Co ciekawe, o tym że smog w miejscu naszego zamieszkania nas zabija jest wiedzą powszechną. Badania wskazują, że świadomość szkodliwości ma ponad połowa przepytanych osób. Te same osoby twierdzą też, że wiedzą, jaki jest poziom zanieczyszczenia w najbliższej okolicy. Statystyki opieki zdrowotnej również pokazują, że dominują u nas choroby układu krążenia, płuc, oraz nowotworowe. Wiele z nich to skutek szkodliwych pyłów, jakie zmuszeni jesteśmy wdychać.
Wiele miast już teraz decyduje się na wprowadzanie na swoim terenie zakazów opalania mieszkań piecami węglowymi. Tomaszowian podobne restrykcje jeszcze nie dotknęły. Prezydent deklaruje, że jego celem jest tworzenie zachęt a nie działania o charakterze restrykcyjnym.
W naszym mieście dominują dwa źródła zanieczyszczeń. Pierwsze z nich to domki jednorodzinne, ogrzewane dosłownie czym popadnie. Na niektórych osiedlach w okresie zimowym sytuacja jest dramatyczna i to mimo, że jest na niech dostęp do gazu lub miejskiej sieci ciepłowniczej. Miasto ma tu mały wpływ na ograniczenie niskiej emisji.
Co innego w przypadku starych komunalnych kamienic. Tu władze miasta mają pewne możliwości, które niestety wiążą się z ogromnymi kosztami. Często taniej jest wybudować nowy blok niż wyremontować starą czynszówkę będącą dodatkowo w pieczy konserwatora "zabytków". Rozwiązaniem ma być właśnie budowa nowych mieszkań. Marcin Witko deklaruje, że na nowym osiedlu przy ulicy Chopina, powstanie ich 500. Będą to mieszania komunalne ale ich lokatorzy mają mieć możliwość wykupu ich na własność. Taką konstrukcję umożliwiać ma finasowanie, które ma być dostępne w ramach programu SIM.
Czyste Powietrze z dotacją do kredytu
Właściciele domków jednorodzinnych mogą wciąż korzystać z programu Czyste Powietrze. Dzięki niemu możliwe jest zaciągnięcie kredytu, który częściowo będzie spłacony z dotacji pochodzącej z Narodowego funduszu Ochrony Środowiska. Fundusze pokrywają nie tylko koszty wymiany "kopciuchów" ale także termomodernizacji budynków.
- Kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału oraz gwarancją BGK można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł. Poza wymianą kotła (pieca), kredyt z dotacją pomoże sfinansować przeprowadzenie termomodernizacji budynku czy też montaż instalacji OZE. Z pozyskanych środków warto poprawić efektywność energetyczną budynku przede wszystkim przez ocieplenie ścian i wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu utraty ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne, możemy tracić nawet do 40 proc. energii cieplnej. Nowe urządzenie grzewcze, nawet to wysokosprawne – niskoemisyjne, w nieocieplonym domu nie będzie w pełni efektywnym rozwiązaniem. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi znaczne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego – zaznacza wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.
Wśród banków, których wnioski o przyznanie limitów o dotacje na lata 2021-2022 w ścieżce bankowej programu „Czyste Powietrze” zostały zaakceptowane NFOŚiGW, znalazły się: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa. Umowę dotyczącą udzielania kredytów z gwarancją BGK podpisały w pierwszej kolejności: Alior Bank S.A. i BOŚ S.A. i BNP Paribas Bank Polska S.A. Termin udostępnienia możliwości korzystania z gwarancji zależy od decyzji banku kredytującego.
Tomaszowianie nie są zainteresowani
Polski Alarm Smogowy opublikował ranking gmin, których mieszkańcy złożyli wnioski do programu Czyste Powietrze. Obejmuje on wnioski złożone w I kwartale bieżącego roku. Dzięki rankingowi każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego gminie.
Ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w I kwartale 2021 roku. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.
Tomaszów przy swoim poziomie zanieczyszczenia nie wypada rewelacyjnie. Zajmujemy 708 miejsce w Polsce. Tomaszowianie do programu złożyli jedynie 46 wniosków. Dla porównania Bieruń z województwa śląskiego zajmujący pierwsze miejsce to aż 154 wnioski. Miasto to ma niespełna 20 tysięcy mieszańców. Jak to się dzieje, że jest tam większe zainteresowanie niż u nas? Być może istnieje też większa świadomość.
Jak sytuacja przedstwia się w gminach powiatu tomaszowskiego?
- Będków - 3
- Budziszewice - 1
- Czerniewice - 11
- Inowłódz - 9
- Lubochnia - 4
- Rokiciny - 6
- Rzeczyca - 3
- Tomaszów gm. wiejska - 20
- Ujazd - 10
- Żelechlinek - 6
Co ciekawe wyprzedza nas nawet Opoczno, zajmujące 489 pozycję w rankingu oraz Rawa Mazowieckie (421) i Piotrków Trybunalski (668)
-
Napisz komentarz
Komentarze