Zgodnie z przygotowaną przez Wydział Kultury uchwałą o stypendia mogą się ubiegać wszystkie osoby zajmujące się twórczością artystyczną (muzyczną, plastyczną, filmową, literacką, taneczną itp.).
Przyznawane one będą przez Prezydenta miasta na wykonanie określonego we wniosku projektu, jednak na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Twórcy będą mogli korzystać nawet z kilku stypendiów równocześnie, pod warunkiem, że będą one przeznaczone na realizację różnych projektów.
By skorzystać ze stypendium artystycznego trzeba być mieszkańcem Tomaszowa od co najmniej 5 lat, posiadać w swoim dorobku wybitne i udokumentowane osiągnięcia oraz wskazać termin wykonania przedsięwzięcia, w związku z którym stypendium zostanie udzielone.
- Wspierać finansowo uzdolnioną młodzież i uzdolnione dzieci – mówiła Wacława Bąk na temat idei, jaka przyświecała członkom Komisji Oświaty, gdy wnioskowali o utworzenie stypendiów. – Projekt uchwały w sposób zasadniczy odbiega od tego co było naszą ideą. Jestem za przyznawaniem stypendiów dla środowiska artystycznego, amatorskiego. Natomiast to jest zupełnie inna bajka i zupełnie inny odbiorca. Obawiam się, że przyjcie uchwały w tej formie uniemożliwi praktycznie skorzystanie ze stypendiów tym osobom, na których nam najbardziej zależało, bo dorośli ludzie prowadzący działalność artystyczną jakoś sobie poradzą w taki czy inny sposób. To nie tak miało wyglądać.
- Nie przyjęcie takie projektu odsunie w czasie możliwość udzielania pomocy – kontrargumentował przewodniczący Zenon Łaski.
- Sporym ograniczeniem jest tutaj ustawa o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej, która niestety nie pozwala na to, by różnicować osoby ze względu na wiek – wyjaśniał Wiceprezydent Wendrowski. – Rozwiązaniem może być to, że prezydent nie indywidualnie będzie przyznawał stypendia ale, że powołuje komisje, która będzie ważyć wszelkie argumenty na rzecz beneficjentów.
Radnej Annie Grabek nie podobał się formularz wniosku, jaki zobowiązani są wypełnić beneficjenci. – Jednym z punktów jest tutaj przebieg kariery artystycznej i zawodowej plus konieczne załączniki port folio lub dokumentacja twórczości. Jakim dorobkiem dysponuje 8-latek wobec osoby dorosłej, która ma na swoim koncie mnóstwo wystaw i innych osiągnięć artystycznych? – pytała retorycznie.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze