Świetnym sposobem na uniknięcie wysokich cen do tej pory były instalacje fotowoltaiczne, ale planowana nowelizacja ustawy o OZE sprawia, że jawią się one nieco mniej atrakcyjnie. Okazuje się jednak, że montaż instalacji PV nadal może być świetnym pomysłem. Dowiedz się, jak może pomóc ochronić Cię przed podwyżkami cen prądu.
Fotowoltaika w 2022 roku – planowane zmiany nie takie straszne
Nowelizacja ustawy o OZE, która ma wejść w życie 1 kwietnia 2022 roku, przewiduje przede wszystkim zmiany dla tzw. nowych prosumentów. Do tej grupy będą się zaliczać wszyscy prosumenci, którzy zamontują instalację fotowoltaiczną po wejściu przepisów w życie.
"Starsi" prosumenci, czyli tacy, których instalacje zostaną uruchomione do 31 marca 2022, będą przez kolejne 15 bazować na używanym obecnie systemie opustów (net-meteringu). Nowi właściciele paneli fotowoltaicznych będą zaś rozliczać nadwyżki energii, korzystając z net-billingu. Oznacza to, że będą mogli sprzedawać wyprodukowany przez siebie prąd, a jednocześnie pobierać go z sieci elektroenergetycznej po standardowych cenach.
Jak podkreśla przedstawiciel FlexiPower Group: "w praktyce zmiany w fotowoltaice zmniejszą nieco wysokość oszczędności uzyskiwanych w przeliczeniu na 1 kWp instalacji fotowoltaicznej. Trzeba jednak podkreślić, że nowe zasady nadal są korzystne. Co więcej, podobny model rozliczeń prosumentów działa w wielu europejskich krajach, w których instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii są bardzo popularne i uważane za opłacalne."
System opustów a nowe regulacje
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że za wprowadzeniem nowych przepisów stoi przede wszystkim konieczność dostosowania obowiązujących w Polsce zasad do regulacji unijnych. System opustów prowadzi ponadto do zbyt dużej destabilizacji sieci ze względu na coraz większą ilość mikroinstalacji fotowoltaicznych. To zapewne również dopiero początek zmian prowadzących do urynkowienia dystrybucji energii, a w przyszłości prosumenci będą mogli ją sprzedawać bezpośrednio innym odbiorcom.
Zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadzają też instytucję prosumenta zbiorowego i prosumenta wirtualnego, co zdecydowanie zwiększa możliwości zastosowania fotowoltaiki. Dzięki temu w instalacje fotowoltaiczne będą mogły inwestować wspólnoty mieszkaniowe, używając wyprodukowanej w ten sposób energii nie tylko do zasilania części wspólnej, ale również do podziału na poszczególne gospodarstwa domowe. Z kolei prosument wirtualny będzie mógł korzystać z ekologicznej energii nawet wtedy, gdy nie ma możliwości montażu fotowoltaiki na swojej działce.
Fotowoltaika nadal opłacalna w kontekście podwyżek prądu
Obecnie cały świat zwraca się ku wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, a tzw. źródła tradycyjne stają się coraz trudniej dostępne i coraz droższe. Dla prosumentów nowy system rozliczeń oznacza zmiany w opłacalności fotowoltaiki i nieco wydłużony czas zwrotu nakładów na instalacje, ale na pewno nie spowoduje, że instalacje PV przestaną się opłacać.
W dobie rosnących cen energii pozyskiwanej z paliw kopalnych fotowoltaika, nawet po zmianach zaproponowanych przez przedstawicieli Ministerstwa Klimatu, nadal jest najskuteczniejszym sposobem na pozyskanie ekologicznego, darmowego prądu i zabezpieczenie się przed podwyżkami. Z całą pewnością wzrośnie popularność magazynów energii, które pozwolą ograniczyć ilość prądu pobieranego z sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej oraz wysokość ponoszonych w związku z tym opłat.
Fotowoltaika – zainwestuj teraz, by cieszyć się maksymalnymi korzyściami
Warto też przypomnieć, że wszyscy prosumenci inwestujący w instalacje fotowoltaiczne przed 1 kwietnia 2022 roku nadal będą mogli korzystać z wygodnego i opłacalnego systemu opustów przez kolejne 15 lat. To jeden z najkorzystniejszych w Europie systemów dla gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych i firm. Dlatego warto z niego skorzystać, umawiając się na montaż fotowoltaiki jak najszybciej!
Napisz komentarz
Komentarze