- Rok 1920 jest bardzo ważny dla Polaków i dla Rosjan – mówi Dariusz Rogut. – Przede wszystkim dla Polaków, ponieważ potrafiliśmy udowodnić, że nasz naród po tak długim okresie niewoli potrafił się zjednoczyć i obronić swoją niepodległość.
- Opinie dlaczego Stalin zdecydował się wymordować kwiat polskiej inteligencji są różne. Istnieje też taka, że jako komisarz jednego z frontów w wojnie polsko-bolszewickiej się zemścił, ale z drugiej strony był to też element walki klasowej, który był w tej ideologii bardzo silny.
- To, że nasi żołnierze przelewali krew na frontach zachodnich ramię w ramię z alianckimi żołnierzami nie miało żadnego znaczenia. Sojusz ze Związkiem Radzieckim był priorytetem. Dlatego sprawa polska ulegała zapomnieniu. Zresztą to nie jest tylko Katyń ale to także kwestia Jałty. Zostaliśmy jedynym państwem z boku alianckiego, które straciło 1/3 swojego terytorium.
- Polacy nie tylko podjęli walkę zbrojną z NKWD. Pod koniec lat 40-tych rozwijały się antykomunistyczne organizacje młodzieżowe.
- Polacy nie znają swojej historii, przede wszystkim historii regionalnej, bo są tutaj bohaterowie. To wynika z różnych przyczyn.
- W PRL historia Zbrodni Katyńskiej, pamięć o tamtych ludziach została wymazana. Generalnie mówiono o zbrodni niemieckiej. Ale rodziny już wtedy wiedziały, kto zamordował ich ojców i dziadków.
- W latach 80-tych, gdy pojawił się prezydent Gorbaczow, nastąpił pewien przełom. Jednak, gdy mogło już dojść do wyjaśnienia pewnych kwestii stwierdził, że nie ma w Moskwie żadnych dokumentów na ten temat.
- Wielki krok zrobił prezydent Jelcyn, ponieważ nie tylko przekazał dokumenty i odkrył tajemnice mordu katyńskiego w opinii światowej ale również przeprosił Polaków za ten mord.
Napisz komentarz
Komentarze