Od 2022 r. duże fermy zwierząt, które powodują uciążliwości zapachowe będą mogły powstawać w odległości nie mniejszej niż 500 metrów od budynków mieszkalnych - przewiduje projekt tzw. ustawy o uciążliwości zapachowej. W praktyce oznacza to, że przy obecnej gęstości zabudowy, trudno będzie znaleźć miejsce na ich lokalizację. Niestety mniejsze inwestycje wciąż będą mogły być sytuowane bliżej. Wszystko za sprawą długo oczekiwanego projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Nie rozwiązuje on niestety problemu smrodu z obiektów już istniejących.
Resort klimatu, który przygotował ustawę zwraca uwagę, że rozwiązanie problemu uciążliwości zapachowej jest możliwe przede wszystkim poprzez określenie minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może potencjalnie powodować uciążliwość zapachową. Dzięki temu ma nastąpić zmniejszenie liczby konfliktów społecznych i zjawisk takich jak: depresja, napięcie, znużenie, problemy oddechowe, bóle głowy, nudności, podrażnienie oczu i gardło. Planowane rozwiązania mają też poprawić sytuację ekonomiczną właścicieli działek sąsiadujących ze źródłami uciążliwości zapachowej przez wzrost wartości ich nieruchomości.
Przy określaniu minimalnych odległości ustawa posługuje się wskaźnikiem DJP, czyli dużą jednostką przeliczeniową. Przy czym autorzy projektu odsyłają tu do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko , które wśród przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko wymienia m.in. chów i hodowlę zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 210 dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza – DJP. Jest to umowna jednostka liczebności zwierząt hodowlanych w gospodarstwie; np. jedna krowa (o masie 500 kg) to 1 DJP, maciora - 0,35 DJP, tucznik - 0,14 DJP.
Projektowane przepisy określają, że minimalna odległość wyrażona jest w metrach i jest równa w przypadku chowu lub hodowli zwierząt liczbie nie mniejszej niż 210 DJP i nie większej niż 500 DJP; w przypadku chowu lub hodowli zwierząt w liczbie równej lub większej niż 500 DJP, musi ona wynosić co najmniej 500 metrów.
Określając minimalną odległość, trzeba będzie zsumować liczbę DJP planowanego przedsięwzięcia oraz liczbę DJP usytuowanego w odległości mniejszej niż 210 m od tego przedsięwzięcia istniejącego lub projektowanego przedsięwzięcia w zakresie chowu lub hodowli zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 40 DJP.
Przez minimalną odległość rozumie się najkrótszy odcinek pomiędzy rzutem poziomym planowanego budynku inwentarskiego, w którym będą prowadzone chów lub hodowla zwierząt, a np. rzutem poziomym istniejącego budynku mieszkalnego, terenu rekreacyjnego, obiektu sportowego czy parku narodowego.
Projekt ustawy przewiduje, że minimalną odległość będą musiały uwzględniać m.in. organy gminy przy sporządzaniu oraz uchwalaniu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ich zmian, a także przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Z kolei organy administracji architektoniczno-budowlanej – przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę oraz ocenie zasadności wniesienia sprzeciwu od zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania.
Projektowana ustawa dopuszcza możliwość lokalizacji planowanego przedsięwzięcia w odległości mniejszej niż minimalna odległość od budynków mieszkalnych pod warunkiem uzyskania zgody wszystkich właścicieli albo użytkowników wieczystych nieruchomości, na których są usytuowane budynki, na realizację planowanego przedsięwzięcia w odległości mniejszej niż minimalna.
W przypadku gdy w odległości mniejszej niż 210 m od planowanego przedsięwzięcia znajduje się budynek mieszkalny wielorodzinny, planujący przedsięwzięcie w odległości mniejszej niż minimalna odległość będzie musiał uzyskać zgodę od wszystkich właścicieli lokali znajdujących się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.
Nowe przepisy wejść mają w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Napisz komentarz
Komentarze