Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Czerwone światło dla smogu!

Zbliża się sezon grzewczy. Czy kolejny rok w Tomaszowie nie będzie można oddychać a na ulicach miasta pojawią się ludzie w maskach. W piątek, 29 września 2017 roku, w sali konferencyjnej w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się konferencja prasowa dotycząca stworzenia miejskiej sieci sensorów jakości powietrza, które na bieżąco będą dostarczały informacji o stanie powietrza w różnych częściach naszego miasta.


W spotkaniu udział wzięli: prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim, Błażej Spychalski i Aleksander Gawron,  ‎specjalista ds. sprzedaży i relacji z klientem w "Airly" sp. z o.o. w Krakowie. 


"Airly", to krakowska firma, która opracowała technologię taniego i wydajnego sensora wykrywającego pyły w powietrzu. Sieć takich sensorów w mieście pozwoli diagnozować poziom zanieczyszczenia i z dokładnością do ulicy, określić źródło zanieczyszczeń, oraz podjąć odpowiednie środki zaradcze. 

 


Pod koniec czerwca rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami firmy "Airly" i już dziś wszystko jest uzgodnione. Tomaszów Mazowiecki będzie pierwszym na świecie miastem, które w całości zostanie objęte siecią sensorów jakości powietrza

 

- Chcemy poprawić jakość powietrza w naszym mieście – mówi  Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Realizujemy wiele przedsięwzięć i inwestycji, m.in. zakupiliśmy 25 hybrydowych autobusów komunikacji miejskiej, pozyskaliśmy dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, a także staramy się o gazyfikację znacznej części miasta. Tym razem inwestujemy w sensory jakości powietrza, które pozwolą poprawić komfort życia mieszkańców. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej prowadzi również prace nad tym, by ciepło dostarczane przez spółkę było coraz bardziej ekologiczne. Dlatego złożyliśmy wniosek do NFOŚiGW w sprawie odwiertów geotermalnych. Na pewno nie są to nasze ostatnie projekty ekologiczne – dodaje.

 


Ważnym punktem w walce ze smogiem będzie rozmieszczenie w różnych punktach naszego miasta  czujników, dzięki którym każdy mieszkaniec będzie miał możliwość we własnym  komputerze, laptopie, tablecie czy telefonie zobaczyć, jakiej jakości powietrze jest w poszczególnych miejscach. Emitowany przez sensory "Airly" kolor odwzorowuje stan powietrza: od najlepszego – zielony, po wielokrotne przekroczenie normy zagrażające zdrowiu – czerwony. 

 

Projekt Airly w Tomaszowie Mazowieckim realizuje Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Spółka zakupiła w sumie 44 urządzenia. - Po niespełna trzech miesiącach prac wprowadzamy w Tomaszowie Mazowiecki system Airly. Obecnie w naszym mieście działa prawie 30 sensorów – mówi Błażej Spychalski, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej. - W ciągu kilku dni jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim będzie w pełni monitorowana. Inwestycja jest częścią strategii Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej. W ciągu ostatnich trzech lat wydaliśmy na inwestycje prawie 15 mln zł, a w przyszłym roku ta kwota może wzrosnąć nawet do 20 mln zł. Realizujemy różne działania, których celem jest poprawa jakości powietrza. Jednym z nich jest system Airly – dodaje. 

 

 

System Airly jest w pełni zintegrowany. Poprzez sensory możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. Na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.  

 

 

Dzięki urządzeniom, które zostaną zainstalowane w naszym mieście,  mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać, jakim powietrzem oddychają i jak ono wpływa na stan ich zdrowia. Jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim można sprawdzić na stronie internetowej www.map.airly.eu oraz w telefonie komórkowym w aplikacji Airly (dostępnej w systemach iOS oraz Android). Informacje o czystości powietrza będą też umieszczane na stronie internetowej Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim i stronie Urzędu Miasta. 

 

Do tej pory Tomaszów Mazowiecki był pozbawiony informacji na temat jakości powietrza. Najbliższa stacja pomiarowa znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim, czyli 30 km od nas.  

 

 

W czasie konferencji prasowej Aleksander Gawron przybliżył szczegóły instalowania systemu w naszym mieście.  Przedstawił tez kilka danych statystycznych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Tomaszów zajmuje 8 miejsce w kategorii najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. W wyniku chorób spowodowanych smogiem umiera rocznie ww całym kraju 48 tysięcy osób. Na województwo łódzkie przypada  3 tysiące osób, a na Tomaszów statystycznie jest to 77 ofiar smogu.  


