- Kierowanie małą i średnią firmą
W ramach specjalności student nabywa umiejętność zakładania i prowadzenia własnej firmy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności pozyskiwania źródeł jej finansowania, kreowania swojej pozycji rynkowej, wykorzystania nowoczesnych metod zarządzania (m.in. zarządzanie poprzez budżety i controlling). Studenci mają możliwość praktycznego przygotowania dokumentów niezbędnych do pozyskania środków unijnych, a także wniosków kredytowych, planów biznesowych wraz z oceną efektywności planowanych przedsięwzięć.
- Integracja europejska – EKOBIZNES – NOWOŚĆ
W ramach specjalności studenci nie tylko uzyskują gruntowną wiedzę na temat zasad funkcjonowania jednolitego rynku europejskiego, ale nabywają umiejętności rozwiązywania problemów ekonomicznych w praktyce gospodarczej w odniesieniu do kwestii ekologii. Studia na specjalności Integracja europejska –EKOBIZNES przygotowują do pracy w organizacjach i instytucjach, które zajmują się ochroną środowiska oraz w przedsiębiorstwach, które w ochronie środowiska upatrują szansę własnego rozwoju.
- Ekonomia sektora publicznego – NOWOŚĆ
Dotychczas w uczelniach ekonomicznych uwagę skupiano na kształceniu specjalistów przygotowanych przede wszystkim do pracy w sektorze przedsiębiorstw. Trzeba jednak coraz bardziej uwzględniać to, że w Polsce, podobnie jak i na całym świecie, dynamicznie rozwija się sektor publiczny. W naszym kraju obejmuje on już ponad połowę wszystkich zatrudnionych, a w krajach rozwiniętych (np. Unii Europejskiej) już ponad dwie trzecie.
W Polsce wyraźnie brakuje specjalistów, którzy mają dobre przygotowanie zawodowe pozwalające właściwie kierować instytucjami sektora publicznego i prawidłowo wykorzystywać środki finansowe będące w ich dyspozycji. A instytucji, które mogą zatrudniać takich specjalistów jest bardzo dużo: szpitale, przychodnie lekarskie, szkoły na wszystkich poziomach (z wyższymi włącznie), teatry, domy kultury, podmioty świadczące pomoc socjalną, urzędy samorządowe na wszystkich szczeblach, agendy rządowe, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej itp. Istnieją więc możliwości znalezienia ciekawej i satysfakcjonującej pracy i to nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Unii Europejskiej, bo i tam zgłaszane jest zapotrzebowanie na takich specjalistów.
Trzeba też uwzględnić, że studia na specjalności „Ekonomia sektora publicznego” dają absolwentom solidną znajomość podstaw ekonomii i przygotowanie do pracy także w sektorze przedsiębiorstw.
Ukończenie specjalności Ekonomia sektora publicznego umożliwia uzyskanie (po spełnieniu pozostałych, wymaganych przepisami prawa warunków) następujących uprawnień i certyfikatów: konsultant zamówień publicznych, rzeczoznawca zamówień publicznych, audytor, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, doradca podatkowy.
Napisz komentarz
Komentarze