Samobadanie powinno się odbywać przynajmniej raz w miesiącu, badanie w gabinecie lekarskim raz w roku. Jeśli masz 40-50 lat wykonaj mammografie raz na 2 lata, powyżej 50 lat raz na rok. Niestety nie wszystkie kobiety zdają sobie z tego sprawę.
Żyjemy w przeświadczeniu, że nas to nie dotyczy. Częstym zjawiskiem jest strach przed diagnozą, który powoduje, że wręcz unikamy tych bardzo ważnych badań. Wolimy żyć w nieświadomości ,co daje nam pozorny spokój. Ta podstępna choroba może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych objawów klinicznych. Tylko 20% kobiet mających nowotwór piersi zgłasza się na leczenie na tyle wcześnie, by można z nim wygrać najważniejszą walkę-walkę o życie. Im mniejszy guz tym większe szanse na brak przerzutów.
Wczesne wdrożenie leczenia pozwala również zachować pierś. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem, szczególnie u kobiet po menopauzie. Innymi czynnikami, które sprzyjają tego rodzaju nowotworom są: występowanie raka piersi u krewnych (matka, siostra), wczesne wystąpienie miesiączki, otyłość, długofalowe stosowanie środków antykoncepcyjnych , urodzenie pierwszego dziecka po 30 roku życia, cukrzyca.
Nawet jeśli nie identyfikujemy się z którąkolwiek z wymienionych grup, nie oznacza, że nie zachorujemy. Na raka piersi chorują również bardzo młode kobiety. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wystarczy zgłosić się do lekarza w swojej przychodni i poprosić o badanie. Drogie mamy, żony, babcie nie odkładajcie badań na później bo życie jest zbyt cenne i na później nie da się go odłożyć.
Roberta Leśkiewicz
Napisz komentarz
Komentarze