Teresa Zalewska opowiadała o kulisach powstawania książki oraz o wydarzeniach, w których uczestniczyła w latach 1980 1990. Autorka była jedną z osób, które w Tomaszowie inicjowały ruch związkowy. Po ogłoszeniu stanu wojennego działała aktywnie w podziemnej Solidarności. Była także posłanką na tzw. „sejm kontraktowy”.
Opowieść wzbogacona została prezentacją fotografii z okresu, który obejmuje wydane przez tomaszowskie Muzeum Kalendarium Wydarzeń Solidarności.
Jest ono poprzedzone słowem wstępnym pani Wiesławy Bogurat – dyrektor Muzeum oraz Zbigniewa Bogusławskiego obecnego przewodniczącego związku w Tomaszowie.
Pani Zalewska próbowała zachęcić swoich gości do wspomnień i dyskusji. Kika słów powiedział pan Zygmunt Augustyniak.
- Potrzeby społeczne decydują o tym, co robimy – wyjaśnia autorka intencje, jakimi kierowała się opracowując swoją książkę. – Wiele lat pracowałam z uczniami szkół ponadpodstawowych i ze studentami. Okazuje się, że przy okazji różnych ważnych rocznic jubileuszowych wraca temat Solidarności. Ostatnio pojawił się na przykład temat pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych. Ja już od lat 10 pracowicie zbieram materiały, które dotyczą tego okresu. Robię to z takim postanowieniem, że wszystko dla ojczyzny, czyli dla uczniów tomaszowskich szkół. Postanowiłam te dokumenty opisać, tak jak to robią archiwiści.
Taki właśnie opis wydarzeń, pozbawiony odcienia emocjonalnego wydaje się być właśnie najbardziej obiektywną prezentacją nie tak odległej jeszcze historii.
Książka jest do nabycia w tomaszowskim Muzeum
Przy okazji własnej prezentacji Teresa Zalewska przypomniała także dwie, jej zdaniem bardzo dobre prace magisterskie poświęcone Solidarności. Napisali je Alicja Dawidowicz i Adrian Kisiołek – W pracach tych widać ducha tomaszowskiej Solidarności.
Pani Teresa Zalewska podkreśla, że nigdy nie żałowała swojego udziału w działalności związku Solidarność.
Napisz komentarz
Komentarze