Jak duży wpływ na stan naszej skóry ma upływający czas?
Starzenie skóry nie jest wynikiem bezpośredniego wpływu czasu, ale działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Należą do nich min. Promieniowanie jonizujące np. komputery, działanie promieni UV, większość kobiet nadmiernie korzysta z promieni słonecznych, bądź solarium bez odpowiedniej ochrony. Ponadto nadmiar ozonu, zanieczyszczenia w powietrzu czy bakterie, papierosy i oczywiście spaliny samochodowe, sprawiają, że nasza skóra starzeje się szybciej niż zaprogramowała to matka natura. Dlatego też nie tylko wiek decyduje o wyglądzie i kondycji naszej skóry, ale też wiedza i umiejętność dbania o nią.
Jakie problemy skórne najczęściej nas dotykają?
Polki charakteryzuje specyficzny typ cery. Problemy z łojotokiem pojawiają się u nas oraz patrząc na mapę Europy na wschodzie, a kobiety z zachodniej części Europy zupełnie nie mają z nim problemu, lub jest on znacznie mniejszy. Kolejnym problemem są naczynka krwionośne. Krążenie we włośniczkach ulega zmianie, czego wynikiem jest duża kruchość naczyń włosowatych. Duży problem stanowią również liczne brązowe plamy w miejscach odkrytych czyli plamy pigmentacyjne.
Co ze zmarszczkami, zmorą większości kobiet? To również kwestia odpowiedniej pielęgnacji czy może sprawa genów?
W większości przypadków zaobserwowałam również u swoich klientek suchość skory, odwodnienie czego wynikiem jest silniejsze zaznaczenie zmarszczek mimicznych spowodowane pogorszeniem się aktywności włókien kolagenowych i elastynowych (utrata elastyczności skory). Część z tych zmian można wyeliminować, części zapobiegać.
Jakieś magiczne sposoby?
Niekoniecznie, nie ma w tym żadnej magii, to kwestia stosowania odpowiednich do danego typu cery kosmetyków. Spowolnienie tych procesów uzyskamy dzięki odpowiedniej pielęgnacji cery. Dla utrzymania w dobrej kondycji potrzebna jest również bezwarunkowo systematyczna pielęgnacja uzupełniana dodatkowo odpowiednio dobranymi zabiegami oraz stosowanie aktywnych biologicznie składników, które w stężeniach terapeutycznych docierają do głębszych warstw naskórka działając regeneracyjnie, odżywczo i ochronnie. Dzięki temu skóra jest nawilżona, sprężysta i pozbawiona przebarwień.
Półki uginają się od wszelkiego rodzaju kremów, maseczek i innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Jak wybrać ten właściwy?
Aby wybrać kosmetyki/kosmeceutyki, trzeba zrozumieć mechanizmy ich działania i przyjrzeć się procesom starzenia się skóry. Bez tej wiedzy kupowanie kosmetyków pełni rodzaj drogiego hobby i nie przynosi zamierzonych rezultatów. Aby wybrać produkt odpowiadający potrzebom naszej skóry najlepiej poradzić się eksperta, dermatologa lub wykwalifikowanej kosmetyczki. Ekspedientka z drogerii nie jest w stanie zdiagnozować problemów naszej skóry ponieważ nie jest fachowcem w tej dziedzinie.
W jaki sposób fachowcy dobierają odpowiednie produkty?
W naszym gabinecie używamy do tego celu specjalistycznego urządzenia do analizy właściwości skóry. Badamy poziom nawilżenia i sebum. Uzyskany wynik pozwala na bezbłędne dopasowanie najodpowiedniejszego kremu. Klientka zanim zakupi u nas produkt może go przetestować w domu otrzymując próbkę. Poza tym rekomendowane przez nas kosmetyki są bezpieczne a przede wszystkim skuteczne. Stawiamy na rzetelne firmy, które tworzą swoje produkty pod specjalnym rygorem opartym na długich i solidnych badaniach klinicznych, ponieważ ich kosmetyki są przeznaczone do pielęgnacji skóry z konkretnymi problemami. Niestety większość masowych marek kosmetycznych, dostępnych w sklepach i drogeriach nie posiada takich rygorystycznych atestów a w Polsce nie jest to w żaden sposób prawnie wyregulowane.
Czym się więc kierować?
Trzeba zwracać uwagę na to co się kupuje. Czytać składy kremów a przede wszystkim sprawdzić czy posiadają potwierdzone klinicznie działanie. Lepiej zapobiegać niż likwidować.
Kiedy zatem należy zacząć stosować kremy o mocniejszym działaniu?
Już u większości osób około 30 roku życia pojawia się potrzeba zastosowania jakiegoś mocniejszego kremu, ponieważ jeżeli liczymy na to, że kosmetyki nam pomogą - to one mogą nam pomóc na bardzo wczesnym etapie. Nie zapominajmy, że główne działanie kosmetyku to działanie ochronne. Jednak, jeżeli odpowiednio wcześniej będziemy się chroniły i stosowały mocniejsze kosmetyki, to wtedy w późniejszym okresie życia możemy osiągnąć zadowalający efekt. Z punktu widzenia medycznego nie ma żadnych przeciwwskazań, by zacząć wcześniej zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Profilaktyka w połączeniu z wyrobieniem sobie odpowiednich nawyków naprawdę działa cuda. To nie wymaga dużego poświęcenia z naszej strony. Czasem wystarczą chęci.
Jakie kosmetyki stosować w późniejszym okresie życia?
Kobiety w okresie menopauzy powinny zdać sobie sprawę z faktu, iż w tym czasie następuje szereg zmian hormonalnych, zwolnienie procesów regeneracji skóry i jej ochrony. Trzeba sięgnąć po silniejsze bodźce, same kosmetyki nie wystarczą.
Rozmawiała Roberta Leśkiewicz
Zachęcamy do odwiedzania naszego stale rozwijającego się serwisu o tematyce ślubno wesenej http://slubywesela.nasztomaszow.pl/
Napisz komentarz
Komentarze