[reklama2]
W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji – PONE dla Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki na lata 2017-2018, miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na nowe ekologiczne źródła ciepła. O dofinansowanie mogą ubiegać się nie tylko osoby fizyczne, ale również wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.
W ramach programu dotacja może zostać udzielona na wymianę starych pieców i zastąpienie ich: kotłownią gazową, kotłownią olejową, podłączeniem do sieci cieplnej, ogrzewaniem elektrycznym, kotłownią na biomasę, kotłownią węglową, odnawialnym źródłem energii (pompa ciepła).
Do kosztów kwalifikowwanych inwestycji zalicza się: przygotowanie niezbędnych projektów, zakup i montaż fabrycznie nowych urządzeń, demontaż istniejących urządzeń, roboty budowlane, wykonanie wewnętrznej instalacji CO, wykonanie przyłacza do sieci gazowniczej, budowy węzła cieplnego,
Należy pamiętać, że program zakłada wykonanie całości inwestycji do połowy października przyszłego roku.
Tomaszów Mazowiecki znajduje się w czołówce miast, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Polsce. Są dni, kiedy ilość przekroczonych substancji szkodliwych i pyłów sięga 500 procent. Ich źródeł szukać należy w tzw. niskiej emisji, czyli dymom, jakie wydobywają się z kominów okolicznych domostw.
Aktualnie miasto zostało objęte siecią czujników, dzięki którym na bieżaco możemy śledzić stan jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim.
- Chcemy poprawić jakość powietrza w naszym mieście – mówił na jednej z ostatnich konferencji prasowych Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Realizujemy wiele przedsięwzięć i inwestycji, m.in. zakupiliśmy 25 hybrydowych autobusów komunikacji miejskiej, pozyskaliśmy dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, a także staramy się o gazyfikację znacznej części miasta. Tym razem inwestujemy w sensory jakości powietrza, które pozwolą poprawić komfort życia mieszkańców. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej prowadzi również prace nad tym, by ciepło dostarczane przez spółkę było coraz bardziej ekologiczne. Dlatego złożyliśmy wniosek do NFOŚiGW w sprawie odwiertów geotermalnych. Na pewno nie są to nasze ostatnie projekty ekologiczne – dodaje.
Dzięki urządzeniom, które są zainstalowane w naszym mieście, mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać, jakim powietrzem oddychają i jak ono wpływa na stan ich zdrowia. Jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim można sprawdzić na stronie internetowej www.map.airly.eu oraz w telefonie komórkowym w aplikacji Airly (dostępnej w systemach iOS oraz Android). Informacje o czystości powietrza będą też umieszczane na stronie internetowej Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim i stronie Urzędu Miasta.
***
Wzór wniosku można pobrać TUTAJ. Wypełnione dokumenty wraz należy złożyć do 27 października br. w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego (budynek A, parter).Masz pytania? Szczegółowe informacje zostały zawarte w Regulaminie. Można je również uzyskać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska pod numerem telefonu 44 7242311 wew. 252, 262.
Napisz komentarz
Komentarze