Lambda w Polsce
W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że w Polsce stwierdzono przypadki zakażenia wariantem Lambda koronawirusa. Wiceszef resortu wyjaśnił, że nie jest on tak groźny i aktywny, jak odmiana Delta. Podkreślił również, że w przypadku klasycznego koronawirusa mogliśmy mówić o powszechnej odporności przy wyszczepialności na poziomie 60 proc. W przypadku Delty epidemiolodzy prognozują, że zbiorową skuteczność zapewniłoby dopiero społeczeństwo zaszczepione w 90 proc.
Kappa zabija zaszczepionych
W Polsce nie odnotowano jeszcze wariantu Kappa, którego wystąpienie pierwszy raz potwierdzono w Kolumbii. Patrząc jednak na rozwój pozostałych odmian wirusa, wydaje się to być tylko kwestią czasu. Niepokojące wiadomości docierają z Belgii, gdzie mutacja miała być powodem śmieci siedmiorga seniorów, pensjonariuszy domu opieki. Wszyscy byli wcześniej zaszczepieni przeciwko COVID-19.
„Zespół wirusologiczny, który przeprowadził testy, powiedział, że mieszkańcy zostali zarażeni linią B.1.621 Covid-19 pochodzącą z Kolumbii. W ostatnich tygodniach wykryto go w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie odpowiada za 2 proc. wszystkich infekcji koronawirusem, ale przypadki w Europie były rzadkie.” – informuje portal France24.
Początkowo choroba przebiegała łagodnie
Kathleen Boydens, kierownik medyczny w domu opieki Zaventem koło Brukseli, w którym wykryto łącznie 21 przypadków Kappy opisała, że seniorzy początkowo wykazywali łagodne objawy choroby. Ich stan zaczął pogarszać się po dwóch tygodniach. Siedmioro pensjonariuszy w wieku 80 – 90 lat, zmarło w wyniku zakażenia.
Jak podaje France24, pozostali zakażeni czuli się dobrze. Wśród chorujących byli również członkowie personelu.
Ministerstwo Zdrowia: 64 nowe zakażenia koronawirusem, żadnego przypadku śmiertelnego
Badania potwierdziły 64 nowe zakażenia koronawirusem, nie zanotowano zgonów osób z COVID-19 – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
Nowe zakażenia dotyczą osób z województw: małopolskiego (9), śląskiego (8), mazowieckiego (7), lubelskiego (4), podkarpackiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), wielkopolskiego (4), dolnośląskiego (3), podlaskiego (3), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3), kujawsko-pomorskiego (2), lubuskiego (2), zachodniopomorskiego (2) i łódzkiego (1). W woj. opolskim nie potwierdzono żadnego zakażenia.
Resort przekazał, że w informacjach o pięciu zakażeniach nie podano adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.
MZ podało też, że z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Także z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami nikt nie zmarł.
Łącznie od 4 marca ub. r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 mln 884 tys. 162 przypadki. Zmarło 75 tys. 285 osób z COVID-19.
W Polsce podano ponad 35 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19
Od grudnia ub. r., gdy w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19, podano ponad 35 mln dawek.
W pełni zaszczepionych, czyli po dwóch dawkach preparatu od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca i po jednodawkowym od Johnson & Johnson jest ponad 17,8 mln osób.
Do Polski dostarczono dotąd ponad 46,1 mln dawek, z których ponad 36,5 mln trafiło do punktów szczepień. Zutylizowano 161,5 tys. dawek.
Odnotowano 14,1 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.
Łącznie od 4 marca ub. r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 mln 884 tys. 98 przypadków. Zmarło 75 tys. 285 osób z COVID-19.
Sondaż dla "Rz": 27 proc. pozytywnie o działaniach MZ w walce z pandemią; 34,4 proc. – negatywnie
27 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia działania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w walce z epidemią COVID-19; negatywnie - 34,4 proc. W sondażu dla "Rz" "ani pozytywnie, ani negatywnie" oceniało szefa MZ 29 proc. badanych, a 9,7 proc. nie miało zdania.
Wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla "Rzeczpospolitej" przywołano w niedzielę na stronie rp.pl. W porównaniu z ocenami z marca br., zwiększył się odsetek pozytywnych ocen ministra, a zmalał negatywnych.
W aktualnym badaniu, działania Adama Niedzielskiego w kontekście walki z epidemią Covid-19 w Polsce pozytywnie oceniło 27 proc. ankietowanych, przy czym 7 proc. jest zadowolonych z ministra "zdecydowanie", a 20 proc. "raczej". Negatywnie pracę szefa resortu zdrowia oceniło 34,4 proc., w tym 15,3 proc. "raczej negatywnie", a 19,1 proc. "zdecydowanie negatywnie".
Dużą grupę w badaniu stanowili respondenci z ambiwalentnym stosunkiem do ministra. 29 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie ma ani pozytywnej, ani negatywnej oceny. Z kolei 9,7 proc. badanych wybrało odpowiedź "nie mam zdania".
Gazeta przywołała wyniki swojego sondażu z drugiej połowy marca br. Wówczas działania Adama Niedzielskiego w kontekście walki z epidemią Covid-19 w Polsce pozytywnie oceniło 23,7 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 41,3 proc. a 35 proc. nie miało zdania w tej kwestii.
Redakcja podaje, że w najnowszym badaniu działania Niedzielskiego negatywnie częściej oceniają kobiety (37 proc.) niż mężczyźni (31 proc.). Odsetek respondentów, którzy niedostatecznie oceniają pracę ministra maleje wraz ze wzrostem wieku badanych (42 proc. osób do 24. roku życia, 30 proc. badanych w wieku powyżej 50 lat).
"Negatywny stosunek do pracy ministra zdrowia wyraża 4 na 10 osób z wykształceniem wyższym i rzadziej niż co druga osoba z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców" – skomentował dla "Rz" wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research Piotr Zimolzak.
Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel od 3 do 4 sierpnia br. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi – jak podano - uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
Napisz komentarz
Komentarze