- Ostatnio schwytaliśmy pijanego kierowcę, który jechał z dużą prędkością mając w organizmie 1,4 promila alkoholu. Grozi mu kara do dwóch lat więzienia – wyjaśnia jeden z policjantów. - Takie osoby są zagrożeniem dla innych kierujących. W tamtym roku mieliśmy przypadek, kiedy pędzące audi zmiażdżyło toyotę yaris, w której jechała rodzina z trzyletnim dzieckiem. Oboje rodzice zginęli, pozostało osierocone dziecko.
Niestety, dziś nagminnie zdarza się, że osoby ukarane za jazdę po alkoholu, którym odebrano prawo jazdy i wydano zakaz prowadzenia pojazdów wsiadają za kierownicę licząc, że cudem uda im się uniknąć patrolu Policji.
- Musimy odstraszać potencjalnych morderców drogowych, winnych skutecznie karać, a ich ofiarom pomagać – mówią policjanci.
Społeczna odpowiedzialność za pijanego kierowcę ciąży nie tylko na tym, kto kieruje lub wsiada do auta pijany, ale również na tych, którzy przyzwalają na jazdę po pijanemu.
- Osoba ukarana za prowadzenie po pijanemu może nawet stracić pracę, będzie też miała problemy z otrzymaniem kredytu, a także z podjęciem nowej pracy, ponieważ nie będzie mogła dostać zaświadczenia o niekaralności – przestrzegają.
W ubiegłym roku na terenie powiatu tomaszowskiego zatrzymano
261 nietrzeźwych kierowców. Rok wcześniej było ich więcej, bo 287. Pamiętać jednak należy o pandemii i o tym, że jednak wszyscy wykazywali mniejszą aktywność „towarzyską”. Część z nich udało się wyeliminować z jazdy dzięki interwencji postronnych osób, które wykazały się obywatelską postawą.
Nie tylko alkohol jest problemem na drogach. Policjanci apelują, aby widząc samochód, którego kierowca może spowodować niebezpieczeństwo dzwonić pod numer 112.
W większych miastach testowane są urządzenia, które wykrywają jadących z nadmierną prędkością. Mierzą one prędkość z dokładnością do czterech miejsc po przecinku, kręcą filmy i robią zdjęcia. Jakość zdjęć jest tak dobra, że po wrzuceniu ich na komputer twarz kierowcy widać jak na dłoni.
Pozwalają też namierzyć te pojazdy, które mogą stanowić zagrożenie dla innych kierowców. Czujnik umieszczany jest w formie bramki po obu stronach ruchliwej drogi. Po jednej stronie nadajnik, po drugiej odbiornik.
Aktualnie trwają policyjne działania w ramach akcji "Bezpieczne wakacje". Tradycyjnie w trakcie ostatnich dni wakacji, a w szczególności ostatniego weekendu poprzedzającego rok szkolny na drogach przewiduje się zwiększony ruch zarówno zmotoryzowanych jak i pieszych uczestników ruchu drogowego. Najbliższy weekend wiąże się zarówno powrotami do domów jak również z ostatnimi wyjazdami na krótki wypoczynek.
Policjanci skoncentrują swoją uwagę na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość i na tych, którzy podejmą się ryzykownych manewrów. Wobec osób w rażący sposób naruszających zasady bezpieczeństwa funkcjonariusze nie będą stosować taryfy ulgowej. Zadaniem priorytetowym policjantów ruchu drogowego jest również wyeliminowanie z ruchu kierowców, którzy zdecydują się aby wsiąść za kierownicę po alkoholu.
Napisz komentarz
Komentarze