Tym razem wybieramy swoich przedstawicieli do trzech szczebli samorządu, czyli radnych gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dla uproszczenia obowiązują cztery kolory kart wyborczych.
Na białych kartach umieszczone są listy kandydatów do Rady Miejskiej, na karcie żółtej znajdują się kandydaci do rady powiatu, natomiast na niebieskiej - do sejmiku wojewódzkiego. Kolor różowy oznacza kartę z nazwiskami kandydatów na prezydenta miasta, które umieszczone są w kolejności alfabetycznej.
Listy kandydatów poszczególnych komitetów wyborczych będą umieszczone są według wcześniej nadanych im numerów.
Na kartach do glosowania muszą być umieszczone pieczęcie: obwodowej komisji wyborczej oraz terytorialnej komisji wyborczej. Pod spodem znajdziecie informację o sposobie głosowania.
Należy pamiętać, że głosujemy tylko na jednego kandydata do Rady Miejskiej, jednego do Rady Powiatu i jednego do Sejmiku Wojewódzkiego. Krzyżyk stawiamy więc tylko przy jednym kandydacie.
Jeżeli wyborca postawi znak "x" obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos będzie ważny i traktowany jako oddany na tego kandydata, który ma najwyższe miejsce na liście.
Głos jest nieważny, jeżeli "x" znajdzie się obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z różnych list, gdy wyborca nie zagłosuje na nikogo albo zagłosuje na kandydata skreślonego z listy.
Przy nazwiskach kandydatów na prezydenta miasta znajduje się nazwa (lub jej skrót) komitetu wyborczego, który go wystawił. Głosujemy stawiając znak "x" w kratce umieszczonej po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.
Jeżeli wyborca zagłosuje na dwóch kandydatów, albo nie zagłosuje na żadnego, głos będzie nieważny.
Prezydentem zostanie ten kandydat, który otrzyma ponad połowę ważnie oddanych głosów.
W razie wątpliwości dotyczących sposobu glosowania należy zapytać członków obwodowej komisji wyborczej. Ich obowiązkiem jest informowanie wyborców o tym, jak głosować, by głos był ważny.
Napisz komentarz
Komentarze