Order Ecce Homo powstał w 1997 roku. W skład Kapituły, która stoi na straży honoru orderu wchodzą poza Dariuszem Walczakiem, ksiądz pastor Roman Pawlas - krajowy duszpasterz młodzieży ewangelickiej, siostra Zofia Zdybicka – urszulanka, profesor filozofii KUL, Józef Lipiec – profesor filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jan Ostrowski – profesor i potomek założycieli Tomaszowa.
Kapituła obraduje co roku na Wawelu, którego gospodarzem jest właśnie profesor Jan Ostrowski. Podobnie w styczniu tego roku, w czasie tajnych obrad wybrano sześciu laureatów.
- Pierwszym naszym laureatem jest pani doktor Maria Król - internista, specjalista rehabilitacji ale przede wszystkim prezes fundacji z Zamościa prowadzącej bardzo rozległą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych – mówi Dariusz Walczak. – Otrzymała order za budowanie dróg na nieprzetartych szlakach, za nieustępliwą walkę z przeciwnościami losu oraz za siłę, nadzieję szanse dawane osobom niepełnosprawnym.
Doktor Maria Król wybudowała i prowadzi sieć ośrodków rehabilitacji, terapii zajęciowej, ośrodków zdrowia. Obejmując nią Zamojszczyznę. - Wszystkie niepełnosprawne dzieci mogą się tu rehabilitować, uczyć, uczyć pracę i tę pracę otrzymać podobnie jak mieszkanie. Jest to ewenement w skali światowej - dodaje kanclerz.
- Kolejnym naszym laureatem jest pan Jan Kościuszko, właściciel sieci restauracji oraz prezes giełdowej spółki Polskie Jadło – przedstawia Dariusz Walczak. – Order został przyznany za ludzką twarz biznesu, humanizm i etykę w prowadzeniu przedsiębiorstwa, rzadką umiejętność dzielenia się owocami swojej pracy z osobami najbardziej potrzebującymi. To on bodajże od 1997 roku organizuje na Rynku Krakowskim Wigilię dla kilkudziesięciu tysięcy osób. Podobną Wigilię zorganizował w tym roku w Warszawie.
- Trzecim laureatem jest ksiądz pastor Lothar Schullerus, który wyróżniony został za miłość i pracę dla bliźnich wbrew wszelkim przeciwnościom losu - czytamy w uzasadnieniu Kapituły.
Zamieszkały obecnie w Szwajcarii swoją działalność prowadził przede wszystkim w Siedmiogrodzie Rumunii. Jego działalność charytatywna i społeczna skierowana była do najbiedniejszej warstwy społecznej, między innymi do Cyganów.
- Następnym laureatem jest pan Krzesimir Dębski – kontynuuje Dariusz Walczak. – Ten wybitny muzyk i kompozytor uhonorowany został za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, kształtowanie rzeczywistości poprzez dobroć, ład i harmonię oraz wielki, dobroczynny wpływ na kulturę.
Piątym odznaczonym jest pan doktor Adam Domanasiewicz. Kapituła orderu uważa, że jest to ideał lekarza. Order przyznano za uświęcający walor pracy zawodowej będący inspiracją dla niesienia dobra, nadziei, nawet tam, gdzie nadziei nie było, za leczenie i przywracanie sprawności ludziom okaleczonym przez wojny i przeciwności życiowe.
- Święty Jose Maria Escriva twórca Opus Dei powiedział, że praca może mieć również charakter uświęcający - wyjaśnia uzasadnienie Dariusz Walczak. – Myśę, że wypowiadając te słowa miał na myśli takich właśnie ludzi jak pan doktor Domanasiewicz, wybitny chirurg i transplantolog.
- Na zakończenie ksiądz Józef Kardynał Glemp, który nie mógł niestety przyjechać do Tomaszowa w tym roku – mówi kanclerz. – Order za poświęcenie życia Bogu i ludziom, za skuteczną walkę o szlachetne wartości, za prawdę i etykę oraz ich szerzenie w czasach uprzedmiotowienia człowieka za przeprowadzenie kraju i kościoła przez mrok stanu wojennego oraz trudnych przemian ustrojowych.
Niedzielną uroczystości uświetniły występy Piotra Przedbory oraz Anny Jurksztowicz, która wystąpiła wraz mężem, Krzesimirem Dębskim
Napisz komentarz
Komentarze