Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 13:25
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Mechatronik w Tomaszowie

Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi boryka się od jakiegoś czasu nasze miasto jest brak szkolnictwa zawodowego, a co za tym idzie kadry technicznej średniego szczebla. Nadmiar liceów, niedobór szkół o charakterze technicznym skutkuje tym, że większość inwestorów omija nasze miasto szerokim łukiem. Skostniale struktury administracyjno polityczne nie podejmują, żadnych działań, by tej sytuacji w jakimś stopniu sposób zaradzić. Szkoły zawodowe się u nas likwiduje, zamiast reformować. Nie ma to nic wspólnego z wyżem czy niżem demograficznym. Jest to po prostu wygodne. Koszty utrzymania ogólniaka są zdecydowanie niższe nie tylko od wydatków na technika ale nawet na zasadnicze szkoły zawodowe. Nic dziwnego, wykształcenie fachowca musi kosztować. Lukę na rynku szkolnictwa zawodowego spróbuje wypełnić Publiczna Policealna Szkoła Nowoczesnych Technologii.

Szkołę dwa lata temu powołał do życia samorząd województwa łódzkiego. Od tego czasu  dynamicznie się rozwija odpowiadając na aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy nie tylko w Łodzi ale i innych miastach województwa łódzkiego. Stąd powołanie do życia filii. Jako pierwsza uruchomiona została placówka w Piotrkowie, obecnie ruszają pierwsze klasy w naszym mieście.

Dyrektor szkoły Sławomir Fater podkreśla, iż najważniejsze dla niego są kontakty z lokalnymi przedsiębiorcami. Nowoczesna edukacja polega bowiem na zdolności reagowania na aktualne zapotrzebowanie zgłaszane przez pracodawców.

Szkoła Nowoczesnych Technologii współpracuje z największymi i najważniejszymi firmami w regionie. W Tomaszowie nawiązano bliską współpracę z Ceramiką Paradyż. To właśnie na potrzeby tej firmy będą kształceni pierwsi słuchacze tomaszowskiej filii.

 

 

 

Na wtorkowej konferencji prasowej, prowadzonej przez wiceprezydenta Grzegorza Haraśnego, przedstawiono ofertę kształcenia zawodowego w systemie zaocznym skierowaną do mieszkańców Tomaszowa.

- Jesteśmy szkołą publiczną w całości finansowaną przez Samorząd Województwa– wyjaśniał Sławomir Fater. Nie ma mowy o żadnych opłatach. Słuchacze nasi nie ponoszą żadnych kosztów nauki. Nasza szkoła jest innowacyjna pod każdym względem. Nie ma u nas typowych zajęć praktycznych i teoretycznych.  Szkoła ma charakter wielopokoleniowy. Najmłodszy z dotychczasowych słuchaczy miał 18 lat, najstarszy 65 – dodaje.

 

 

Na dzień dzisiejszy w Łodzi prowadzone jest 11 kierunków, na których kształci się 500 osób, we wrześniu w zawodzie Technik Mechanik kształcą się mieszkańcy Piotrkowa, w Tomaszowie od lutego będzie można uczyć się na kierunku Mechatronika. Zdaniem władz szkoły oraz województwa pokazuje to jak duża jest skala zapotrzebowania na taką formę kształcenia, czy też zmiany kwalifikacji.

Na spotkaniu obecna była także łódzka Kurator Oświaty pani Wiesława Zewalt, która wskazywała, ze profil szkoły, jej duża elastyczność są zgodne z nowymi wytycznymi, jakie przedstawiło w ostatnim czasie Ministerstwo Oświaty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
fcb_89 31.01.2010 22:16
Ja powiem tak skonczylem mechatonika w mechaniku i stwierdzam ze jest to wielka bryndza. Nic sie nie nauczysz a szkola nie ma dobrych perspektyw do tego kierunku. I jak na taki kierunek 2 tygodnie praktyki zawodowej i to jeszcze tylko w 3 klasie to jest smiech.A co do TT to taka sama bryndza jak mechatronik wiec odradzam. Ale ogolnie szkola the best.

ADI_persfazja 29.01.2010 11:30
Wiesz Tommmm.... Pewnie Twój znajomy myślał ze w TT nie bedzie wcale infotmatyki. Ja za to spodziewałem się ze będzie duzo wiecej niż jest. Co jak co..ale 3 godz. tygodniowo Infy w klasie pierwszej, 0 przedmiotów z nia zwiazanych w klasie 2 i kilka godzin ogólnego rozpoznania w systemach w klasie 3 to nie jest za dużo..... Za to pracownia elektroniczna, podstawy teleinformatyki ( prawie jak elektronika), elektrotechnika... ciągnęły się od początku tego kierunku... Co do kwestii zawodowej dalej żałuje ze nie wybrałem TI..

