Dyskusję nad udzieleniem absolutorium rozpoczęła Barbara Klatka, odczytując stanowisko klubu radnych PO. - Komisja Rewizyjna nie odniosła się w swoich wnioskach do celowości i racjonalności ponoszonych wydatków budżetowych. Nie odniosła się także do uwag zawartych w uchwale składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej, dotyczącej oceny wykonania budżetu w zakresie zapłaconych odsetek od nieterminowych zapłat należności w łącznej kwocie 41 tysięcy złotych, a tym samym nie ustalono czy powyższe uszczuplenie środków budżetowych było naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Zdaniem Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, wątpliwości co do wykonania budżetu w 2018 roku należą między innymi: nieracjonalne planowanie wydatków, a w szczególności wydatków inwestycyjnych, w tym wydłużanie terminów ich realizacji, poprzez przenoszenie na lata następne, tworząc zadania wieloletnie, bądź tylko na rok następny w ramach tak zwanych wydatków niewygasających. Podam dwa przykłady. Budowa kompleksu basenowego na terenie Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, jako przenoszenie na lata następne i wydłużanie terminu realizacji (...).Według aktualnych ustaleń realizacja zadania rozłożona została na pięć lat a więc od roku 2015 do 2020, a jego łączny koszt wyniesie 1,6 miliona złotych. Czy to zadania jest tak bardzo skomplikowane, że proces inwestycyjny musi trwać aż 5 lat? Czy taki proces planowania i realizowania inwestycji sprzyja efektywności nakładów? Jak ten projekt się ma do realizacji II edycji Budżetu Obywatelskiego?
Jako kolejny przykład radna wskazała przedłużający się remont ścieżki rowerowej przy ulicy Jana Pawła II. Zdaniem radnej w okresie ostatnich lat wiele inwestycji było realizowanych właśnie w taki sposób. Jej zdaniem ten sposób planowania i realizacji inwestycji powoduje "zagmatwanie" w planowaniu wieloletnim, poprzez wydłużanie listy zadań i ich wydłużanie w czasie.
- Sprawna realizacja powinna polegać na dobrym planowaniu i przygotowaniu a następnie na szybkiej realizacji Nakreślone sposoby realizacji zadań inwestycyjnych spowodowały między innymi to, że w 2018 roku było az 66 przedsięwzięć inwestycyjnych wieloletnich. Oprócz tych realizowanych z udziałem środków unijnych. (...) Pomimo nadzwyczaj czesto dokonywanych zmian w budżecie miasta, bo aż 49 razy w 2018 roku gospodarka finansowa była prowadzona w sposób nieracjonalny, Dowodem jest nadmierny stan tzw. wolnych środków, nie tylko na koniec roku budżetowego, ale także w trakcie jego trwania. Z przedstawionego sprawozdania wynika, że na koniec 2017 roku miasto posiadało ponad 20 milionów wolnych środków. Podbnie na koniec 2018 roku. (...) Nieracjonalna gospodarka finansowa powodowała nadmierne zadłużanie miasta - mówiła szefowa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, przekonując, że części kredytów, jakie zaciągało miasto nie należało zaciągać.
Radna mówiła także o umarzaniu podatków i opłat lokalnych, co uszczuplać miało dochody miasta. Poruszyła też temat niewykorzystania w całości dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi przeznaczonej na realizację programu niskiej emisji. Z przyznanej kwoty 4,9 miliiona złotych wydatkowano tylko ok 50%. Barbara Klatka zapowiedziała, że jej klub wstrzyma się w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium Prezydentowi Miasta.
Wystąpienie radnej wywołało sporo emocji. Jako pierwszy kontrował radny Jarosław Batorski.
Napisz komentarz
Komentarze