Zacznę od tego, że Warsztaty Terapii Zajęciowej funkcjonują w dawnej szkole podstawowej numer 2 przy ulicy Warszawskiej od kilku lat. Budynek współużytkują ze szkołą katolicką im, Św, Ojca Pio. Wydawać by się mogło, że budynek jest duży a szkoła mało liczna i że w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia katolicy będą służyć wsparciem osobom z niepełnosprawnościami.
Okazało się, że było dokładnie odwrotnie. Ze strony WTZ pojawiały się skargi na dyrekcję szkoły, a więc na obecnego Starostę, Mariusza Węgrzynowskiego, dotyczące szykanowania, mniejszych lub większych utrudnień i złośliwości. Podobne skargi składali także członkowie Stowarzyszenia Osób Niewidomych, którzy w budynku również mieli swoja siedzibę. Trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Ojca Pio, bo ono jest formalnie dzierżawcą obiektu chce się pozbyć niechcianych lokatorów.
Tymczasem warto wspomnieć, że dzierżawca został zobowiązany przez miasto do zawarcia umów najmu z organizacjami pozarządowymi, które dotychczas wynajmowały pomieszczenia w budynkach znajdujących się na nieruchomości objętej umową z zachowaniem dotychczasowych warunków najmu. Miasto umowę zawarto na okres 20 lat począwszy od 1 listopada 2017 roku.
Ciekawostką jest fakt, że obiekt wynajęto za czynsz roczny w wysokości 1,00 zł + 23% VAT. Tymczasem WTZ płaciły co miesiąc kilka tysięcy złotych dzierżawy na rzecz katolickiego Stowarzyszenia. Czyli nasi niepełnosprawni łożyli równocześnie na utrzymanie szkoły. Trudno nie zadać sobie pytania: po co więc pozbywać się kury znoszącej złote jaja w postaci dochodów z czynszu? Wciąż jeszcze mamy w pamięci "prezent" jaki Powiat Tomaszowski uczynił Archidiecezji Łódzkiej. Trudno nie mieć podejrzeń, że ktoś będzie próbował dokonać i tutaj podobnej machinacji. Tyle, że teraz beneficjentem będzie Stowarzyszenie.
Miasto zabezpieczyło w umowie swoje interesy zobowiązując dzierżawcę do: ponoszenia całości kosztów utrzymania i eksploatacji przedmiotu dzierżawy oraz innych ciężarów związanych z nieruchomością zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki i jej przeznaczeniem, w tym między innym kosztów bieżącego remontu lub naprawy, które służą do prawidłowej eksploatacji budynku i prowadzenia działalności, ponoszenia ciężarów wszelkich podatków i opłat, w tym podatku od nieruchomości itd.
Ciekaw jestem jak nazwane zostanie to zadanie w budżecie. Jak do remontu pomieszczeń odniesie się Regionalna Izba Obrachunkowa? WTZ-ty nie są jednostkami organizacyjnymi powiatu, który je jedynie w nieznaczny sposób dofinansowuje. Politycy PiS o takich sprawach nie myślą. Prawo przecież jest dla nich a nie oni dla prawa. "Prawo to My". A jednak pycha kroczy przed upadkiem.
Kto wie, być może wkrótce problem spornej szkoły sam się rozwiąże. Prezydent Witko rozważa stworzenie Miejskiego Domu Pomocy Społecznej. Dawna "dwójka" wydaje się być na ten cel niezłym miejscem.
PS.
Oglądając konferencję prasową w tej sprawie, na której oczywiście nie mogło zabraknąć Antoniego Macierewicza. Ma się wrażenie , PiS w cudowny sposób potrafi pieniądze rozmnażać. Wystarczy wydrukować kilka kartek, na których będą dokładnie te same liczby, do tego podpiąć wnioski złożone przez gminy wiejskie i z 7 milionów robi się nagle 13 (swoją drogą Opoczno na sam blok operacyjny otrzymało 10 mln.).
Na ten sam temat
Pomysł na przeniesienie zarzewiem konfliktu
Napisz komentarz
Komentarze