Zainteresowany 28.01.2010 22:35
To było do przewidzenia, że likwidacja, a nie restrukturyzacja "Budowlanki" wyrządzi więcej szkody niż pożytku wszak przez dziesięciolecia nikomu nie przeszkadzała i wykształciła tysiące specjalistów. Ciekawe ile będzie kosztować podatnika takie powstanie "Mechatronika", a ile kosztowała likwidacja Budowlanki". Idę o zakład, że powstanie nowej szkoły przewyższy znacznie koszta likwidacji starej szkoły i gdzie tu zysk, znowu zarząd powiatu będzie epatował słupkami w mediach jak to jest super? Wiadomo o co chodziło w tej likwidacji, o pozyskanie atrakcyjnych terenów na ul Farbiarskiej, już podobno jakaś firma się tam instaluje, na razie "po cichutku" aby nie było znowu szumu w mediach.

Tommmm 28.01.2010 16:51
Adi persfazja - nie wkurzaj się ale znajomy jest na tym kierunku i straszna bryndza , inny koleś żałuje że to wybrał. Zapewniam cię że ich teleinformatyka to wielka bryndza , a elektronika - proszę nie rozśmieszj mnie - przepraszam, ale to prawda

Karol 28.01.2010 15:17
Trudno nie zgodzić się z tezą zawartą we wstępie do artykułu. Ludzie zajmujący się u nas oświatą na poziomie ponadgimnazjalnym to są albo alkoholicy nieświadomi tego, gdzie są albo panienki, których głównym zajęciem jest chyba zabawianie członków zarządu powiatu. Do tego dochodzą sterowane konkursy na dyrektorów - nieudaczników. Przykład Budowlanki jest tu naprawdę idealny. Beznadziejny dyrektor powołany na stanowisko przez kumpli z SLD a później utrzymywany mimo tego, że przez kilka lat się nie sprawdzał. Kumple woleli zlikwidować szkołę niż zmienić dyrektora. Tomaszowski poziom absurdu wytłumaczalny jest jedynie stałą obecnością siarczku w mózgach wielu osób. Innego wyjaśnienia nie ma. Oświata zawodowa nie istnieje u nas, bo klasy fryzjerów lub kucharzy mogą wywoływać tylko śmiech. A nowoczesna firma potrzebuje pracowników kształconych w taki sposób, by byli zdolni do szybkiej zmiany kwalifikacji.

Adi_persfazja 28.01.2010 14:48
tommm- Porównujesz teleinformatyka do informatyka ? :|...... Co jak co ale informatyki na tym profilu jest minimum... Idąc na ten profil liczyłem, że bedzie wiecej zagadnień związanych z komputerami... Prędzej bym TT do TE przyrównał, w zadnym wypadku do TI..... Na pewno w ogólniaku nie nauczysz się z przemiotów zawodowych, tego co w technikum... chyba ze interesujesz sie i poszerzasz wiedze na własna ręke...

tommm 28.01.2010 14:08
W mechaniku jest mechatronik, ale straszna kicha. Wszystko na kupe i nic nie wiesz. Zapewniam ze cieniutko. A jeśli chodzi o teleinformatyka to PARODIA to jest zwykła informatyka - ogólnie teleinformatyk w mechaniku też wielka kicha, bo to zwykłe zajęcia z informatyki. Więcej się nauczysz w Liceum I lub II.Gdzie indziej też ta sama wiedza i te same wymogi.

... 28.01.2010 10:45
Z tego co wiem to mechatronik był cały czas w mechaniku. Ale nie wiem czy go nie przemienili w Teleinformatyka.

kiki 28.01.2010 08:23
Ha,ha....kształcom, kształcom a gamoni i nierobów coraz więcej !

ajam 28.01.2010 08:09
tak, tak Ceramika podwyższa sobie ilośc wykwalifikowanych pracowników na swoje potrzeby. Problem jest tylko taki, że chłopaki po zawodówce nie mogli iść do tej szkoły, tylko technicy innych dziedzin.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Klimczak: nowa droga ekspresowa połączy węzły Łódź Południe i KozeninZbyt krótki sen matki w ciąży zaburza rozwój dziecka200 lat poczty w Tomaszowie MazowieckimMINI MARATON JOKER  W KINACH HELIOSWrócili bez punktówKonkurs Łódzkiego Kuratora Oświaty "Nie lękajcie się"Gra Miejska „Obrona Tomaszowa Mazowieckiego - Wrzesień 1939-2024”Na kłopoty ze snem i bólami kręgosłupaJak wybrać materac przeciwodleżynowyMZK. Zmiany dla linii nr 2, 4 i 1Mediacje rówieśnicze85. Rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
pochmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama