Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje w Polsce Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który wyznacza standardy w naszym kraju. Konsekwencją jest stosowanie pięciu pojemników na odpady: niebieskiego - na papier; zielonego - na szkło, żółtego - na metale i tworzywa sztuczne, brązowego - na bioodpady, np. resztki jedzenia, czarnego - na odpady zmieszane.
Wiceszef resortu klimatu, Jacek Ozdoba przyznał, że często nie wiadomo, do którego z pojemników wrzucić konkretny odpad. Przykładem jest karton po mleku, który mimo iż z wierzchu jest pokryty tekturą, w środku ma także elementy plastikowe czy metalowe. Kartony po mleku trafiają często do niebieskiego pojemnika, a tymczasem powinny do żółtego. Takich przykładów jest wiele.
Ministerstwo pracuje nad przepisami, by na opakowaniach produktów pojawiła się jasna informacja, do którego pojemnika opakowanie czy sam produkt powinien trafić. Resort zastanawia się też nad wprowadzeniem narzędzia dla samorządów, które pozwoli w inny sposób zbierać odpady z zabudowy wielorodzinnej, czyli budynków mieszkalnych.
.
Napisz komentarz
Komentarze