Czy Polacy kradną?
Według szacunków Rzeczpospolitej polscy przedsiębiorcy odnotowują co roku ok. 5 miliardów złotych strat z powodu kradzieży towarów. Straty spowodowane są przez pospolite kradzieże sklepowe, ale także napady i kradzieże z włamaniem. Poniżej zestawienia kradzieży oraz kradzieży z włamaniem na terenie naszego powiatu. Oczywiście dane obejmują tylko przestępsstwa zgłoszone przez osoby poszkodowane.
- Właściwie nie ma dnia by na naszym monintoringu nie było zarejstrowanych kilku drobnych kradzieży. Często też złodziei łapie nasz personel. W zasadzie nigdy teego nie zgłaszamy. Skuteczność interwencji jest bowiem na poziomie zerowym. Za to wszystkie procedury zajmują mnóstwo czasu. Zdarza się, że złodziej wraca po kilku godzinach do sklepu i się z nas śmieje - opowiada kierowniczka jednego z osiedlowych sklepów w Tomaszowie Mazowieckim
Co wpływa na to, że przestępstwa i wykroczenia przeciwko mieniu są w Polsce plagą? Z pewnością na ten stan rzeczy wpływa rodzimy kult cwaniactwa. Przez lata, szczególnie w czasie PRL funcjonował u nas mit, że ktoś, kto wynosi z zakładu wełnę albo inne przedmioty w tym narzędzia, przynosi do domu artykuły biurowe, to ktoś, kto sobie "radzi". Z drugiej strony także włądza czesto na drobne kradzieże przymykała oko, uważając, że są one jakoś usprawiedliwione niskimi płacami.
Jak widać na powyższych zesatwieniach kradieży odnotowywanych jest coraz mniej. Powiatsaje więc pytanie, czy powodem jest fakt, że mniej się u nas kradnie, czy poszkodowanym nie opłaca się ich zgłaszać. W całej Polsce 2010 roku stwierdzono ponad 200 tys. kradzieży (jako przestępstwo). W 2016 roku liczba ta spadła niemalże o połowę, bo wynosi dokładnie 114 891.
Kradzież jako wykroczenie
Warto porównać dwa zesatwienia które prezentujemy na podstawie rocznego raportu KPP Tomaszów. Kradzieży — wykroczeń — jest w nich prawie 2,5 raza więcej niż przestępstw. To właśnie powszechność kradzieży sklepowych, a także pozorna bezkarność ich sprawców spowodowała, że rządzący wprowadzili rejestr sprawców wykroczeń. Powinien być on zachętą do tego, by każdy taki przyoadek zgłaszać organom ścigania.
W Rządowym Centrum Legislacji znalazło się niedawno rozporządzenie, które doprecyzowuje normy, dotyczące rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu. Utworzenie takiego rejestru pozwoli na skuteczniejsze monitorowanie drobnych kradzieży, co pozwoli — na przykład — na uznanie kilku kradzieży na drobne kwoty za jedno przestępstwo, na przykład przy zastosowaniu konstrukcji czynu ciągłego.
Napisz komentarz
Komentarze