REMONT UL. KOMBATANTÓW i UL. KS. IGNACEGO JANA SKORUPKI - REJON 1
Pozwolę sobie zacząć od przedstawienia kilku argumentów przemawiających za projektem, który przygotowałem przy współpracy z S.M. "Przodownik". Oczywiście znakomita większość, bądź wszystkie, pozostałe projekty to bardzo wartościowe inicjatywy zgłaszane przez zaangażowanych działaczy społecznych. Są one również bardzo istotne dla innych rejonów miasta i równie wartościowe. Jestem świadom, że ktoś o moim projekcie może powiedzieć, że jest to remont ulic, jakich potrzeba wiele. Co więcej jeszcze kilka innych projektów dotyczy infrastruktury drogowej. Mój projekt stanowi rozwiązanie problemu dotykającego mieszkańców "Niebrowa", lecz może być mało przekonywujący dla tomaszowian z innych części naszego miasta. Zachęcam jednak do zapoznania się z tekstem - https://www.nasztomaszow.pl/aktualnosci/milowy-krok-i-wielka-szansa-dla-ulic-kombatantow-i-ks-skorupki , który traktuje o tym, jakie działania doprowadziły do finału jakim była możliwość zgłoszenia tego projektu. Uważam również, że jest to dobry przykład na to jak owocna w niektórych okręgach może być dobra i skuteczna współpraca między radnym, reprezentującym dany teren, spółdzielnią mieszkaniową i prezydentem. W tym miejscu muszę ponownie wyrazić podziękowanie i ogromne słowa uznania Panu Prezesowi S.M. "Przodownik" Janowi Nowakowskiemu i Panu Prezydentowi Marcinowi Witko. Bez współdziałania na tej linii, skoncentrowanego na dobru mieszkańców, a nie jakichkolwiek innych aspektach, tego projektu by nie było. Dziś jest szansa na poprawę infrastruktury na "Niebrowie", ale może stanowić na przyszłość model powielany w innych częściach Tomaszowa.
POPRAWA WARUNKÓW BYTOWYCH ZWIERZĄT W SCHRONISKU DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM - PROJEKT OGÓLNOMIEJSKI
Zdecydowałem się spośród wszystkich bardzo wartościowych i świetnych projektów ogólnomiejskich zaangażować się w promowanie właśnie tego projektu ponieważ uważam, że odpowiada on na najpilniejszą potrzebę. W naszym schronisku nastąpiło wiele zmian, zmierzających we właściwym kierunku. Niemniej jeśli ktoś ma wątpliwości co do sytuacji miejskiego przytuliska dla zwierząt powinien sam tam się udać. W zeszłym roku analogiczny projekt przegrał nieznacznie. Pomimo wielkiego uznania dla kreatywności autorów pozostałych inicjatyw i perspektywy ubogacania miejskiej przestrzeni przez nie uważam, że poprawa warunków bytowych zwierząt jest kwestią najbardziej palącą. Pieniądze z BO w przypadku zebrania największej ilości głosów na to przedsięwzięcie zostaną przeznaczone w głównej mierze na remont części weterynaryjnej, zakup pojazdu do transportu zwierząt, wielu niezbędnych sprzętów i akcesoriów, czy specjalistyczne karmy dla piesków z poważnymi problemami zdrowotnymi. Ten projekt w mojej ocenie naprawdę odpowiada na najpilniejszą potrzebę ze wszystkich zgłoszonych. Oczywiście w planach jest budowa schroniska, zlokalizowanego w innym miejscu. Według mojej wiedzy Pan Prezydent Marcin Witko ma ten problem na uwadze i prowadzi bieżące działania w tej kwestii. Musimy być jednak świadomi, że nie da się nowoczesnego schroniska wybudować i wyposażyć w krótkim czasie, szczególnie przeprowadzając równocześnie wiele innych potężnych inwestycji w mieście. Nasze schroniskowe psiaki natomiast przebywają w przytulisku teraz, w tej chwili, a my teraz możemy przyczynić się do tego, żeby miały lepsze warunki bytowe.
GŁOSOWANIE W BUDŻECIE OBYWATELSKIM
Głosować może każdy mieszkaniec naszego miasta, który ukończył 16 rok życia. Zakończy się ono 15 września. Informacje dotyczące procedury głosowania znajdują się pod adresem https://tomaszowskibo.pl/punkty-do-glosowania.html .
W poprzednich edycjach Pan Prezydent Marcin Witko decydował się asygnować kwotę miliona złotych na rzecz Budżetu Obywatelskiego, czyli innymi słowy pozostawiał do rozdysponowania mieszkańcom. Teraz mamy możliwość zadecydowania o kwocie 1,5 miliona złotych. To nie tylko szansa na znajdowanie rozwiązań problemów, które trapią i są niezwykle ważne dla naszych lokalnych społeczności, ale również znakomita lekcja obywatelskiej świadomości i odpowiedzialności za swoją "Małą Ojczyznę". Jednym ze wzorów w zakresie aktywizowania postaw obywatelskich w naszym mieście jest dla mnie Radny "Niskiej, Mireckiego Majowej i okolic" Pan Kazimierz Baran, który dla przykładu w zeszłym roku wywalczył właśnie w ramach BO parking przy ul. Niskiej. Inspiruje i angażuje się w znakomitą większość inicjatyw zlokalizowanych w tej części miasta. We wszystkich swoich działaniach zawsze na pierwszym miejscu stawia mieszkańców swojego okręgu. Innym sztandarowym przykładem godnym naśladowani jest Radna Ludwikowa Pani Urszula Seredyn, która w mojej ocenie naprawdę mogłaby uchodzić za swoistą ambasadorkę Budżetu Obywatelskiego. Nie tylko poświęcała wiele czasu konsultowaniu inicjatywy BO, ale również zgłaszała projekty i przekonywała do udziału w glosowaniu. Zresztą angażowała się nie tylko w Budżet Obywatelski, ale również inne inicjatywy mające na celu zdobycie środków dla swojego okręgu tj. np. "Nestle PoRusza". Budowanie takich postaw i świadomości jest kluczem do tworzenia w pełni świadomego społeczeństwa.
Poszerzanie przestrzeni pozostawianej do bezpośredniej decyzji mieszkańców z całą pewnością sprzyja samorządności. Była to jedna z tez stawianych na spotkaniu Klubu Obywatelskiego, poświęconego samorządowi właśnie, który został zorganizowany z udziałem m.in. władz łódzkiego magistratu. Stąd tak ważne jest to, żebyśmy się tym interesowali i korzystali z tych możliwości. Niezwykle też cieszy decyzja o zwiększeniu kwoty przeznaczonej na ten cel, ale również takie akty oddawania decyzji mieszkańcom, jak wybór nazw ulic. Konkludując apeluję o zapoznawanie się projektami, podejmowanie świadomych wyborów i oddawanie głosów na wybrane projekty. Mam nadzieję, że wygrają te, do których zachęcam. Najważniejsze jest jednak to, aby by liczba oddawanych głosów w ramach Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście nieustannie rosła.
Napisz komentarz
Komentarze