Strażnicy Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim będą na bieżąco sprawdzać, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach. Szkoda tylko, że z Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego wykreślono projekt Mobilnego Centrum Monitoringu jakości powietrza, pozwalającego zidentyfikować konkretnych lokalnych trucicieli. 

 


Czerwone światło dla smogu!

Czerwone światło dla smogu!

Czerwone światło dla smogu!

Czerwone światło dla smogu!

Czerwone światło dla smogu!

Czerwone światło dla smogu!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
klug 16.11.2017 15:02
Dlaczego mój komentarz nie został puszczony?

iks 16.11.2017 10:54
No i co dalej?? Sensowy codziennie pokazują airmagedon!! Czy ktoś się w końcu weźmie za to na poważnie?? I zacznie karać karać i jeszcze raz karać! Za każdym razem! Przecież to są kpiny! Chcemy żyć jak inni Europejczycy! Dziwić się, że młodzi stąd uciekają....

Smog 23.10.2017 10:10
Gówno mi zrobicie. Jadę na przegląd moim kopcącym dieslem i pytam Pan Inspektora czy mi sprawdzi poziom spalin. Odpowiedź była prosta, aparatura jest w naprawie. Od dwudziestu lat nikt nie sprawdził poziomu zanieczyszczeń w moim samochodzie. Poziom spalin z urządzeń generujących energię nie powinien przekroczyć dopuszczalnej normy i tyle. Jak ktoś przekroczy niech siedzi w MC Donaldzie i się tam grzeje. http://zielonainfrastruktura.p...jaca-smog/

teżciekawski... 18.10.2017 17:23
Zaczęło się – już teraz nie można otworzyć okna. Straszny smród! Będą pędzić po nowe ordery. Za sensory i za samochody. Będzie chyba nowy program walki ze smogiem. Tylko czy odznaczani mogą nam powiedzieć, ile zgonów w mieście było np. w styczniu 2016, w styczniu 2017 i jakie są prognozy na styczeń 2018 r? Chyba, że to drobiazg nie objęty nawet statystyką. Przekichany i wypluty z alergiami będzie ten Nasz Tomaszów. Z cuchnącą halą sportową. Sie rozsławimy!? Konkretnej roboty!

klug 18.10.2017 20:35
A jest !3 st. C!!! Nie ma tylko wiatru i normy przekroczone nawet o 800%!!! Witko, zapraszam na jogging tomaszowskimi ulicami!!!

maniek 18.10.2017 22:48
Było nawet ponad 1000% na Warszawskiej i Legionów. Przodujemy, miażdżymy Śląskie miasta - tylko się cieszyć. Chciałbym zaapelować do niektórych - nie biegajcie późnym wieczorem w takich warunkach, zamiast poprawić swoje zdrowie, pogorszycie je wdychając tyle tego.

Tymoteuszka 17.10.2017 13:13
Sensory działają. Strona pokazuje, gdzie i kiedy jakie jest zanieczyszczenie...itd. Czy w związku z tym, podjęto jakieś działania, ukarano kogoś, czy nie? Przydałoby się miesięczne sprawozdanie, czyż nie?

tomaszowianka 16.10.2017 20:40
a na swoich chwastów spalić podobno nie wolno pomimo tego że to tylko chwasty,natomiast smród palonych śmieci niby nie ale się pali

slawek 03.10.2017 07:16
no i tak to jakieś pieniądze zostały wydane po to, żeby Sz.P. Prezydent dowiedział się o tym o czym wiedzą WSZYSCY tomaszowianie, bez elektronicznych czujników, a na NOSA.

Maniek 01.10.2017 14:18
Ale co to zmieni ? Nie bardzo rozumiem po co te sensory. Ja na przyklad jestem w stanie tak nakopcic na calej ulicy gestym dymem ze az w oczy szczypie przy spalaniu samego wegla czy nawet drzewa, bez smieci. Napakuje do kotla mokrego drzewa z liscmi i na calej ulicy nie bedzie czym oddychac i niech mi ktos wplepi mandat. Nie realne. A i przy tym oczywiscie wszystkie normy powietrza beda przekroczone. To nie jest kwestia tego czym sie pali tylko w czym. Powinno sie wprowadzic prawo obligujace w ciagu ilus tam lat do posiadania kotla albo gazowego albo 5 klasy emisji i tyle. Przy takim kotle bez wzgledu na to czy spalimy wegiel drzewo pellet itd - powietrze bedzi czyste. Wiec wina lezy w starych kopciuchach. W nowoczesnym kotle podajnikowym smieci sie nie da spalic.

