W miniony poniedziałek zakończyliśmy naszą akcję pt. Zadaj pytanie prezydentowi Zagozdonowi. Wynik przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Ogółem zadaliście około 300 pytań. Oznacza to, że sprawy miasta leżą również i Wam na sercu. Pytania często dotyczyły tych samych problemów, jak chociażby budowy Aquaparku, czy Galerii Mazovia. Oczywiście nie było sensu ich powielać, więc ich liczba zmniejszyła się o ponad połowę.
Postanowiliśmy również, że pominiemy także wszystkie te, które nie dotyczyły bezpośrednio spraw miasta a stanowiły jedynie brutalne personalne ataki.
Ostatecznie pozostało około 80 pytań, na które udzielił nam odpowiedzi pan prezydent Rafał Zagozdon. W ten sposób powstał 15-stronnicowy zapis oddający dosyć wiernie kilkugodzinną rozmowę opartą w całości na pytaniach zadanych przez naszych czytelników. Materiał jest na tyle obszerny, iż zdecydowaliśmy się na opublikowanie go w kilku częściach. Tę rozmowę „w odcinkach” nazwaliśmy „Tydzień z prezydentem”.
- W czym upatruje Pan źródło swojego sukcesu wyborczego sprzed 2 lat. Czy wynik Pana zaskoczył?
Gdybym nie wierzył w to, że mogę przejść do drugiej tury wyborów prezydenckich zapewne nie zdecydowałbym się w ogóle na kandydowanie. Natomiast liczyłem się z wielkością konkurentów i pierwsza trójka nie była dla mnie zaskoczeniem. W czym upatruję źródło swojego sukcesu sprzed dwóch lat? Między innymi w tym, że nie byłem wcześniej uwikłany politycznie oraz w tym, że przez 4 lata rozsądnie i uczciwie pracowałem, jako radny Rady Miejskiej. Ale chyba najważniejsze jest to, moje nazwisko od wielu, wielu lat kojarzone jest w Tomaszowie z przyzwoitym obywatelem. To zawdzięczam przede wszystkim rodzicom ale i mojemu pokoleniu, znajomym.
- Czy będzie Pan powtórnie ubiegał się o wybór na Urząd Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego w 2010r.
Raczej Tak.
- Czy pańską kampanię sponsorował właściciel jednej z tomaszowskich firm budowlanych, który jest obecnie przewodniczącym Rady Miejskiej, czyli pan Zenon Łaski?
Obecny przewodniczący Rady Miejskiej kandydował z listy Forum Samorządowo – Ludowego w wyborach samorządowych. Zobowiązany był więc do wpłat zgodnych z naszym regulaminem finansowania kampanii wyborczej. Każdy komitet wyborczy finansuje się z wpłat własnych osób fizycznych. Każda z osób ubiegających się o mandat radnego musiała ponosić koszty prowadzenia kampanii wyborczej. Pan Łaski również takie koszty ponosił.
- Kandydował Pan jako osoba bezpartyjna czy należał Pan wcześniej do jakiejś partii, a jeśli tak to kiedy i do jakiej?
Należałem do Unii Wolności.
- Wcześniej do PZPR lub Unii Demokratycznej a później Demokraci.pl?
Nie należałem do żadnej z tych partii.
- Czy zamierza Pan oficjalnie wstąpić do SLD a może do Platformy Obywatelskiej?
Nie zamierzam
- Może do ruchu Polska XXI?
Nie. Chociaż jest tam kilku zacnych ludzi, jak prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, czy minister Michał Ujazdowski, to cenię sobie niezależność.
- Czy według Pana prawdziwe jest stwierdzenie Marksa - "byt kształtuje świadomość"
Na filozofii Marksa budowano ustroje światowe. Czy byt kształtuje świadomość? Nie jest to złe hasło. Na pewno tak.
- Nasi czytelnicy pytają na jakim etapie jest realizacja inwestycji zapowiadanej, jako tzw. Galeria Mazovia, mowa o oczywiście o Centrum handlowym, które miało być zlokalizowane pomiędzy ulicą Barlickiego a rzeką Wolbórką.
