W spotkaniu udział wzięli: prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim, Błażej Spychalski i Aleksander Gawron, specjalista ds. sprzedaży i relacji z klientem w "Airly" sp. z o.o. w Krakowie.
"Airly", to krakowska firma, która opracowała technologię taniego i wydajnego sensora wykrywającego pyły w powietrzu. Sieć takich sensorów w mieście pozwoli diagnozować poziom zanieczyszczenia i z dokładnością do ulicy, określić źródło zanieczyszczeń, oraz podjąć odpowiednie środki zaradcze.
Pod koniec czerwca rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami firmy "Airly" i już dziś wszystko jest uzgodnione. Tomaszów Mazowiecki będzie pierwszym na świecie miastem, które w całości zostanie objęte siecią sensorów jakości powietrza.
- Chcemy poprawić jakość powietrza w naszym mieście – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Realizujemy wiele przedsięwzięć i inwestycji, m.in. zakupiliśmy 25 hybrydowych autobusów komunikacji miejskiej, pozyskaliśmy dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, a także staramy się o gazyfikację znacznej części miasta. Tym razem inwestujemy w sensory jakości powietrza, które pozwolą poprawić komfort życia mieszkańców. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej prowadzi również prace nad tym, by ciepło dostarczane przez spółkę było coraz bardziej ekologiczne. Dlatego złożyliśmy wniosek do NFOŚiGW w sprawie odwiertów geotermalnych. Na pewno nie są to nasze ostatnie projekty ekologiczne – dodaje.
Ważnym punktem w walce ze smogiem będzie rozmieszczenie w różnych punktach naszego miasta czujników, dzięki którym każdy mieszkaniec będzie miał możliwość we własnym komputerze, laptopie, tablecie czy telefonie zobaczyć, jakiej jakości powietrze jest w poszczególnych miejscach. Emitowany przez sensory "Airly" kolor odwzorowuje stan powietrza: od najlepszego – zielony, po wielokrotne przekroczenie normy zagrażające zdrowiu – czerwony.
Projekt Airly w Tomaszowie Mazowieckim realizuje Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Spółka zakupiła w sumie 44 urządzenia. - Po niespełna trzech miesiącach prac wprowadzamy w Tomaszowie Mazowiecki system Airly. Obecnie w naszym mieście działa prawie 30 sensorów – mówi Błażej Spychalski, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej. - W ciągu kilku dni jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim będzie w pełni monitorowana. Inwestycja jest częścią strategii Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej. W ciągu ostatnich trzech lat wydaliśmy na inwestycje prawie 15 mln zł, a w przyszłym roku ta kwota może wzrosnąć nawet do 20 mln zł. Realizujemy różne działania, których celem jest poprawa jakości powietrza. Jednym z nich jest system Airly – dodaje.
System Airly jest w pełni zintegrowany. Poprzez sensory możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. Na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.
Dzięki urządzeniom, które zostaną zainstalowane w naszym mieście, mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać, jakim powietrzem oddychają i jak ono wpływa na stan ich zdrowia. Jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim można sprawdzić na stronie internetowej www.map.airly.eu oraz w telefonie komórkowym w aplikacji Airly (dostępnej w systemach iOS oraz Android). Informacje o czystości powietrza będą też umieszczane na stronie internetowej Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim i stronie Urzędu Miasta.
Do tej pory Tomaszów Mazowiecki był pozbawiony informacji na temat jakości powietrza. Najbliższa stacja pomiarowa znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim, czyli 30 km od nas.
W czasie konferencji prasowej Aleksander Gawron przybliżył szczegóły instalowania systemu w naszym mieście. Przedstawił tez kilka danych statystycznych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Tomaszów zajmuje 8 miejsce w kategorii najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. W wyniku chorób spowodowanych smogiem umiera rocznie ww całym kraju 48 tysięcy osób. Na województwo łódzkie przypada 3 tysiące osób, a na Tomaszów statystycznie jest to 77 ofiar smogu.
Strażnicy Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim będą na bieżąco sprawdzać, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach. Szkoda tylko, że z Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego wykreślono projekt Mobilnego Centrum Monitoringu jakości powietrza, pozwalającego zidentyfikować konkretnych lokalnych trucicieli.
Napisz komentarz
Komentarze