem po 15 minutach, jeśli np. użył przed rozpoczęciem jady płynu do płukania ust, lub poprosić o badanie krwi jako niezależny dowód. Jeśli odmówi "dmuchania", policjant może - nawet wbrew jego kierowcy - zażądać badania krwi.

 

mł. asp. Barbara Stępień

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ajdejano 02.02.2011 13:37
Do Hermana: czy możesz przyć - gdzie mozna znaleźć p[rzepisy które to regulują w sposób, który TY opisujesz? Bo jesli faktycznie tak jest - to rzecznik policji ściemnia zamiast rzetelni informować. Pozdrawiam. I jeszcze jedno: miejcie świadomość tego, że policja zawsze was znajdzie na podstawie wpisów na tym formu - nawet gdy Wam się wydaje, że jesteście anonimowi i bezpieczni ! Bo Polska to p........ne policyjne państwo.

ajdejano 02.02.2011 13:37
Do Hermana: czy możesz przyć - gdzie mozna znaleźć p[rzepisy które to regulują w sposób, który TY opisujesz? Bo jesli faktycznie tak jest - to rzecznik policji ściemnia zamiast rzetelni informować. Pozdrawiam. I jeszcze jedno: miejcie świadomość tego, że policja zawsze was znajdzie na podstawie wpisów na tym formu - nawet gdy Wam się wydaje, że jesteście anonimowi i bezpieczni ! Bo Polska to p........ne policyjne państwo.

tupance 28.01.2011 18:57
niektorzy byli rozwoza po sklepach kaszanke wykorzstujac swoje zdobyte doswiadczenie.

Herman 28.01.2011 14:58
Co do badania krwi. Policjant może zażądać przeprowadzenia takiego badania. Jednak człowiek może nie wyrazić zgody na wkłucie i wtedy zgodnie z prawem żaden pielęgniarz, sanitariusz, lekarz etc. nie ma prawa na wkłucie. Policja może zagrozić, że zgłosi się do sędziego po nakaz (nakaz prokuratora nic nie zmienia). I z takim nakazem faktycznie można pobrać krew bez zgody pacjenta jednak dopiero po jego zgonie. Fakt faktem i tak pewnie w szpitalu pobiorą krew w brew naszej woli, ale wtedy można zadzwonić na policję z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa i domagać się od osoby, która wykonała wkłucie odpowiedniego odszkodowania (odszkodowania tego typu nie są małe).

kiki 28.01.2011 08:21
Nesiu...tomaszowcy policjanci to przecież elyta robotniczo - chłopska i okolic. Dobre maniery posiedli na wiejskich tupańcach.

Nesiu 27.01.2011 19:43
Niestety ale tomaszowscy policjanci rzadko kiedy podają powód kontroli, a co już mówić o przedstawieniu się :| Rozumiem, że jadąc w piątkową noc pustymi ulicami miasta mogą uważać że prowadzę po spożyciu... ale i tak wypadałoby się z formułki skorzystać...

Kierowca 27.01.2011 15:24
palenie w miejscach publicznych, przekroczenia prędkości nagminnie, nie stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, parkowanie na miejscach dla inwalidów, niedozwolonych, używanie wulgarnych słów podczas kontroli, odnoszą się do kogoś jak do zwierzyny w lesie, podczas interwencji z pijanym wolą go opierdzielić i wysłać w inne miejsce niż zabrać do siebie (po co ma im siedzenie w samochodzie zabrudzić?) -Jak się nie patrzy same zalety mają Ci pożal się boże policjanci, dziwić się , że nie ma nikt do nich szacunku...

Kierowca 27.01.2011 15:18
Ja jechałem kiedyś za furgonem policyjnym, który jechał przez teren zabudowany 30km/h ponieważ było to możliwe wyprzedziłem ten radiowóz w miejscu dozwolonym przy zachowaniu 50km/h.Oczywiście zostałem przez policjantów zatrzymany chcieli mi wlepić spory mandat jakobym złamał przepisy i wyprzedził pojazd uprzywilejowany. Banda po prostu czy pojazdem uprzywilejowanym nie jest pojazd, który wysyła sygnały świetlne i dzwiękowe?..Tak własnie! Policja ma się za nie wiem kogo, wysiada Ci taki z auta idzie do Ciebie i się wymądrza formułką jak poseł w sejmie, a jeśli jest jakaś większa afera to najlepiej tyłek w troki i jechać z radarem postać, bo tak bezpieczniej. Po co nam policja skoro nie robi nic dla mieszkańców, a żeby panowie raczyli przyjechać na interwencję w czasie krótszym niż 45minut to już nie ma co marzyć, prędzej by Ci żona urodziła.

