Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziadka i Babci. Nie wszyscy będą świętować z radością. W codziennych rozmowach z bliskimi seniorami przypominajmy im o czyhających niebezpieczeństwach. Oszustwo metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” to dla tych osób nie tylko utrata oszczędności całego życia ale ogromna trauma , która może odbić się na ich zdrowiu.
Schemat działania oszustów od pewnego czasu jest niezmienny. Niestety mimo apeli sprawcy nadal znajdują ofiary.
Jak działają oszuści:
- sprawcy często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
- dla wywarcia większego wrażenia oszuści wmawiają również starszym osobom, że są policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.
- w rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję
- po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112
Napisz komentarz
Komentarze