To nie jest impreza dla turystów typu jarmark lub festyn. To obrady zamknięte. Na otwarcie zaproszone zostały media oraz goście specjalni.
Celem spotkania jest wybór członków Konwentu Kapituły oraz omówienie bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem Kapituły oraz grup ją tworzących.
Kapituła Rycerstwa Polskiego
Kapituła Rycerstwa Polskiego (KRP) jest organizacją zrzeszającą stowarzyszenia, popularnie zwane „bractwami rycerskimi”. Od czasu powstania pozostaje ona największą polską organizacją zrzeszającą grupy i osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną. Nie mało członków współczesnego ruchu rycerskiego wywodzi się z niej a wiele stowarzyszeń, nigdy nie zrzeszonych w KRP czynnie z nią współpracuje, korzysta z jej praw.
Organizacja pod nazwą Kapituła Rycerstwa Polskiego powołana została do życia w wyniku kilkuletnich prac przygotowawczych, na tzw. II Kapitule Generalnej w Gdańsku, w Dworze Artusa, która odbyła się w dniach 26-27 kwietnia 1997r. „Celem powołania tej organizacji miała być koordynacja działań organizacji rycerskich w kraju, stworzenie jednolitego prawa, które ułatwić miało współpracę i utwierdzić Ruch Rycerski na drodze rozwoju opartego o źródła historyczne.”
Na powyższej Kapitule przyjęto przygotowane wcześniej zasady funkcjonowania omawianej „instytucji”:
Regułę Rycerską – „będącą podstawą ideologiczną i pozostającą niezmiennym odnośnikiem dla wszelkich działań prawnych oraz zbiorem reguł postępowania indywidualnego członków w codziennym życiu.”
Kodeks Rycerski i uzupełniające go Digesta Kodeksowe – zbiór przepisów, w oparciu o które działa „instytucja”, zawierające wskazówki co do działań i sposobu zachowania, które ogólnie się przyjmuje na wspólnych imprezach. „Te dokumenty z założenia i w praktyce podlegały i podlegają modyfikacjom wynikającym z rosnącego doświadczenia i zmian, które wymusza rozwój Ruchu Rycerskiego.”
Tworzące KRP „bractwa”, organizują różnego rodzaju imprezy pozostające pod jej patronatem. Przedstawiciele grup członkowskich w demokratycznych głosowaniach, odbywszy obrady, podejmują decyzje co do funkcjonowania „instytucji”. Organem przygotowującym propozycje, projekty dotyczące działalności KRP jest powoływany na kadencję dwuletnią Konwent, w którego skład wchodzą – hetman wielki, hetman polny, kanclerz, marszałek, chorąży, archiwista, herold oraz sześciu namiestników dzielnic – namiestnik pomorski, namiestnik pruski, namiestnik mazowiecki, namiestnik małopolski, namiestnik śląski, namiestnik wielkopolski. Konwentowi i całej Kapitule przewodniczy hetman wielki KRP – powoływany na kadencje 6 letnią.
Dla straży i podkreślenia powagi osoby hetmana Pagińskiego, powołana została – Chorągiew hetmańska. Kilkunastu wybranych rycerzy, występujących w barwach herbowych hetmana, towarzyszy mu podczas oficjalnych uroczystości.
Główną siedzibą KRP jest zamek w Gniewie, gdzie znajduje się Sala Rycerska, w której przedstawiona jest historia Kapituły. Złota Księga – zbiór praw, zawierający również spis członków Konwentu oraz wyróżniających się rycerzy i dam, znajduje się na Zamku Chojnik. Symbol cnót rycerskich – Złoty Graal, przechowywany jest na zamku w Bolkowie.
Napisz komentarz
Komentarze