Narodowe Czytanie w Galerii było wyjątkowe ze względu na udział wnuczki Stanisława Wyspiańskiego, Doroty Wyspiańskiej-Zapędowskiej. Dzięki przyjaźni z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Stanisława Wyspiańskiego, pani Dorota mimo wielu zaproszeń do innych miejsc na sobotni dzień wybrała tomaszowską szkołę i wzięła udział w czytaniu wraz z nauczycielami i uczniami ZSP nr 6. Opowiedziała też o swoim dziadku, którego nie znała, ponieważ zmarł przed jej urodzeniem, ale często słuchała różnych anegdot i wspomnień rodzinnych o swoim znanym dziadku.
W Galerii Tomaszów w Czytaniu Narodowym udział wdział przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu: Piotr Majchrowski - przewodniczący rady Powiatu, Bartłomiej Matysiak - członek Zarządu powiatu, Marta Niemczyk - radna Rady Powiatu, Beata Stańczyk - naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Zofia Szymańska - wiceprezydent, Michał Pająk - opiekun działu etnograficznego w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim
"Wesele", to dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla, kolegi autora, z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela".
Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika.
Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.
Napisz komentarz
Komentarze