03.10.2017 12:32
Mądrze piszesz, ale nierealnie. A jak zainstalować taki piec gdy nie ma się dostępu do sieci gazowej? Weźmy pod uwagę też inny aspekt tej sprawy. Emeryci mający najniższą emeryturę 845 zł/netto (a takich jest wielu w naszym mieście) czym mają pokryć koszt zakupu i instalacji kotła gazowego? Ze względu na wiek i stan zdrowia nie ma taki emeryt możliwości dorobienia, a żaden bank przy takich dochodach nie udzieli kredytu w odpowiedniej wysokości. Natomiast nie wspomnę tutaj o późniejszych opłatach za zużyty gaz. To są dla takiego emeryta kolosalne kwoty.

maniek 30.09.2017 21:10
Bijemy rekordy - na Żeromskiego PM10 ma teraz 810% procent normy, a sezon się dopiero zaczął.

Nie palący fajek 30.09.2017 20:15
Taki sensor niech zainstalują w ubikacjach Urzędu Miejskiego

Zagranica 30.09.2017 15:53
Nareszcie, nareszcie, nareszcie. Karac, niszczyc trucicieli, kategorycznie zqkqzac. Haslo na dzisiaj: czyste pluca w Tomaszowie.

Tubylec 30.09.2017 19:31
Tiaa ... Na środku Pl.Kościuszki postawić pręgierz i publicznie karać chłostą :( Ciekawe ilu kierowców tych "krążowników szos", które liczą sobie po 20 lat, stanęło by pod tym pręgierzem.

Juras 30.09.2017 14:27
Sensory dobta rzecx, straż miejska od razu będzie widzieć w którym rejonie jest palone śmieciami. Tylko nie podoba mi się wypowiedź prezydenta że bez drona nie będą mogli karać. W Łodzi straż miejska wchodzi do domów i sprawdza co znajduje się w popele, jak znajdą jakieś śmieci odrazu wlepia mandat.

smród 30.09.2017 10:39
po co mi sensory?? zapraszam na Mościckiego wieczorem. w wiatrołapie Lidla aż gęsto. miały być kontrole!!! wystarczy stanąć w okolicy ronda i ze 20 kominów same sadze lecą!!! to samo w ok źródeł - wieczorny spacer odpada. plastik,guma folia co kto ma.... wszystko z dymem. oprócz kary finansowej dla tych "śmierdzieli" powinno się ich wsadzić z całymi rodzinami do jakiegoś magazynu i napalić im ognisko z tych śmieci. niech wdychają do woli aż padną!!!!

slawek 30.09.2017 09:05
Do K2222: Na Placu Kościuszki to Sz.P. Prezydent uruchomi znowu lodowisko dla naszych milusińskich.

K2222 30.09.2017 13:05
No i ok. Niech więc rodzice zaprowadza tam swoich milusińskich. A po ślizgawce prosto do pulmonologa, bowiem podczas wysiłku jakim jest ślizgawka ilość zanieczyszczeń zatrzymanych w płucach będzie wielokrotnie wyższa niż podczas normalnego ruchu. Nie wspomnę o pyle PM 2,5 oraz frakcjach niższych, które trafią do krwi i w całym organizmie milusińskich posieją spustoszenie. Dlatego ja i moi milusińscy podziękujemy za taki rarytas. Z resztą w tym roku to już chyba ślizgawka będzie na krytym torze.

K2222 29.09.2017 21:46
Proszę Państwa, uważam, że sieć sensorów nie oczyści powietrza w Tomaszowie. To tak jak z badaniem tomograficznym głowy, lekarz radiolog stwierdza jedynie, ze w głowie jest guz i tyle, temat się kończy, trzeba udać się do specjalisty, który go dopiero usunie. Uważam, że są to niepotrzebnie wydane pieniądze. Ciekawe, jakie to działania będzie podejmowała Straż Miejska na podstawie danych z aplikacji, bardzo ciekawe. Jaka jest natomiast jakość powietrza niebawem zobaczymy i poczujemy własnymi oczami i nosami, zwłaszcza udając się w listopadzie po godzinie 17 na Plac Kościuszki, gdzie dym z okolicznych kominów kłębi się nad płytą placu. Na koniec jeszcze mała uwaga, Pan Prezes ZGC ma zabyt długie spodnie od garnituru, nad tym też proponuję popracować, bowiem zbyt długie spodnie skracają optycznie sylwetkę.

ale w długie nogawki od spodni 16.10.2017 18:15
można więcej napchać!

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama