Lewandowski wyróżniony w tym plebiscycie został po raz trzeci, w tym drugi z rzędu (po raz pierwszy w 2015 roku). Wraz z Bayernem Monachium w 2021 r. po raz kolejny został mistrzem Niemiec i jednocześnie królem strzelców Bundesligi z dorobkiem 41 goli, czym poprawił rekord słynnego Gerda Muellera. Zapewnił sobie Złoty But, czyli nagrodę dla najskuteczniejszego piłkarza lig europejskich. W plebiscycie Złota Piłka magazynu "France Football" został uznany drugim zawodnikiem globu minionego roku; przegrał jedynie z Argentyńczykiem Lionelem Messim.
"Gratuluję wszystkim nominowanym i zwycięzcom. W minionym roku nasi sportowcy osiągali wielkie sukcesy. Jestem waszym kibicem i trzymam za was bardzo mocno kciuki. Chciałem podziękować za emocje i za to, co robicie dla polskiego sportu. Zawsze wspieram was z wielką dumą. Cieszę się, że jestem częścią tej sportowej rodziny" - powiedział kapitan piłkarskiej reprezentacji podczas Gali Mistrzów Sportu w Warszawie.
Trzecie miejsce zajął żużlowy wicemistrz świata Bartosz Zmarzlik.
Tuż za podium znalazł się mistrz olimpijski w chodzie na 50 km Dawid Tomala, którego sukces był jedną z największych sensacji igrzysk w Tokio.
Medaliści ubiegłorocznych igrzysk zdominowali tradycyjną "10" plebiscytu. Zabrakło w niej miejsca m.in. tenisistów Igi Świątek i Huberta Hurkacza czy skoczka narciarskiego Kamila Stocha.
Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało kilka innych wyróżnień. Trenerem Roku został Aleksander Matusiński, twórca sukcesów sztafety kobiecej 4x400 m, która w Tokio sięgnęła po olimpijskie srebro, a jej członkinie wraz z kolegami triumfowały w sztafecie mieszanej 4x400 m.
Statuetka tzw. superchampiona otrzymał utytułowany dyskobol, dwukrotny wicemistrz olimpijski (2008 i 2016) Piotr Małachowski, który w tym roku oficjalnie zakończył karierę sportową.
W kategorii Sport Bez Barier doceniono mistrzynię paraolimpijską Różę Kozakowską, lekkoatletkę specjalizującą się w konkurencjach rzutowych (rzut maczugą).
Imprezą roku zostały Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce przeprowadzone na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a miano Drużyny Roku przypadło siatkarzom Zaksy Kędzierzyn Koźle, którzy triumfowali w Lidze Mistrzów. Polska siatkówka na taki sukces czekała od 1978 r. - wówczas w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych zwyciężył Płomień Milowice.
Głosy oddawano za pośrednictwem kuponów drukowanych w "Przeglądzie Sportowym" i wybranych wydaniach dziennika "Fakt", przez internet na stronach organizatorów ("PS" i Polsatu Sport) oraz za pośrednictwem SMS-ów. Głosowanie odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali. W czasie jej trwania przez pewien czas można było jeszcze oddawać głosy za pośrednictwem SMS-ów.
Dziesięciu najlepszych sportowców Polski 2021 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Polsatu:
1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
3. Bartosz Zmarzlik (żużel)
4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)
5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
7. Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik,
Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski (lekkoatletyka)
8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)
9. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
10. Tadeusz Michalik (zapasy)
Wyróżnienia:
Drużyna Roku - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Trener Roku - Aleksander Matusiński
Sport Bez Barier - Róża Kozakowska
Superchampion - Piotr Małachowski
Od zawsze ze sportem - Totalizator Sportowy
Impreza Roku - Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce (Stadion Śląski)
Sport i biznes - Robert Kubica i PKN Orlen
(PAP)
olga/ pp/
Napisz komentarz
Komentarze