Koń policyjny to zwierzę, które powinno charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Na co dzień zwierzęta Zespołu Konnego Policji patrolują okolice Zalewu Sulejowskiego, m.in. pilnując, czy nikt nie zostawia tam śmieci lub nie kłusuje.
Jednak tomaszowskie konie uczestniczą też w zabezpieczeniach imprez masowych, takich jak np. mecze piłki nożnej, dlatego też ważna jest ich odporność na bodźce środowiskowe oraz odpowiednie wyszkolenie.
Podczas ćwiczeń konie musiały udowodnić, że posiadają umiejętności jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach, że nie obawiają się petard, dymów, czy biegnącej w ich kierunku dużej grupy osób.
Ważnym elementem było sprawdzenie jak te majestatyczne zwierzęta współpracują z Odziałem Prewencji Policji. Funkcjonariusze utrwalali tworzenie szyków policyjnych, jakie są stosowane podczas działań poddziałów zwartych i zasady współpracy między różnymi formacjami podczas przywracania porządku publicznego . Takie umiejętności są niezbędne podczas zamieszek, gdzie konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań. W zajęciach udział brały 4 konie policyjne oraz 4 rumaki z łódzkiej Straży Miejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze