Polecamy: W interesie miasta ponad podziałami
Skąd wzięła się tak drastyczna podwyżka? Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami obejmuje koszty odbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych. Zawiera również koszty tworzenia i utrzymania punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Dodatkowo obsługę administracyjną całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi prowadzi gmina. Koszty tej obsługi obejmują obsługę klientów, obsługę biurową, koszty druku, sprzętu komputerowego, programów komputerowych, windykacji itp.
Te koszty w ostatnim czasie wzrosły. 1 stycznia 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Określa ono stawki opłat za umieszczenie odpadów na składowisku w latach 2018 – 2020. W 2019 r. cena za opłatę śmieciową wzrosła prawie dwukrotnie i wynosi obecnie 270,00 zł. Dotąd wynosiła ona 140,00 zł za tonę. Niestety, ani samorządy, ani tym bardziej przedsiębiorcy odbierające odpady nie mieli wpływu na decyzje Ministra Środowiska. W ten sposób wyższymi kosztami zostaną obciążeni mieszkańcy.
To jednak nie koniec wyższych kosztów, ponieważ ustawodawca nałożył na Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych nowe obowiązki. Firmy odbierające od mieszkańców odpady i zagospodarowujące je zostały zobowiązane do szeregu kosztownych inwestycji, w tym obligatoryjny monitoring terenów składowania odpadów, operaty przeciwpożarowe czy wreszcie konieczność wnoszenia zabezpieczeń finansowych. Do tego należy dodać wzrost cen benzyny, energii i płacy minimalnej.
Z początkiem 2019 r. wszystkie Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych funkcjonujące w ramach III regionu gospodarowania odpadami komunalnymi województwa łódzkiego podniosły ceny za ich zagospodarowanie, w tym także instalacja prowadzona przez ZGO Aquarium w Pukininie do której trafiają odpady z naszego miasta.
W jaki sposób miasto oszacowało koszty, przypadające na każdego mieszkańca? Na podstawie dotychczasowych danych oraz złożonych przez właścicieli nieruchomości deklaracji koszty przypadające na nieruchomości zamieszkałe wynoszą 23 182 626,10 zł/rok. Łączna ilość osób objętych deklaracjami – 53 736 osób. Stąd stawka opłaty jeśli odpady są zbierane i odbierane w sposób nieselektywny 36 zł/os.
Uchwałę o podwyżkach prezentował w czasie wczorajszej sesji Tomasz Surmański dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. Przedstawił szczegółowe uzasadnienie uchwały.
Sporym zaskoczeniem było wystąpienie Marcina Witko, który poprosił radnych o odrzucenie w głosowaniu proponowanej uchwały.
- Ta informacja spadła na nas wszystkich jak grom z jasnego nieba. Obserwując sytuację na rynku wiedzieliśmy, że podwyżki są nieuniknione, bowiem dotychczasowa uchwała przyjęta była bardzo dawno, bo w 2015 roku, a umowa zawarta została na okres 4 lat. Niemniej jednak, nie spodziewaliśmy się, że cena będzie aż tak wysoka - mówił Prezydent, przypominając, że początki zmian w gospodarowaniu odpadami na terenach miast i wsi sięgają 2013 roku. Przywołał złożoną przez siebie wówczas skargę do Trybunału Konstytucyjnego.
Napisz komentarz
Komentarze