Akcję transportowania pacjentów do DPS w poniedziałek 27 kwietnia br. przeprowadzili żołnierze Zespołu Interwencji Kryzysowej, w skład którego wchodzi 9 Łódzka Brygady Obrony Terytorialnej i 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Rozpoczęła się o godz. 8.30. - Wszystko przebiegło zgodnie z planem. O godz. 11.50 zakończyliśmy przewożenie pacjentów ze szpitali. Widać było jak cieszą się, że są już w Drzewicy. Czują, że są już w domu, bo szpital to jednak szpital. - mówi ppłk. Marcin Siudziński, zastępca dowódcy 9ŁBOT.
Mieszkańców DPS-u transportowano pięcioma samochodami - w tym trzema wojskowymi ambulansami. - Do dyspozycji pacjentów byli wykwalifikowani ratownicy medyczni - mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk, rzecznik prasowy 9ŁBOT. - Wcześniej nasi żołnierze , zresztą mieszkańcy powiatu opoczyńskiego, przygotowali dom na przyjęcie pensjonariuszy: po tym jak 5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór, także wchodzący w skład ZIK, zdezynfekował pomieszczenia. Weszliśmy, by je uporządkować - wietrzyliśmy, wnosiliśmy sprzęty, staraliśmy się, by mieszkańcy zastali wszystko tak, jak to było przed opuszczeniem przez nich domu - dodaje mjr Rubajczyk.
Tego samego dnia na terenie drzewickiego Domu Pomocy Społecznej oraz DPS w Niemojowicach k. Żarnowa odbyło się szkolenie dla personelu ww. ośrodków. Tematyka szkolenia obejmuje zagadnienia związane z Covid-19 – mówi kpr. Marta Adamów, kwalifikowany medyk z 9 Łódzkiej Brygady OT. Przekazałam pracownikom tych placówek czym jest wirus, jak się przed nim zabezpieczać, w tym jak korzystać ze środków ochrony osobistej itd. - Wszystko, aby zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom i podopiecznym. Tego typu szkolenia wpisują się w zadania określone decyzją MON Zespołom Interwencji Kryzysowej i na pewno będą jeszcze realizowane przez nas w innych placówkach na terenie województwa łódzkiego. – dodaje mjr Rubajczyk.
***
Zespoły Interwencji Kryzysowych (ZIK) WOT są tworzone na bazie brygad obrony terytorialnej oraz sił kierowanych do ich wsparcia przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Inspektorat Wsparcia SZ i utrzymywane w 6 godzinnej gotowości do podejmowania działań.
Do głównych zadań ZIK należy: 1) pobieranie wymazów od mieszkańców, pracowników oraz personelu PDS oraz ich przekazywanie do laboratoriów; 2) przeprowadzenie segregacji (triażu) mieszkańców, personelu i pracowników DPS w celu przygotowania ewakuacji do placówek medycznych; 3) ewakuacja mieszkańców, personelu i pracowników do wskazanych placówek medycznych; 4) dekontaminacja pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów użytych do ewakuacji; 5) szkolenia mieszkańców, pracowników i personelu DPS w zakresie wdrożenia czynności mających na celu wyeliminowanie transmisji koronawirusa; 6) odtworzenie pierwotnej zdolności DPS do funkcjonowania.
Brygady obrony terytorialnej w całej Polsce nawiązały kontakt ze wszystkimi Domami Pomocy Społecznej. Do tej pory bezpośrednie wsparcie zostało udzielone kilkudziesięciu placówkom.
***
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.
Napisz komentarz
Komentarze