Badanie przeprowadziła grupa naukowców na czele z Laurą V. Cuaya z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie, która jest właścicielką Kun-kuna. Osiemnaście psów, w tym jej własnego, nauczono leżeć bez ruchu podczas badania rezonansem magnetycznym. Wcześniej każdy z psów słyszał od swojego właściciela tylko jeden język: albo węgierski, albo hiszpański.
Okazało się, że wzory reakcji mózgowej na oba języki w korze słuchowej psów różniły się od siebie. Przy tym im starszy był pies, tym łatwiej jego mózg odróżniał dwa języki.
„Każdy język ma swoją charakterystykę dźwiękową. Wyniki badania pokazują, że psy podczas swego życia coraz lepiej uczą się, jak brzmi język ich właściciela” – powiedział współautor badania Raul Hernandez-Perez.
Jak zaznaczył kierownik grupy badań neuroetologicznych z ELTE Attila Andras, wciąż nie wiadomo jednak, czy umiejętność odróżniania języków przez psy wynika ze zmian w ich mózgu, spowodowanych słuchaniem człowieka przez tysiące lat, czy też może podobną zdolność mają również inne gatunki zwierząt. „Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne są dalsze eksperymenty” – zaznaczył.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze