W rezultacie już w kwietniu zostaną wybudowane warzywniki w skrzyniach, które staną wzdłuż jednej ze ścian na terenie placówki. Projekt zakłada ponadto stworzenie tzw. ekologicznej sceny letniej poprzez zagospodarowanie narożnej ściany niezrewitalizowanego budynku A, która jest najbardziej szpecącym elementem terenu przy ul. Farbiarskiej 20/24. W wyniku podjętych działań, obskurna i obdarta ściana zostanie pokryta elewacją z palet, na której pojawią się skrzynki z roślinami ozdobnymi. Powstałe miejsce będzie pełnić funkcję sceny letniej, wykorzystywanej podczas imprez plenerowych.
- Realizacja tego projektu jest naszą kolejną ekologiczną inicjatywą. To bardzo ważne przedsięwzięcie, zwłaszcza tu, na terenach rewitalizowanych. Staramy się być swego rodzaju przykładem i mam nadzieję, że nasze ogródki zainspirują mieszkańców do tworzenia podobnych na terenie swoich posesji. Skrzynkowe warzywniki nie zajmują wiele miejsca, nie trzeba się też napracować, a plony mogą dostarczyć wiele radości. Projekt „Eko, zdrowo, pozytywnie” ma też wymiar integracyjny, ponieważ skrzynki będą miały swoich opiekunów w postaci organizacji pozarządowych, które tu na naszym terenie funkcjonują. Poza tym, właśnie w ten sposób chcemy też trochę upiększyć nasz teren. Eko-mural, który powstanie z pewnością przyciągnie wzrok, a zagospodarowanie ściany budynku A, poprawi wizualnie tę część terenu. Pozyskaliśmy też partnera ekologicznego do realizacji tego przedsięwzięcia, którym jest firma Eneris Surowce. Przy tej okazji, bardzo dziękuję za wsparcie w postaci materiałów, które otrzymujemy, konsultacji i technicznych i ogrodniczych nawet. Mam nadzieję, ze prace, w które zaangażują się nasi pracownicy i pracownicy firmy Eneris, pójdą gładko i już niebawem będziemy cieszyć się z ich efektów.
W prace przy realizacji przedsięwzięcia włączyli się pracownicy Centrum, a do opieki nad ogródkami zaangażowano organizacje pozarządowe, mające siedziby na terenie PCAS-u. Dobór roślin, które znajdą się w skrzyniach, również nie jest przypadkowy. W skrzynce, o którą zadbają członkowie Oddziału Miejsko – Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, zostaną posadzone rośliny mające wpływ na zdrowie osób dotkniętych cukrzycą, koło Polskiego Związku Niewidomych zadba o zioła o intensywnym zapachu, wspomagające dbałość o wzrok, a członkowie K.S. Amber zadbają o warzywa.
Swoje skrzynki dostaną również panie ze stowarzyszenia Amazonek, grupa senioralna PCAS-u, „Dzierlatki” i pracownicy placówki. Przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim promocję działań ekologicznych, ale też integrację i pobudzenie poczucia współodpowiedzialności środowisk z terenów rewitalizowanych. Planowo, jeszcze w kwietniu ogródek powinien zostać oficjalnie otwarty, a pierwsza konsumpcja produktów z niego pochodzących, będzie możliwa już 22 maja, kiedy to zaplanowano „Wielką Majówkę z PCAS-em”.
Napisz komentarz
Komentarze