Jest zatwierdzone uchwałą Rady Miejskiej opracowanie cząstkowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Do realizacji tego zadania już przystąpiliśmy. Jeżeli wiosną uda się ten plan uchwalić, to inwestycja najprawdopodobniej ruszy w niedługim czasie. Przypominam, że wydana przez nas decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu została zakwestionowana i uchylona przez piotrkowskie Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Przy okazji okazało się, że mamy do czynienia z precedensem w skali całego kraju, ponieważ nie zdarzyło się jeszcze nigdzie do tej pory, by SKO wszczęło postępowanie „z urzędu”. Takie sytuacje się nie zdarzają. Inwestor zastanawiał się czy nie odwoływać się do sądu od tej decyzji. Ostatecznie zrezygnował ponieważ znacznie wydłużyłoby to postępowanie w tej sprawie. Wybraliśmy więc wariant pójścia na skróty. Ktoś zadawał pytanie, dlaczego wcześniej nie przystąpiliśmy do sporządzania planu zagospodarowani tego obszaru? Ale kto mógł przypuszczać, że organ nadrzędny „z urzędu” decyzję uchyli. Moim zdaniem mogło dojść tutaj do jakiś nacisków, politycznych podpowiedzi, aby tak się stało. Chcemy wierzyć, że to tylko przypadek, iż realizacja podobnej inwestycji planowana jest również w Piotrkowie.
- To znaczy, że inwestycja pozostaje niewiadomą?
Jestem w stałym kontakcie z inwestorem. Przygotowujemy dokumentację. Za kilka dni przystąpimy do rozmów z Komisją Mieszkaniową w celu zasiedlania nowego bloku przy ulicy Słowackiego lokatorami z kamienicy przy ulicy Barlickiego 1. Jest to konieczne, by można było tę działkę sprzedać.
- Z komentarzy jakie pojawiają się na portalu wynika, że mieszkańcy miasta czekają na budowę Centrum Handlowego z prawdziwego zdarzenia, tym bardziej że zapowiedziano również budowę kilku sal kinowych a tego, nie da się ukryć, u nas brakuje.
Staramy się inwestorowi jak najbardziej zadanie ułatwić, co nie oznacza, że jesteśmy spolegliwi. Mamy deklarację, że pomimo ogólnoświatowego kryzysu inwestycja jest zaplanowana do realizacji. Ma to nastąpić w latach 2009-2011. Firma twierdzi, że z kolejki nie wypadliśmy. Warunek jest jeden. Najdalej późną wiosną musi być uchwalony plan, o którym mówiliśmy albo zostanie wydana prawomocna decyzja administracyjna, bo nie ukrywam, że zostanie ona powtórnie wydana.
- Kiedy pojawi się nowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta?
Przewidziany jest do końca tego roku. Przetarg jest rozstrzygnięty. Firma wygrała i przystąpiła do pracy.
- Nie udało się stworzyć planu własnymi siłami. Przecież praktycznie był on już gotowy.
Próbowaliśmy własnymi siłami ale to się nie udało....
- Czy nowy plan będzie różnił się zasadniczo od poprzedniego?
Będzie on stworzony na podstawie poprzedniego z uwzględnieniem zmian, jakie należy wprowadzić. Staramy się wyeliminować wszystkie kłopotliwe a czasem wręcz absurdalne zapisy poprzedniego dokumentu.
- Czy rozważaliście Państwo budowę w centrum miasta wielopoziomowego parkingu dla samochodów, tym bardziej że płyta Placu Kościuszki ma wkrótce stracić swój parkingowy „walor”.
Centrum miasta jest usytuowane dosyć, powiedziałbym kłopotliwie pod względem geologicznym. Obliczyliśmy, że obecnie na płycie Pl. Kościuszki parkuje średnio około 200 samochodów. Chcemy te miejsca zrekompensować, poprzez miejsca parkingowe w ulicach przyległych. Wydaje nam się to tańsze i efektywniejsze niż budowa parkingu wielopoziomowego.
Już jutro dalszy ciąg rozmowy z Rafałem Zagozdonem. Dowiecie się dlaczego nie mamy 3-ligowej drużyny piłkarskiej, czy interesują się nami inwestorzy i skąd biorą się problemy przy pozyskiwaniu funduszy Unii Europejskiej.
Zapraszamy do lektury i dyskusji, przypominając równocześnie, że opinie dotyczyć powinny bezpośrednio tematu, być pozbawione inwektyw i „wątków osobistych”.
Na temat Galerii Mazovia oraz uchylenia planu zagospodarowania przestrzennego możesz przeczytać na stronach naszego portalu:
Galeria Mazovia nowe Centrum rozrywki
Plan Zagospodarownaia Przestrzennego nie obowiązuje
Napisz komentarz
Komentarze