siara 27.01.2011 11:09
@9 - ruch ręką w której trzyma tzw."lizaka" a nie samej ręki.

hehe 26.01.2011 23:26
ruch reka cywila moze spowodowac tylko ruch mojego srodkowego palca

pytanie 26.01.2011 23:25
a jak kaze otworzyc bagaznik to czy mam prawo zadac protokolu przeszukania??

kiki 26.01.2011 22:57
@6...a u nas jest tak,że na przygadanie policjanci zatrzymują piękne panie.

usa 26.01.2011 22:31
w stanach jest tak ze bez powodu nie maja prawa cie zatrzymac...

hmmm 26.01.2011 21:24
Jeśli policjant nie jest ogolony na twarzy tzn że to przebieraniec?

jan 26.01.2011 21:12
kiki przypomnij sobie jak niedawno sam postepowales, bedziesz mial odpowiedz

Opinie

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TaxiTreść komentarza: Organizacja na tak dużej imprezie była do ... sektor C był nie dostępny dla publiki a w sektorze A było bardzo dużo ludzi więc jak to się miało do sprzedaży biletów druga sprawa mamy tam ładną kawiarnię ale niestety tylko dla wybranych a Ci z sektora A musieli raczyć się z dwóch stołów na których stała kafejka i inne smakołyki jak to wyglądało wśród zagranicznych gości którzy na stojąco musieli kawę czy inne produkty spożywać. Bardzo słaba organizacjaŹródło komentarza: Ktoś to inspiruje? Chcą kontrolować, czy tylko zaszkodzić?Autor komentarza: XxxTreść komentarza: A jak było z ostatnim koncertem noworocznym , dokładnie tak samo, po co ogłaszać że są bezpłatne wejściówki skoro chwila po godzinie z ogłoszenia ich nie ma.Źródło komentarza: Dzień Kobiet dla wybranych?Autor komentarza: GiziTreść komentarza: Minister dał dotację na halę dla łyżwiarzy,a nie gokarty, jazz,ksw itp,lod miał być 9 miesięcy w roku a jest ?A gokarty mialy utrzymać halę prawda czy już o tych deklaracjach zapomniano?Źródło komentarza: Ktoś to inspiruje? Chcą kontrolować, czy tylko zaszkodzić?Autor komentarza: EdekTreść komentarza: Pytanie czy utrzymywanie lodu dla garstki użytkowników (bo łyżwiarze to pewnie promil podatników) ma sens ekonomiczny. Moim zdaniem nie i lodowisko powinno przekształcić się po tym sezonie na tor wrotkarski. Wówczas kosmiczne kwoty za energię elektryczną spadną do akceptowalnego poziomu żeby ten obiekt utrzymać, a użytkownicy zamienią łyżwy na rolki i wtedy wilk będzie syty i owca cała. Trzeba się zaadaptować do obecnych kosztów, albo zrezygnować całkowicie z lodu i zmienić przeznaczenie hali na lekkoatletyczną itp.Źródło komentarza: Ktoś to inspiruje? Chcą kontrolować, czy tylko zaszkodzić?Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: Ministerstwo Infrastruktury (na czele z ministrem Dariuszem Klimczakiem z PSL) poinformowało o rezygnacji z zaplanowanych inwestycji na Odrze. Alternatywą będzie odtwarzanie torfowisk. Ten drobny cwaniaczek z PSLU-u uważa, że sfinansuje to ze sprzedaży torfu?... Zabierają Nam chleb dając w zamian igrzyska.Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: Automat google go oznaczył. Jest z tym sporo problemów niestety. Działamy na amerykańskich serwerach i dzieją się dziwne rzeczy kontekście AdSense. Reklamy zamieszcza też właściciel CMS NaszTomaszow, przez co muszę reagować na zgłoszenia.Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnych
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama