W raporcie oceny ryzyka ECDC zauważa, że istnieje "znaczna niepewność dotycząca zaraźliwości, skuteczności szczepionki, ryzyka ponownego zakażenia i innych cech wariantu Omikron".
Według ECDC "Ogólny poziom ryzyka dla UE i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) związany z wariantem Omikron jest uważany za wysoki lub bardzo wysoki".
Centrum podkreśliło, że biorąc pod uwagę możliwość, iż obecne szczepionki nie chronią przed nowym wariantem oraz fakt, że może on być bardziej zaraźliwy od dotychczasowych, "uważamy za wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowych odmian i wariantów, wywołanych przez Omikron w UE i EOG".
"W sytuacji, gdy wariant Delta powraca w UE i EOG, wpływ na sytuację pojawienia się i ewentualnego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron może być bardzo duży" – dodano w raporcie.
W piątek WHO określiła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron.
Analizując w piątek nowy wariant koronawirusa, specjaliści WHO określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.
WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. AFP pisze, że wariant ten został także odkryty w Malawi, w Izraelu u osoby, która przybyła z Malawi, w Hongkongu i w Belgii. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze